Autor Zpráva
marvaysCZ
Profil
Dobrý den. Řeším problém s legálností a ptám se kde mohu. Vím jak to funguje s použitím fotografií při použití do template stránek. Nevím ale jak je to s kreslenými obrázky. Abych se vyjádřil přesně, napíšu oco mi jde.

Sestra ma s manželem ruční výrobu lízátek, které prodává především na poutích. Lízátka má s motivy pohádkových postaviček. Dělám ji web, kde bude krom kontaktů i katalog výrobků. A ona chce mít na pozadí stránky pár postaviček. Vybrala si postavičky z pohádek typu shrek a madagascar či doba ledová. A ted mi vyvstaly dvě otázky.

Můžu použít tyto postavičky? Všechno to jsou klasická zvířata, nic vymyšleného, tak mi přijde nelogické, aby s tím byl problém. Když použiju na pozadí žirafu, hrocha, lva . . . . druhá věc je už to, že bude v podstatě totožný stím, co je použito v těch pohádkách, jinak by to nemělo smysl. Pokud by ale měl být problém s tím, že pak za mnou přijde někdo, že tenhle lev je stejný jako on má v jeho pohádce madagascar, tak aby nebyl problém.

Otázka číslo dvě je ta, že pokud by s tím problém měl být, tak jak se knim dostat legálně. Když potřebuji fotku, jdu do fotobanky, koupím a použiju. Ale ja potřebuji obrázky. To nikde není. Zkoušel jsem psát na dreamworks a ti mi neodpověděli. stejně tak Disney. pak jsem zkusil napsat na csfd.cz o radu, tam mi odepsali, že by tohle neřešili, ale bez dalšího vysvětlení.

Máte někdo podobné zkušenosti? děkuji
Marek Prokop
Profil
Filmy se přeci dnes točí jenom proto, aby se pak vydělalo na licencích k předmětům a postavám ;-) Pokud jste jim psal a neodpověděli, asi na špatné místo, nebo jste nesplnil podmínky. Dysney na to má stránku zde: https://www.disneyconsumerproducts.com/Home/display.jsp?contentId=dcp_home_help_help_become_licensee_en&forPrint=false&language=en&preview=false&region=0
ninja
Profil
marvaysCZ: Obrázky a unikátní postavičky z cizích děl formou, kterou jste uvedl, použít bez udělené licence nemůžete. A vaše sestra je ani nesmí dávát na lízátka.
marvaysCZ
Profil
ninja:
ona je nedává na lízátka. tvary těch lízátek připomínají (velmi vzdáleně) pohádkové postavičky.
_es
Profil
marvaysCZ:
tvary těch lízátek připomínají (velmi vzdáleně) pohádkové postavičky.
Tak potom by to malo byť v poriadku.
Nemôže mať niekto licenciu na všetky možné zobrazenia hocijakej žirafy.
Predpokladám, že formu na lízatká si vyrába sama.
Petr ZZZ
Profil
marvaysCZ:
Všechno to jsou klasická zvířata, nic vymyšleného, (...) pak za mnou přijde někdo, že tenhle lev je stejný jako on má v jeho pohádce madagascar, tak aby nebyl problém.

Přesně o tom to je. Můžeš si nafotit lva, ale musíš si ho nafotit sám. Chceš-li použít fotku, kterou fotil někdo jiný, potřebuješ jeho souhlas. To samé s kreslenými obrázky. Tohle jsou taky rostliny, zvířata a krajiny, dostupné komukoliv, ale konkrétní fotky jsou autorská díla, chráněná autorským zákonem. (Zdroj odkázaných fotek: The Telegraph, nejlepší fotografie přírody.)
_es
Profil
Petr ZZZ:
Můžeš si nafotit lva, ale musíš si ho nafotit sám.
Ale tu nejde o fotenie.
Chce mať lízatko v tvare žirafy, tak si vymodeluje formu na lízatko v tvare žirafy.
Aspoň tak som to pochopil.
marvaysCZ
Profil
jasně. s fotkama to chápu. a taky je to jednoduché. koupím ve fotobance a mám to vcajku. ale ty prokleté obrázky jsou problém.....
_es
Profil
marvaysCZ:
Pokiaľ má lízatko v tvare žirafy spoločné s postavičkou z rozprávky len to, že ide o žirafu, tak nie je problém.
Problém by snáď mohol byť vtedy, ak by sa jednalo o očividný pokus o detailné napodobenie nejakej originálnej črty nejakej postavy.

