Autor Zpráva
Adrifinel
Profil
Protože víceméně všichni víme, co se na nás chystá, chtěla bych se zeptat, jestli bude (možná to už je) tedy trestné zhotovení kopii. Já třeba kreslím....

moje dílo: http://th04.deviantart.net/fs71/PRE/i/2012/005/7/e/coronamon_by_adrifinel-d4lebb1.png vs originál: http://cards.wtw-x.net/images/Da-363%20Coronamon.jpg

To je jen pro příklad, kdyby něco.

Nebo na to vzniká zcela nové autorské právo a nemusím tudíž psát do Japonska o povolení si nakreslit obrázek z karty...

A jak je to vlastně vůbec zhotovením kopií ať kreslením, vytesávním do kamene nebo modelováním?
jenikkozak
Profil
Adrifinel:
Protože víceméně všichni víme
Možná všichni vědí, já ne. Narážíš-li na dohodu ACTA (jejíž překlad se dá přečíst třeba tady), tak tu podle mne čeká ještě (snad) dlouhá cesta, během níž bude různě upravována, a těžko dopředu soudit, jakým způsobem bude do zákonů aplikována. Ale vzhledem k tomu, že byla tvořena na ochranu autorů, pochybuji, že by měla současné pojetí autorského práva nějak zmírňovat. To, co zde uvádíš, za současných podmínek možné není. Svolení autora k modifikaci jeho díla musíš mít bez ohledu na to, jestli by tobě vznikalo nějaké právo na ten zjednodušený obrázek.
ninja
Profil
Adrifinel: Vaše dílo vykazuje takové podobnosti s originálem, že IMHO poruše již v současné době autorský zákon. Jedná se ale o občanskoprávní vzor, tudíž nejdříve musí oprávněný autor chtít proti Vám zakročit.
Adrifinel
Profil
ninja:
Kdyby jen moje, ale nás, co takhle kreslíme jsou stovky, tisíce atd. no je nás hodně.
Taky si nejsem jistá, jestli nakreslení stejného či hodně podobného díla s označením "fan art" pro vlastní potřebu či pro radost nebo vyjádření toho, že se nám původní dílo líbí bez nároku bez odměny by chtěli původní autoři trestat, když na netu existuje toho celá léta destítky obrázků. Firma by asi v tomhle případě podávala hromadnou žalobu, i když nevím jestli by chtěla, jestli to není pro ní taky známka toho, že jsou její produkty populární...
Přičemž ani neomluvím o zahraničních FF spisovatelýcn nebo výrobců her...

Zeptala jsem se taky proto, že mi lidé říkají, že bych měla dělat potisky na trička, což vím, že by se mi nemuselo vyplatit :)
ninja
Profil
1. Pokud si to kreslíte pro osobní potřebu, je to zcela v pořádku (osobní potřeba lae není veřejné vystavování na internetu).
2. Dost možná to autorivi nevadí, ba naopak. Myslím že není problém se ho zeptat.
3. Potisk triček bez licence bude stejný, jak když tam vytisknete Kačera Donalda - nelegálně se přiživujete na díle někoho jiného.
Adrifinel
Profil
ninja:
Takže si to nakreslit můžu, ale už to nemůžu vystavit na deviantartu, svým způsobem se tedy porušení zákona dopouští každý uživatel, který to tam vystavil. Jestli dobře chápu...

Vím třeba o případu, kdy jedna holka nakreslila FA nejmenovaného seriálu a obrázek z toho byl použit naší českou autorkou na její knihu, není to v tomhle případě dvojí porušení, pač ta autorka toho FA to povolení rozhodně nedala, ale bylo jí to jedno, když jsem se jí zeptala na to....

To platí i v případě, že bych tomu změnila jména, jak mi někteří lidi naznačili, když jsem je upozornila na případné právní úkony. A ještě jeden dotaz, je asi mimo zákon používat na svoje díla značku "jejich značku", že...
To je další věci, co je v naší branži hodně časta. Co vím, tak Bandai kreslený podporuje (my (já a kámoš) jsme jim dokonce svoje díla i odeslali), pač některé FA prohlašuje občas za svoje a veřejnost to bere jako tohle je originál a tohle je FA...

ps. Tak mě napadlo, kdyby došlo k nějakému sporu řešilo by se to podle japonského práva nebo podle práva každé země?
ninja
Profil
Obecně: Pokud někdo užije cizí dílo bez licence, porušuje tím jeho práva a může být odsouzen (zdržení se další činnosti, finanční kompenzace, atd.). Jeslti se jedná o Fun art nebo ne není rozhodující.

