Autor Zpráva
Petr ZZZ
Profil
Ahoj,

občas mám dojem, že je běžnou praxí webdesignerských studií nechat si nakódovat web od externisty, do patičky webu ale dopsat pouze jméno firmy a externistu jaksi zamlčet. Hypotetický příklad (jakákoli podobnost se skutečností je čistě náhodná):

Kodér a programátor Jakub Plavčík vytvoří na objednávku firmy PKI-Webtvorba web. Firma PKI-Webtvorba prodá web zákazníkovi, do patičky však nenapíše "vytvořil Jakub Plavčík", ale napíše tam – "vytvořilo studio PKI-Webtvorba"! Nikde ani zmínka o Jakubovi Plavčíkovi – ani na webu studia PKI-Webtvorba, ani na webu, který Jakub prostřednictvím studia pro zákazníka vytvořil. Mám-li to porovnat s tištěnou knihou, je to podle mého názoru úplně to samé, jako kdyby se obchodník s knihami prohlásil za autora Války s mloky a o Čapkovi ani necekl. Vnímám to jako krádež autorství, nebo chcete-li, jako porušení §5 Autorského zákona, a navíc v tom čichám chlubení se cizím peřím neboli nekalou soutěž (Obchodní zákoník, §44 a následující).

Mýlím se, nebo je to jen proto rozšířenou praxí, protože s tím dosud žádný z poškozených autorů nešel k soudu?
↓ Děkuji všem za odpovědi.
DoubleThink
Profil *
Tato problematika je řešena smluvně. Typicky je s dílem prodávána i neomezená nevýhradní licence na použití. Technicky pak ani koncový klient nemusí mít v patičce jakoukoliv zmínku o výrobci.
Marek Prokop
Profil
Ono je to, Petře, složitější. Na jednu stranu má autor právo být na svém díle podepsán, na druhé straně o tom, co se na webu objeví, rozhoduje jeho majitel. Navíc je web zpravidla kolektivním dílem, které může mít mnoho autorů.

Obvyklá praxe u užitého umění je autory nepodepisovat. Karoserie auta nebo židle má také autora a také tam zpravidla není podepsán. U reklamy (kam web často alespoň zčásti spadá) by již byl podpis autorů vysloveně nežádoucí. Představ si dvacetivteřinový reklamní spot v televizi následovaný dvouminutovými titulky jako u normálního filmu. To by asi inzerent těžko koupil, co?

Osobně si myslím, že na webu by měl být uveden copyright se jménem či kontaktem na provozovatele webu, protože ten jediný je obvykle schopen poskytnout podrobnější informace o jednotlivých autorech. Webdesignérské studio tam nemá co dělat a autor samotného kódu už vůbec ne.
jenikkozak
Profil
Petr ZZZ:
Kodér ať se podepíše do poznámky v kódu, programátor do poznámky v programu.

Je na domě vystaveno jméno architekta? Nebo to, co na něm svítí, je vlastně reklama na firmu, co v něm sídlí? Je na ručně malovaném hrnečku jméno člověka, který jej maloval, nebo je na spodní straně uvedena porcelánka, kde byl zaměstnán?

Stejně jako Marek Prokop si myslím, že na webu by měl být copyright se jménem toho, kdo se stará o obsah webu a zodpovídá za něj. Nelíbí se mi, že někdo na zakázku spatle web a bez dohody tam jako třešničku na dortu strčí odkaz na svou superprezentaci s tím, že tam prostě musí zůstat, protože to tak dělají všichni, že je to zákon internetu či kdovíco.
ninja
Profil
1. Je potřeba posoudit jestli se jednalo o program (kód programu), nebo jiné literární dílo a jestli kóder je fyzická osoba, protože v takové konstelacy se může jednat o zaměstanecké dílo, která má některé zvláštnosti.

2. Autor má právo si osobovat autorství a požadovat jeho zveřejnění, ale v takovém případě nemusí mít odběratel zájem na plnění. Mělo by být dohodnuto předem. Bežná praxe je že jméno kodera není uvedeno viditelně, protože web jako takový je často dílo kolektivní, respektive spíše dílo souborné, kde se uvádí například jen "hlavní autor a spol."

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0