ale ty prokleté obrázky jsou problém
Aké obrázky? Písal si o tvare lízatok.
Ak ide o to zobrazenie na webe, nie je jednoduchšie vyrobiť si vlastný originálny obrázok postavičiek?
marvaysCZ
Profil
nene. hlavně jde oto, že se snažím sehat do template webu na pozadí nějaké obrázky z pohádek. Původně jsem myslel něco z dílny dreamworks. zkusil jsem je kontaktovat ale nereagují. pokud potřebuji souhlas autora, tak potom raději zkusím české věci. tam bych mohl snad něco vyřídit (krteček, pat a mat, králíky z kloubouku a podobně)
_es
Profil
marvaysCZ:
No neviem, pokiaľ chceš vyrábať nejaké produkty pod originálnou značkou niekoho iného, asi to zadarmo nebude.
Petr ZZZ
Profil
marvaysCZ, hned v prvním příspěvku:
Ale ja potřebuji obrázky.

_es, o necelých pět hodin později:
Aké obrázky? Písal si o tvare lízatok.

Petr ZZZ, 16:08:13:
To samé s kreslenými obrázky.

_es, o chvíli později:
Ale tu nejde o fotenie.

Čti prosím pečlivěji. Já to od začátku chápu tak, že marvaysCZ chce na podporu prodeje lízátek budit asociace s postavičkami, na které už někdo jiný udělal obsáhlou marketingovou kampaň. Bez souhlasu toho někoho jiného to prostě nejde, to by bylo parazitování na cizí značce, nekalá soutěž a kdovíco ještě. Může vyrobit model žirafy, ale musí ho vyrobit tak, aby nepřipomínal nějaký charakteristický, konkrétní, již zavedený model nebo obrázek žirafy. V případě pochybností je soudní spor tím pravděpodobnější a žalovaná náhrada tím vyšší, čím vyšší bude podobnost obou dejme tomu žiraf a čím lépe obchod s lízátky pokvete.

Jediné čisté řešení vidím ve včasném obstarání souhlasu, nebo, není-li to možné, ve změně obchodní strategie. Dostat souhlas přitom nemusí být až tak nereálné, protože prodejem lízátek ve tvaru nějaké filmové postavičky dělá výrobce lízátek reklamu i na ten film. Na druhé straně si ale dovedu představit, že firma jako Disney se spíš bude bavit se zavedeným potravinovým koncernem než s někým, kdo ta lízátka dělá takříkajíc na koleně (viz [#2] Marek Prokop).
marvaysCZ
Profil
přesně tak. akorat mi příjde nechutné to, že někdo příjde s pohádkou madagascar a ja si pak budu muset dávat bacha, aby moje žirafa nevypadala podobně. pochopil bych to u věcí typu superman, spiderman, shrek, hulk a podobně . . . ale u zvířat. at jdou do řiti :)
_es
Profil
marvaysCZ:
akorat mi příjde nechutné to, že někdo příjde s pohádkou madagascar
Tak príď s rozprávkou Grónsko.:-)

aby moje žirafa nevypadala podobně.
Skôr to vyzerá na úsilie, aby nevyzerala rovnako ako...
Petr ZZZ
Profil
marvaysCZ:
Zmíněnou pohádku neznám, ale řekl bych, že vypadá-li pohádková žirafa tuctově, nemáš se nejspíš čeho bát, a vypadá-li nějak zvláštně, je riziko, že vyrobíš velmi podobnou, aniž bys tu pohádkovou znal, velmi malé. A znáš-li tu z pohádky, tak zas není problém si pohlídat, aby tam nebyla nápadná podobnost (viz [#5] _es). Věřím, že odpověď najdeš sám, když poctivě zapřemýšlíš nad otázkou, zda máš tendenci parazitovat na cizím nápadu.
marvaysCZ
Profil
pochopitelně chci docílit toho, aby to vypadalo, jako ty pohádkové. Kvůli toho to dělám. Ale jak jsi psal, semnou jako malým výrobcem někde z evropy se nebudou ani bavit...... musím to nějak vyřešit, abych neporušil zákon a přitom se za můj výtvor nemusel stydět.
Petr ZZZ
Profil
marvaysCZ:
Zkus kontaktovat Jiránka a získáš-li souhlas, začni s králíky z klobouku. Až je budeš dělat pět let, budeš mít praxi, kterou požaduje Disney, a třeba pak dostaneš licenci i na Mikymauza.
marvaysCZ
Profil
tak oni to dělají víc jak pět let :) A bude top jejich web.....

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0