Autor Zpráva
laijk
Profil
Ahojte, viem že sa to tu už niekoľko krát omielalo, ale nenašiel som dostačujúcu odpoveď, ak by som chcel na svoju stránku zavesiť nejaký obrázok, napr. fan stránka nejakom filme napr. harry potter(príklad :D) a chcel by som tam dať obrázky z toho filmu, obrázky hercov, ako by som ich tam mohol dať legálne? viem, že sú nejaké stránky kde sú voľné obrázky, ktoré zrejme môžem dať na internet, ale nenájdem tam asi obrázky s filmov alebo hier, dalo by sa nejako legálne tam tie obrázky dať? dúfam, že som to napísal zrozumiteľne, ďakujem.
Marek Prokop
Profil
Napsal jste to srozumitelně, ale méně srozumitelné už je, proč chcete dělat web, ke kterému nemáte nezbytné zdroje. Neměl byste na to jít opačně, tj. vybrat si téma, ke kterému máte jen Vy potřebné informace, obrázky atd., zatímco ostatní by je těžko sháněli a tím pádem Vám nemohli tak snadno konkurovat?
laijk
Profil
Ale problém je v tom, že ja chcem spraviť web o nejakom filme, a preto sa pýtam či sa to nedá nejako zohnať.
Joker
Profil
laijk:
Filmy a hry mívají nějaké volně šiřitelné propagační materiály, primárně určené pro novináře.
U her by nejspíš šlo použít screenshoty, jelikož zachycená situace ve hře je výsledkem aktivity hráče, je podle mého názoru autorem on (a textury apod. jsou nepodstatné vedlejší užití jiného díla- můj osobní názor)
V případě filmu by například použití screenshotu nějaké scény v článku tu scénu popisujícím mělo spadat pod citaci.
laijk
Profil
Joker:
ďakujem, to si mi dosť pomohol, prečo ma to nenapadlo :D ale keby som spravil screenshot z nejakého filmu, a takmer taký istý alebo dokonca presne istý by bol na nejakej stránke nevadilo by to??

Filmy a hry mívají nějaké volně šiřitelné propagační materiály, primárně určené pro novináře.
-dá sa to niekde zohnať?
laijk
Profil
a obrázky z iných stránkok pod ktorými je napísaný zdroj by som nemohol používať?
Ivy
Profil
Zkus si na Googlu vyhledat obrázky s volnou licencí. Ale nejsem si jistá jak spolehlivý zdroj (ohledně autorských práv) to je.
laijk
Profil
Zkus si na Googlu vyhledat obrázky s volnou licencí.
-hľadal som, aj som našiel, ale obrázky z filmov tam niesú, tak keby niekto z vás napísal či tie screenshoty by som mohol používať bol by som rád :)

a mám ešte jednu otázku, ikony napr. zo stránky http://www.iconfinder.com/ sa môžu voľne používať? priznám sa fakt to neviem :D ale zrejme áno..
Chamurappi
Profil
Reaguji na laijka:
ikony napr. zo stránky http://www.iconfinder.com/ sa môžu voľne používať? priznám sa fakt to neviem :D
Stačí umět číst, u každé ikony je uvedena licence, dokonce tam jde podle nich hledat…
ninja
Profil
laijk: Jestli můžete použít cizí díla jako citace záleží na formě vašeho díla. Fan web to splňovat může a nemusí, vždy záleží na konkrétním dílu a formě užití.
ninja
Profil
Joker: U her by nejspíš šlo použít screenshoty, jelikož zachycená situace ve hře je výsledkem aktivity hráče, je podle mého názoru autorem on (a textury apod. jsou nepodstatné vedlejší užití jiného díla- můj osobní názor)

Logika není špatná, ale není to možné. Prvně hraní hry nebude autorské dílo. V některých případech se určitě nabízí srovnání s uměleckým výkonem jako je hra na nástroje, ale i tak bude přínos samotné hry převažovat.

Nic ale nebrání možnosti využití obecných zákonných bezplatných licencí.
laijk
Profil
Chamurappi:
ďakujem, nevšimol som si to.

ninja:
Nic ale nebrání možnosti využití obecných zákonných bezplatných licencí.
-tomuto som nepochopil
-čiže sa nedá legálne dať obrázok z filmu/hry na internet??
Petr ZZZ
Profil
ninja:
Nic ale nebrání možnosti využití obecných zákonných bezplatných licencí.
...které jsou formulované dostatečně obecně, aby jejich uplatněním v konkrétní souvislosti bylo dostatečně často zaděláno na obživu soudců a právníků. (Uznávám, že se obávám, že to jinak asi nejde, protože zákon nemůže podchytit veškeré nuance lidského konání.)

laijk:
čiže sa nedá legálne dať obrázok z filmu/hry na internet?
Nemáš-li výslovný souhlas držitele autorských práv, pohybuješ se na tenkém ledě a riskuješ, že se do těch "obecných zákonných bezplatných licencí" nevejdeš a budeš žalován. Jako publikující autor si ještě dovolím poznamenat, že je to tak dobře. :-)
laijk
Profil
Petr ZZZ:
možno to bude trocha divná otázka, ale mohol by som nejako zohnať ten súhlas (napr. o nejakom filme) a obrázky z toho filmu dávať na internet-keby som spravil fan stránku tak myslím na ňu, ale kedže by som chcel nejaký zahraničný asi by sa to nedalo..
Petr ZZZ
Profil
Sám se o filmové licence nezajímám, takže s tím nemám zkušenost, ale občas stačí trochu hledat:

