Autor Zpráva
Marek H.
Profil *
Dobrý den,
jaký je rozdíl mezi uvozovkami:

Alt + 8222 („) vs. Alt + 0132 („)
a
Alt + 8221 (”) vs. Alt + 8223 (‟) vs. Alt + 0147 (“),

předem děkuji za odpověď
Taurus
Profil
8222 mi vypisuje ▲, 8221 ↔ a 8223 ▼

O uvozovkách si můžeš přečíst na
http://litera.odemne.com/slovnik/ceske-uvozovky.php.
http://litera.odemne.com/slovnik/podobne-znaky.php#uvozovky

Tvé první dvoje jsou české otevírací, druhé dvoje anglické uzavírací a poslední české uzavírací (a zároveň anglické otevírací).
Radek9
Profil
Marek H.:
Pokud jde o první dvojici, tak tam rozdíl není, jde o totožné znaky a je to česká otevírací uvozovka. Další tři uvozovky už jsou rozdílné. První dvě vypadají na anglickou uvozovku (ikdyž nevím, která z nich je ta správná) a ta třetí je uzavírací česká uvozovka. Snad jsem to nenapsal špatně.
Marek H.
Profil *
Mě to v PSPadu píše uvozovky
a v tabulce úplně dole ty uvozovky jsou.
jenikkozak
Profil
Radek9:
První dvě vypadají na anglickou uvozovku (ikdyž nevím, která z nich je ta správná) a ta třetí je uzavírací česká uvozovka.
Nemají anglické uvozovky otevírací uvozovky nahoře ve tvaru číslice 6 a ukončující ve tvaru 9?
Ten čtvrtý znak (Alt + 8223) je ve tvaru 9 v osové souměrnosti podle vertikální osy či 6 podle osy horizontální.

Marek H.:
Já bych teda myslel, že první dva zápisy jsou pro české otevírací uvozovky.
Třetí je anglická uzavírací.
Čtvrtou nevím. (Ale řekl bych, že určitě nejde o anglické uvozovky.)
Pátá je česká uzavírací a anglická otevírací.
Taurus
Profil
Aha, já to posuzoval opticky (ne podle zápisu kódu). Pak je mi ten čtvrtý znak záhadou. Vypadá jako anglická uzavírací, v PSPadu jako otevírací (s obráceným náklonem), ale po přeblížení kolečkem jako vzhůru nohama...
Trejpa
Profil
Marek H.:
První dva znaky, co jsi uvedl, jsou stejné. Čtvrtý znak jsem běžně použitý ještě neviděl, jsou to horní uvozovky ve tvaru písmen PP.

Alt + 8220 (“) = Alt + 0147 (“) [66] (“)
Alt + 8221 (”) = Alt + 0148 (”) [99] (”)
Alt + 8222 („) = Alt + 0132 („) [99] („)
Alt + 8223 (‟) [PP]

(8222) „české“ (8220)
(8220) “anglické” (8221)

Uvozovky v Unicode [PDF]

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0