Pokud autor původního díla schvaluje kopírování a napodobeniny, pak je asi vše v pořádku. Pro komerční využití bych to ale chtěl mít písemně.

Pokud by Vás oprávněný autor žaloval, bude Vás žalovat v ČR podle českého práva.
Adrifinel
Profil
ninja:
Takže defacto miliony uživatelů deviantartu, zkráceně DA porušuje autorská práva, pač silně pochybuji, že si o ně někdo z nich napsal, zvláště když se kolikrát jedná o děti. (doufám, že nám to amíci nezruší jako MU)

Nevíte, jak je to s wiki? Myslím, že taky spousta z nich nemá řekneme povolení ačkoliv si ty obrázky licenzují....

Žaloba je jedna věc, otázka by byl případný soudný spor... hrálo by roli v tom, jestli došlo ke finační újmě?

A ještě jedna otázka, kdyby se někdo rozhodl prodávat moje díla, třeba, že mu příjdou tak dobrá a že by to využil, kdo z nás bude mít právo na případnou žalobu? Já, co by autor nového díla, autor původního originálu nebo oba dva?
ninja
Profil
DevianArt moc neznám, takže nedokáži posoudit jak velké procento děl tam uvedených je kopií jiného díla.

Naprostá většina fotografií a obrázků použitých na wikipedii má řádnou licenci (nejčastěji CC).

Jestli došlo k finanční ujmě by hrálo roli s ohledem na případnou finanční kompenzaci, ale záleží i na jiných okolnostech.
¨
Vy byste mohla žalovat prodejce za zneužití vašeho díla, původní autor vás za kopírování jeho díla.
Adrifinel
Profil
ninja:
Tak např. na dotaz "Naruto" (což je populární postava ze stejnojmenného seriálu vytvořením panem Kishimotem) vyjede po zadaní tohoto dotazu momentálně 1,780,172 děl. Což je obrovské množství.

Nevíte jak se ta licence získává?
ninja
Profil
Licenci nejlépe získáte asi tak, že oslovíte přímo autora díla. Dost možná Vás odkáže na firmu, která licence k jeho dílům spravuje.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Adrifinelu:
...vyjede po zadání tohoto dotazu momentálně 1.780.172 děl.

Předpokládám, že se jedná ne o díla, ale o stránky, a sotva bude na každé stránce, na které se vyskytuje řetězec "Naruto", k vidění dílo pana Kishimota. Jen jako příklad – také toto vlákno na daný dotaz vyhledávače najdou (a kdyby zde bylo foto jedlového pralesa, našel by vyhledávač na heslo "Naruto" i ten jedlový obrázek).

Další bod jsou podobné výrazy, které může vyhledávač hodnotit jako synonyma nebo překlepy a rovněž je zahrnovat do počtu výsledků; např. na hledání mojí domény (zabra.at) nabízí Google mimo jiné mnoho tisíc stránek se zebrami (na mém webu nic o zebrách není a dosud nikdy nebylo).

A třetí bod: Zkus někdy nalistovat desátou (třicátou, padesátou...) stránku výsledků vyhledávání a posoudit relevanci výsledků na hledanou frázi. Nakolik to někdy může být relativní, je dobře vidět na "vzácných" heslech – například ze 189 obrázků, které v tuto chvíli najde Google na heslo Tetratoma desmaresti, je tento druh brouka vyobrazen pouze na dvou (!) obrázcích.
Adrifinel
Profil
ninja:
A Licence na vlastní dilo. Ty (bylo by tu neslušné slovo) amíci po mě chtějí nějakou relicenci či co a přitom jim tam nefungují template a když to tam nedám, tak mi je smažou, prokazatelně moje díla, která jako taková ani nemají spojitost s žádnou firmou.
ninja
Profil
Adrifinel: Pokud chcete radu, musíte psát srozumitelně. Vůbec netuším jaké amíky myslíte, proč a kde po vás něco chtějí.

Obecnou odpověď jste již dostala. Pokud chcete kreslit kopie jiného díla, musíte k tomu mít licenci a navíc i svolení autora. Pokud to nemáte, vůbec se nedivím že vaše díla chce někdo smazat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0