American Film Market
Universal Studios
Barrandov
Metro-Goldwyn-Mayer
Movie and Video Studios and Production Companies (Yahoo)

Budeš si muset zjistit, kdo vlastní práva ke konkrétnímu filmu, který tě zajímá. Nemělo by to být těžké, bývá to ke čtení na začátku i na konci každého filmu. Případně hledat v internetu pomocí nějakého vyhledávače oficiální stránky o konkrétním filmu a tam se pokusit najít obrázky s volnou licencí, které bys mohl použít na propagaci toho kterého filmu.
laijk
Profil
Petr ZZZ:
na tých stránkach čo si dal neviem nič nájsť-neviem kde to mám hľadať

-pozrel som si oficiálnu stránku jedného filmu a sú tam obrázky z toho filmu na stiahnutie, ale nieje pri nich napísané nič o licencii, mohol by som takéto obrázky použiť?
Petr ZZZ
Profil
laijk:
pozrel som si oficiálnu stránku jedného filmu
Kterou stránku? Kterého filmu?

Odkázal jsem tě na stránky několika filmových společností a další stránky týkající se nějak filmového marketingu či filmové produkce. Někde tam asi budou kontakty a tam můžeš napsat, zda smíš to či ono na tvůj účel použít.
laijk
Profil
Petr ZZZ:
som ešte na strednej tak moja angličtina nieje dokonalá...nenašiel som to, a tie stránky napr. http://harrypotter.warnerbros.com/harrypotterandthedeathlyhallows/mainsite/dvd/#/downloads
http://www.lordoftherings.net/home.htm
http://officialsaw.com/
-v tých dvoch spodných nieje presná adresa lebo sa tam neupravuje, ale je to v časti downloads-a neviem či by som také obrázky mohol použiť, ďakujem.
Petr ZZZ
Profil
laijk:
Zdá se, že warnerbros.com nestojí o návštěvníky, protože vstup na stránku podmiňují jakýmsi downloadem. O ten nestojím, tím pádem se tam nepodívám, tím pádem ti bohužel neodpovím. Ani na zbylých dvou odkazech nevidím nic (může to být tím, že mám starší prohlížeč a autoři těch stránek neumí psát zpětně kompatibilní kód).
laijk
Profil
Petr ZZZ:
tak sú tam obrázky z filmov na stiahnutie, len som chcel vedieť či by som také obrázky, ktoré si stiahnem z oficiálnych stránok filmov mohol použiť na tvorbu webu, ja som o tom nenašiel nič, ale aj tak ti ďakujem za snahu a keby niekto napísal odkiaľ alebo ako by som mohol dať na web nejaké obrázky z filmov bol by som rád.


-ak by som ešte mohol niečo, že či by som mohol dať na web aspoň fotky hercov, na hocijakých stránkach je všade plno fotiek, to by som aspoň mohol?
Petr ZZZ
Profil
laijk:
Je lhostejné, co je vyfocené, prostě potřebuješ souhlas autora. U snímků osob platí myslím ještě nějaká omezení, co se týče kontextu, ve kterém má být snímek osoby zveřejněn. Nemůžeš někomu podstrkovat něco, co neřekl nebo neudělal, takže pozor např. na reklamu – i kdybys sám vyfotil herce na veřejném prostranství, nemůžeš mu ve Fotošopu vrazit do ruky pivo (anebo k tomu připsat název nebo značku nějakého výrobku).

na hocijakých stránkach je všade plno fotiek
Vycházel bych z toho, že autoři těch stránek buď mají souhlas autorů fotek, nebo si je nafotili sami, nebo fotky prezentují v kontextu, který je držitelům práv příjemný a ti proto porušování práv tolerují, nebo mají štěstí, že držitelé práv o porušování práv dosud neví, nebo už beztak mají na krku nějaké popotahování, účty ve schránce atp.
Joker
Profil
ninja:
Logika není špatná, ale není to možné. Prvně hraní hry nebude autorské dílo.
Já to myslel asi takhle:
Grafika ve hře je sice autorské dílo (a i kód, ale o ten u screenshotu tak nejde), ale na obrázku ze hry většinou není hlavní grafika (textury apod), ale ta situace (vytvořil jsem zajímavou mapu nebo postavu, zabil nějakou obludu, podle druhu hry). Čili to podstatné většinou není grafika hry, ale ta situace, s jinými texturami by smysl toho screenshotu zůstal zachován.

Kdyby tohle neprošlo, napadá mě ještě druhá argumentace:
Hra je program a obraz na monitoru je grafický výstup toho programu. Autorství programu nezakládá autorská práva na výstupní data programu.
laijk
Profil
Autorství programu nezakládá autorská práva na výstupní data programu.
potom by v tom nemal byť problém aj ked sa mi to nezdá, škoda že to tak nieje aj u filmoch, a čo napr. také recenzie?? obsahujú obrázky či už z filmov alebo hier-majú autorské práva na toľko(všetky) filmy/hry?? hľadal som o tom informácie, ale nenašiel som :(
Petr ZZZ
Profil
laijk:
Jak naznačil ninja, autorský zákon volná užití v určitých hranicích připouští, podívej se na § 30 a následující. Recenze by pod to mohla spadat, přinejmenším pokud jde o texty. U obrázků bych byl opatrný, ty bývají chápány i jednotlivé jako celá díla a celé dílo bez svolení jeho autora "citovat" nelze vůbec nebo jen ve velmi úzkých hranicích (za splnění dalších podmínek vymezených autorským zákonem lze citovat výňatky z díla nebo "drobné" celé dílo).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0