Autor Zpráva
matak
Profil
Moderátor Chamurappi: Vytrženo z poptávky firmy.cz parser (původně v kategorii PHP)

Majkl578:
Nejsem si jistý, jestli je vhodné nechávat toto téma v kategorii PHP, a proto ho dávám k ledu. Pokud chceš hotové řešení, máme tu kategorii Práce a zakázky.
proč to tedA neprehodis do zakazek? nebo ho mam zakladat znovu?
Chamurappi
Profil
nebo ho mam zakladat znovu?
Jestli se nemýlím, tak vytěžování cizí databáze zakazuje autorský zákon. Takže nemáš.
matak
Profil
tak to je otázka, pokud já si chci sledovat pro své interní potřeby jaké změny se tam dějí, tak v čem je problém? jak přesně v tomhle zní zákon? protože na vytěžování je založeno stovky oborů, takový datamining z pohybů akcií je také nezákonný? existuje nespočet softwaru co se tím zabývá, btw. jaká vzniká škoda vlastníkovi? zkuste rozvést tuhle myšlenku co přesně je nezákonné
matak
Profil
ještě snad dodám na čem je podle Vás založen např. jakýkoli seo checker? to je přece to stejné vytěžování! a kolik takových softwaru existuje?
Chamurappi
Profil
Reaguji na mataka:
takový datamining z pohybů akcií je také nezákonný?
Asi záleží na tom, jak se dělá — pokud vím, tak burzovní data se běžně prodávají (čím menší zpoždění, tím vyšší cena). Stejně jako televizní programy a předpovědi počasí atd.
Zjevně chceš něco, co není ve spolupráci se Seznam.cz.

btw. jaká vzniká škoda vlastníkovi?
Na databázi má autorská práva a vynakládá prostředky na její udržování. Vzniká mu škoda tím, že ji využívá někdo jiný nelicencovaným způsobem.

na čem je podle Vás založen např. jakýkoli seo checker?
Na parazitování na cizích datech za účelem vlastního SEO-spamování. Oběti se pravděpodobně mohou bránit právní cestou. Myslím, že většinou ani není nutné chrastit paragrafy, provozovatelé vědí, že by neměli šanci a ustoupí.
matak
Profil
ja se nedohaduji, že to může být v rozporu s autorským zákonem, já se dohaduji o tom, že nelze vyčíslit škodu

co se týče právní cesty, no seznam.cz denně parsuje stovky seo-servisu apod. nevšiml jsem si, že by se seznam bránil

jinak co se týče autorského práva opravdu se o tom dozvím rád více, chtěl bych vidět ty paragrafy, které na to sedí (ne, že bych tuto problematiku neznal a nezabýval se jí, jen tvrdím, že tady není žádná pravní možnost jak dostát svého názoru)

poslední věc je, že ten napsaný skript sám o sobě nebude nelegální, takže proč to nedát do prací a zakázek?

je mi jasné, že seznam.cz se nic takového nelíbí, ale tohle je dost komplexní a složitá otázka, pochybují že mi dva se tady o tom dohodneme
Petr ZZZ
Profil
matak:
Konsekvence plynoucí z porušení autorského zákona mohou být různé; výčet si nečiní nárok na úplnost:

• Poškozený se to nedozví, pachatel má kliku.
• Poškozený se to dozví, ale nemá čas, náladu, prostředky nebo zájem pachatele stíhat.
• Poškozený se to dozví, ale sám "svůj" obsah nakradl, takže jaksi nemá možnost pachatele stíhat (běžný jev např. na webech pubescentů o celebritách).
• Poškozený se to dozví, ale není motivován podnikat právní nebo jakékoli jiné kroky. Nepovažuje se za poškozeného, protože pachatel mu poskytuje užitečnou protislužbu (typický příklad: vyhledávač).
• Poškozený se to dozví a jedno mu to není. V tomto případě se může pachatel dostat do opravdových nesnází.

Do které škatulky spadá tvoje činnost, budeš asi nejlépe vědět sám. Že nelze vyčíslit škodu? Ale lze, od toho máme soudy a odborné posudky.
Chamurappi
Profil
Reaguji na mataka:
ja se nedohaduji, že to může být v rozporu s autorským zákonem, já se dohaduji o tom, že nelze vyčíslit škodu
Proč nelze? Vesměs u všeho, co je v rozporu s AutZ, jde vyčíslit škoda, protože porušuješ stanovená pravidla a za jinak stanovená pravidla (= za licenci) by mohl chtít autor zaplatit.

