Autor Zpráva
M1K3
Profil
zdravim,

chtel jsem se zeptat zdali ma nekdo zkusenosti z prejimani clanku z jinych stranek. Pro uplnost popisu celou zalezitost :


chtel bych zalozit web (skolni projekt- absolutorium) , kde budou clanky z ruznych odvetvi designu a umeni. Kde takove stranky berou inspiraci pro psani. Sleduji svetove deni na ostatnich strankach s kteryma maji nejakou "smlouvu", ze mohou "brat" jeji clanky...fotky ?

diky za kazdou radu

M.

Moderátor Chamurappi: Tvůj projev je špatně srozumitelný, piš prosím s diakritikou.
ninja
Profil
Je rozdíl mezi inspirací (nápadem), který je možné zcela bez omezení převzít, a kopírováním, tedy užitím cizího autorského díla. To je možné jen pokud máte licenci. Tu vám udělí autor, osoba s licencí k tomu nebo přímo zákon, pokud splníte všechny potřebné náležitosti.
M1K3
Profil
ninja:

Ahoj,

jestli to dobre chapu. je clanek treba na seznamu.cz o nejakej veletrhu. Muzeme inspirovat. Kdyz pouziji vlastni text. Melo by byt vse v poradku. Kdybych chtel prevzit cely clanek, musim mit svoleni autora?

M.
Net
Profil
"clanek treba na seznamu.cz" "Kdybych chtel prevzit cely clanek, musim mit svoleni autora?"

= áno, samozrejme.

Jedinou výnimkou by azda bolo ak náhodou sám autor vopred uviedol pri článku že súhlasí s jeho voľným publikovaním, ale to určite nebude prípad seznam.cz.
M1K3
Profil
Net:
měl to být příklad :) díky zkusím s těmito informacemi nějak naložit :)
Juandev
Profil
M1K3:
Tak je to jak již bylo řečeno. Autor jakéhokoliv díla je ze zákona chráněn. Pokud není uvedená licence díla tak je třeba vždy požádat o svolení. Pokud licence je uvedená pak vytyčuje pravidla za kterých je možné dílo přijmout. Někdy může být dílo šířeno pod svobodnou licení a pak není potřeba autra žádat.

Otázka jsou ovšem taková zrcadla - ta zrcadlí obsah jiních webových stránek a nějakým způsobem ho skládají. Slyšel jsem, že zde platí jiná pravidla, ale detaily neznám.


Juandev:
Otázka jsou ovšem taková zrcadla
Ale ať to je jak chce, vycházel bych z faktu autorských práv. Prostě licence říká, jak se má s dílem zacházet.

Jen drobnou poznámku. Například v ČR máme tak zvané zaměstnanecké dílo. Je to dílo, které vyrobí zaměstnanec určitého subjektu. Správcem licence se pak automaticky stává zaměstnavatel.
M1K3
Profil
Já jsem samozřejmě nechtěl kopírovat články... web na kterém budu pracovat by se měl "točit" okolo grafiky, designu. Přemýšlím jestli podobně zaměřené stránky, prostě sledují celosvětové stránky a píši o jednotlivých tématech.... prostě jak to dělaji :) asi to píši krkolomě:)
Juandev
Profil
M1K3:
Já jsem samozřejmě nechtěl kopírovat články

Ale tak na kopírování není nic špatného. Licence se musí dodržovat.

Přemýšlím jestli podobně zaměřené stránky, prostě sledují celosvětové stránky a píši o jednotlivých tématech

Možná by bylo lepší přejít od přemýšlení, ke zkoumání:-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0