Autor Zpráva
jannie
Profil *
Ahoj, dost často se místo Arialu používá font Calibri. Je to od Microsoftu a tuším, že se začal objevovat společně s Wind. vista.

Zajímalo by mě, jestli musí kodér nějak řešit licence konkrétně k tomuhle fontu: Calibri? Koder se s fonty tedy setká pouze tak, že definuje v css font-family:Calibri;

Díky za odpovědi.
Taurus
Profil
Kodér může do css napsat co chce, otázka je, zda to ostatním pojede. Jednou z možností zajištění zobrazení je pak nahrát font na web, v takovém případě ale musí mít přečtenou licenci, kdy tak může konat.
jannie
Profil *
děkuji za odpověď

Neví tedy někdo, zda je možné Calibri používat volně ve webdesignu? Nebo má Calibri nějaké licenční omezení pro web? Nemá někdo zkušenost?


Použít je myšleno pouze deklarovat v css....nenahrávat na hosting.

Takže teoreticky kdo bude mít win. vista a vyšší uvidí Calibri, ostatní uvidí např. Arial (sans-serif)
weroro
Profil
Nie, nemá to žiadne obmedzenie. Pokiaľ sa definuje určitý rez písma a toto písmo sa priamo nedistribuuje (napríklad existujú prekonvertované fonty do JS), koder nešíry daný font. Len ho deklaruje a zobrazí sa iba tomu, kto taký font v PC má. Iný prípad by bol v tedy, kedy by koder použil práve JS alternatívu fontu, čo sa vo veľkom používa v HTML+CSS templatoch na webe. V tedy už šíry samotný font, aj keď nie v jeho originálnej forme, ale šíri jeho rez. Podobná otázka padla aj u nás vo firme a dostali sme odpoveď, ktorú som napísal (ja som ju však zhrnul).

//edit
HTML koderi to majú v tomto jasnejšie. Keď si ale predstavím, že ja ako flash koder, potrebujem v niektorých prípadoch embednúť (fyzicky vložiť) väčšinu znakov nejakého fontu do aplikácie, čo sa dá považovať za distribúciu aj keď nie kompletnej znakovej sady daného písma, sa musím uskromniť s voľne dostupnými fontamy, pretože na túto otázku mi nikto nikdy nedal odpoveď a riskovať nemienim.
Janča N.
Profil
Takže pokud styluji font-family:Calibri; je to ok. Ale jak by to bylo, pokud kodér připojuje do stylů nějaké externí písmo, tzn. nahraje ho na web a připojí do stylů? Tuší někdo, co na to říká licence?
Aleš Janda
Profil
Janča N.:
Tam už se jedná o šíření fontu. Není-li daný font svobodný, zpravidla je to zakázáno.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0