ten napsaný skript sám o sobě nebude nelegální, takže proč to nedát do prací a zakázek?
Pro osobní potřebu asi můžeš data vytáhnout, ale nejsem si jistý, zda jde osobní potřebu objednat na zakázku.
matak
Profil
jak se prosím vyčíslí škoda, kterou způsobuje takový seo-servis, a prosím představte si, že seo-servis by nebyl veřejný, ale sloužil pouze svému majiteli pro jeho osobní potřebu, jak vyčíslíte škodu? ušlý zisk? kolik je ušlý zisk?

autor neprodává licenci, on svůj obsah poskytuje veřejně! jaký je tedy problém, že si vytvoříte robota, který například nové příspěvky vám bude zasílat do emailu a budete to používat pro vlastní potřebu?? já pořád nevidím tu škodu

zda jde osobní potřebu objednat na zakázku? nerozumím, proč by nešlo? vy neplatíte za své soukromé věci? jen za věci, které někomu prodáváte?
matak
Profil
přijde mi to jako nesmysl, pojďme řešit jestli je legální parsovat firmy.cz, to téma takhle nedává smysl
matak
Profil
snad jen ještě dodám link

http://www.collabim.cz

je to tedy nezákonné provozovat tuto službu?
ninja
Profil
matak: Ano, collabim, stejně jako většina vyhledávačů, se dostávají do rozporu s autorským zákonem, konkrétně s odstavec 5 paragrafu 90. Důležité je že se pohybujeme v občanskoprávní rovině, nejdříve tedy musí projevit poškozený zájem zamezit takovému jednání. Což většina nedělá, protože jim (vyhledávače) pomáhají, nebo jim drobné vytěžovaní moc nevadí (collabim). To ale nebrání aby vás zažalovali a chtěli tučnou náhradu škody.

Pokud se o této problematice chcete dozvědět více, přečtěte si autorský zákon nebo třeba mojí (již pár let starou) diplomovou práci.
matak
Profil
myslím ze jsem autorský zákon párkrát četl, ale nejsem si vědom která pasáž na tohle sedí? můžete mi poradit? a jeste snad jen dodám není žalobce, není soudce a ani trest. nebo je to opačné? není trest tak nebude žalobce? a bavíme se tady o sci-fi?
matak
Profil
jo Sory vidím vytezovani s mobilu jem nevidel odkaz nicméně co to užití pro vlastní potřebu hned dalsi odstavec? navíc collabim jsou statistiky ne přepis databáze ani její podstatně casti
ninja
Profil
matak: Mám dojem že nechcete slyšet žádné argumenty. Myslím že jich bylo předloženo dost. Je to vaše věc a případné následky si ponesete sám. Dělejte jak myslíte.
Chamurappi
Profil
Reaguji na mataka:
jaký je tedy problém, že si vytvoříte robota, který například nové příspěvky vám bude zasílat do emailu a budete to používat pro vlastní potřebu?? já pořád nevidím tu škodu
Kdyby provozovatel chtěl umožnit zasílání příspěvků na e-mail, tak to umožní. Mohl by tu službu i zpoplatnit. To, že tak nečiní, nemá na hodnotu vliv.

zda jde osobní potřebu objednat na zakázku? nerozumím, proč by nešlo?
V důsledku se drtivá většina autorských děl používá pro osobní potřebu. Za předpokladu, že je stahování filmů pro osobní potřebu legální (což je samo o sobě kontroverzní) — můžu si od někoho objednat stažení nelicencované kopie Matrixu pro osobní potřebu? Může si někdo rozjet videopůjčovnu s tím, že bude za úplatu zprostředkovávat stahování filmů pro osobní potřebu? Řekl bych, že osobní potřeba už není osobní potřebou, když jde přes prostředníka.

a jeste snad jen dodám není žalobce, není soudce a ani trest. nebo je to opačné?
V inzerátu jsi zmínil, že se má hledaný pracovník přizpůsobovat banování IP adresy. Banováním projeví Seznam zájem zamezit takovému jednání a není důvod předpokládat, že nepodnikne další kroky, pokud tento nebude účinný.
matak
Profil
abych řekl pravdu, ztratil jsem se v tom o čem se bavíme, snad jen poslední vec, o banovani jsem snad nemluvil snad Spis o změně stránek
jenikkozak
Profil
matak:
snad jen poslední vec, o banovani jsem snad nemluvil snad Spis o změně stránek
Ale ano, sám jste přece napsal: „[...]ale problém je spíš se o to starat, když se něco mění apod. když se zjistí, že seznam.cz banuje atd.“

