Autor Zpráva
FlashBoo
Profil *
Dobrý den,

Zajímalo by mne, jak je to s autorskými právy v oblasti citátů, zda mohu volně používat citáty, nebo musím mít povolení.

Děkuji.
Joker
FlashBoo:
Citacím je věnovaný přímo jeden paragraf autorského zákona.
juriad
nejspíš myslel citáty, a ne citace
Bubák
Joker:
Citát a citace je něco jiného.

FlashBoo:
V Jokerem odkázaném paragrafu se dozvíš téměř vře potřebné, citáty jsou drobná díla. Ve tvém případě půjde o citaci citátů.
Spouta citátů bude od autorů, u kterých od jejich smrti uplynulo více, než 70 let, takže jejich autorskoprávní ochrana vypršela.
Joker
juriad:
Pravda, ale myslím, že se to bude vztahovat i na citáty, pokud ty citáty vůbec jsou autorským dílem.

Jen samotné pronesení nějaké věty ještě neznamená, že ta věta je autorské dílo.
Na citát pocházející třeba z nějaké knížky (nebo třeba hlášky z filmů) se pak vztahuje to co jsem odkazoval výše (volné užití podle autorského zákona).

Má to ale ještě jeden aspekt: Pokud někdo třeba sesbírá různé citáty, není ta databáze autorským dílem, ale bude chráněná právem k databázi, čili asi není legální prostě „převzít“ něčí sbírku citátů bez souhlasu dotyčného.
Petr ZZZ
Bubák:
takže jejich autorskoprávní ochrana vypršela
70 let po smrti autora je možné dílo volně šířit, ale myslím že se nelze vydávat za autora na místě autora skutečného. (To jen pro úplnost, v dané souvislosti bude zřejmě podstatný fakt, že není potřeba žádat někoho o svolení.)

citáty jsou drobná díla
No já nevím, platí to vždy a za všech okolností? Když dejme tomu použiju jako moto jednu nebo dvě věty, uvedu autora, tak to může být bráno jako citát, ale ve smyslu autorského zákona bych čekal, že se jedná o citaci v souladu s paragrafem, na který odkázal Joker. Vůbec mám potíže vnímat nějaký právně relevantní rozdíl mezi pojmy „citát“ a „citace“. (Možná na sémantické úrovni bych byl ochoten tvrdit, že každý citát je současně citací, ale ne každá citace je citát.)
FlashBoo
Profil *
Díky všem.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: