Autor Zpráva
valecekm
Profil
Dobrý den, hned na začátek chci ujasnit, že jsem si vědom více vláken, které rěší podobnou problematiku, ovšem víceméně jde v nich o spekulace. Já bych potřeboval vyřešit přesně popsaný problém níže a neznalým uživatelům(i mě) tak tento problém například aspoň částěčně obejít. Jedná se o free WYSIWYG editory, které nesou většinou licenci GPL.

Z různých vláken zde na fóru jsem dospěl k názoru, že licence GPL je velmi problematická v komerčních projektech a v dílech, které nechcete nadále šířit zdarma. Táke zde kolují informace otom, že pokud takoví editor pod GPL licencí NENÍ PŘÍMO součástí, bez které by webový projekt nemohl pracovat, tak tento VLASTNORUČNĚ vytvořený webový projekt(RS) nemusí nést licenci GPL a může nést jakoukoli jinou licenci...?

Nastává otázka: Jak rozhodnou právníci a soudci, jestli takový editor je či není přímo součástí webového projektu, který je tvořen pro komerční účel?
Napadla mě myšlenka, že pokud by například tento editor(textarea a inputy) sice na začátku byli propojeny se skripty WYSIWIG editoru a byli hned k dispozici, ale byla by tu ta možnost, onen WYSIWIG editor VYPNOUT(zrušilo by se propojeni s formulářem) pomocí tlačitka, tak by projekt nestál a nepadal s tímto editorem a bylo by vše vpořádku? Sice by psaní článku bylo velmi krkolomné pro člověka který nezná HTML atd, ale možné by to samozřejmně bylo!

Také jsem pochopil že licence LGPL z diskuze na tomto serveru je oněco schovývavější a editory s touto licencí můžete pouze linknout do své aplikace a ta nemusí nest licenci LGPL. Myslím si, že ani většina tvůrců aplikací, kteří šíří své dílo pod GPL ani pořádně sami nevidí do problematiky, což je hodně špatná a nešťastná skutečnost.

Ještě to více rozvedu: Pokud bych si stáhnul např.: PIWIK statistiky http://piwik.org/, která je pod GPL a nainstaloval ji na samostatnou SUBDOMÉNU, tak by moje RS, které běží jinde a celý můj web, neměl mít co společného s GPL licencí.....?

Poprosil bych opravdu někoho, kdo je zasvěcen přímo do těchto problémů, aby výše zmíněné případy lépe vysvětlil a také prosím o zdržení se pouhých SPEKULACÍ, jak to asi je.Těch tu je na fóru spousta. Děkuji.
Davex
Profil
prosím o zdržení se pouhých SPEKULACÍ
Z jistotou ti to neřekne nikdo. Ani právníci - co právník, to jiný názor.

Obecně z GNU GPL vyplývá:

Pokud prodáváš nějaký program, který je distribuován společně s programem licencovaným pod GNU GPL nebo je jeho nedělitelnou součástí, tak se jedná o souborné dílo, které se podle podmínek GNU GPL musí opět jako celek řídit licencí GNU GPL.

Dá se to obejít tak, že kontaktuješ autora programu licencovaného pod GNU GPL, který ti může program poskytnout pod jinou licencí a za jiných podmínek. Ale nejsem právník...
warman
Profil
kdyz to bude jako modul, tak nemusu byt zbytek pod gpl. pod gpl by to muselo byt kdybys to nepouzil jako modul ( upravy toho editoru musis uvolnit pod gpl, ale jeho pouziti v uzavrenym kodu nevadi pokud je to jako modul)
Joker
Profil
valecekm:
prosím o zdržení se pouhých SPEKULACÍ
Pak neexistuje nikdo, kdo by tu mohl odpovědět. Jediný právně závazný názor je rozsudek soudu.

free WYSIWYG editory, které nesou většinou licenci GPL
Nejznámější free WYSIWYG editory (jako TinyMCE nebo CKEditor) jsou licencované (i) pod LGPL, tím pádem by jejich použití v komerční aplikaci mělo být bez problému.

warman:
kdyz to bude jako modul, tak nemusu byt zbytek pod gpl.
Jenže GPL vyžaduje, aby ta GPL část byla úplně samostatná a nezávislá na zbytku. Proto taky GPL není úplně ideální licence pro komponenty, které jsou zamýšlené jako součást jiných aplikací.
A právě kvůli tomu existuje LGPL, která je vhodná pro různé knihovny a moduly.
warman
Profil
Joker:
Jenže GPL vyžaduje, aby ta GPL část byla úplně samostatná a nezávislá na zbytku. Proto taky GPL není úplně ideální licence pro komponenty, které jsou zamýšlené jako součást jiných aplikací.
A právě kvůli tomu existuje LGPL, která je vhodná pro různé knihovny a moduly.

to co jsi popsal je modul

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0