ztratil jsem se v tom o čem se bavíme
Nedivím se tomu. Mícháte dohromady komerční programy a jakousi osobní potřebu.
Pochybuji, že chcete kontakty z databáze firmy.cz použít pro soukromou sbírku, že by Vás bavilo sbírat kontakty, jako se sbírají známky. Takže:
a) Pokud chcete sbírané údaje použít k jakékoli službě dostupné na internetu, o osobní potřebu nejde.
b) Chcete-li tyto údaje použít jen pro sebe, zřejmě půjde o zvýhodnění vlastní služby. Ani v tomto případě o osobní potřebu nejde.
c) Osobní údaje nemůžete sbírat ani pro svou osobní potřebu.
matak
Profil
já chápu co se snažíte vysvětlit, ale když se podíváte kolem sebe je tady desítky softwaru co něco takového dělají a fungují roky, řeší to někdo? pokud to někdo bude řešit, je to pro něho vůbec výhodné? dává to smysl? získá tím něco?

o tom jeslti je tohle legální nebo není je jedna věc a těžko se o tom tady dohodneme, možná by to chtělo nějakého právníka, no ale můžete pokračovat, jsem spíš ztracený v tom kam vede tato diskuse, uniklo mi téma


snad jen ještě opravím, názor právníka ještě taky nic neznamená (je mi jasné kam se bude diskuse odvíjet), ale za chvíli se dostaneme k filozofické otázce jestli podobné aktivity lidstvo někam posouvají nebo ne a jeslti zákony jsou správné atd. atd. nekonečný flame :( sorry prostě jsem ztratil téma této diskuse
panther
Profil
matak:
možná by to chtělo nějakého právníka
ten jsi již dostal. A stejně sis z něj nic nevzal.
Petr__
Profil *
matak:
A co takhle se rovnou zeptat přímo Seznamu, jestli jim to bude vadit? Nějaký kontaktní formulář tam na firmy.cz pokud vím mají. Přijde mi rozumnější řešit vlastnická práva k databázi přímo s daným subjektem, než se jej snažit obejít.
Můžete jim napsat, že to chcete pro osobní potřebu :-) a třeba vám dají rovnou celou DB v nějakém rozumném formátu, ať to nemusíte složitě parsovat. Ale zřejmě všichni tak nějak tušíme, že vám tu osobní potřebu nikdo neuvěří...
kutny
Profil
Zdravím,

jsem správce nástroje Collabim a matak mě upozornil na tuhle diskusi.

Ta data z firmy.cz jsou trochu komplikovanější. Ohledně výsledků vyhledávačů, které Collabim sbírá, to ale vidím celkem jasně:

Sbíráme výsledky vyhledávání na určitou konečnou množinu klíčových slov. Zmíněný zákon definuje vytěžování jako "trvalý nebo dočasný přepis celého obsahu databáze nebo jeho podstatné části".

Předpokládejme, že klíčových slov, která lze zadat do vyhledávače, je (téměř) nekonečně mnoho. Tudíž i vrácených výsledků vyhledávače je nekonečně mnoho. I kdybychom stahovali stovky tisíc stránek vyhledávačů, tak se podle mého názoru v žádném případě nejedná o "přepis celého obsahuj nebo podstatné části".

Další věcí je fakt, že přebíráme data, která z velké části vyhledávači také nepatří (obsah indexovaných stránek). To už by ale bylo na nějakou složitější právní analýzu.

Budu rád za vaše další názory.

Jiří Koutný
ninja
Profil
kutny: Myslíte že Collabim ani neporušuje ustanovení odstavce 5 paragrafu 90 autorského zákona (který jsme linkoval o pár příspěvků výše)?

"Opakované a systematické vytěžování nebo zužitkování nepodstatných částí obsahu databáze a jiné jednání,
které není běžné, přiměřené a je na újmu oprávněným zájmům pořizovatele databáze, není dovoleno."

IMHO klidně může a vyhledávač by vás mohl zažalovat. Možná protiargumentace, že ani vyhledávač není oprávněný pořizovatel databáze by byla zajímavá, skončila by asi hodně vysoko v soudním zřízení a měla významný dopad. Ale to se pravděpodobně nestane. Pokud bude vyhledávači Collabim vadit, prostě mu ke svým datům zakáže přístup.
matak
Profil
já si myslím, že collabim zakázaný přístup má, ono všichni seo checkeři obvykle řeší bany

já k tomu ještě dodám jeden aspekt náhledu a to už jsem možná říkal, není žalobce, není soudce, on seznam asi těžko na podobných firmách něco vysoudí, myslím tím 5 let táhnoucí soudní spor se spoustou nákladů, skončí krachem bezhodnotné firmy a 3letou podmínkou jednatele, seznam utratí spousty peněz a ziská pochybný precedent?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0