Autor Zpráva
Lucy
Profil
Ahoj mám takový problém: S mou nejlepší kamarádkou jsme se pohádaly a teď mě nenávidí a chtěla abych ji vrátila (c) který mi věnovala na jednu postavu....Tu postavu jsme vytvořili společně...já vymyslela co ta potava bude mít a celkově vlastně vzhled a ona to převedla na papír a "inspirovala" se postavou z jednoho seriálu..po nějaké době mi tu postavu "věnovala" dala mi (c) na ni, ikdyž to (c) není nijak placené zaregistrované a nic...pak přišel zlom - hádka - a ona mi postavu chtěla jednoduše vzít s tím že nepotřebuje muj souhlas....tak sme se hádaly jak malé děcka a nakonec přisoupila na muj návrh "vlastnit" postavu společně..duvod proč mi ji chtěla vzit je ten že jsem postavu chtěla měnit a to na nechce...myslím, že to když přidám postavě do "šatníku" 1-2 oblečení není nějaká strašná změna..a dál že nikdy postava nebyla moje že ji vytvořila jen a pouze ona...což není pravda...jeden známý mi potom poslal konverzaci s tou kamarádkou a ona tam psala že pokud ji jen v něčem budu chtít změnit že si ji bere definitivně zpátky...což v naši "dohodě" nebylo...
tudíž mi mamka poradila že potavu nevlastní ani jedna z nás, protože (c) nemáme zaplacené...a přítel mi řekl abych si ji rovnou zaregistrovala nebo co (r) ...co z toho je lepší ? a nemůže mě pak ta holka nahlásit nebo něco? já nevim co mám dělat...nemuže si vzít něco co ji 100% nepatří..co vlastně ani nemá a ještě k tomu když to něco darovala...tak si to jen tak nemuže vzít zpátky...pokud mám pravo si zaregistrovat postavu abych měla jistotu že mi ji nikdy nevezme...tak kde jak a za kolik?..jinak omlouvám se za ten sloh..myslím že kratší verze by snad ani být nemohla...ale prostě...její chování mi přijde nefér a chci se nějak "pojistit"
Joker
Profil
Z dotazu jsem mírně zmatený, hlavně nevím jak si představit „postavu“ a není tam, jestli ji chcete nějak komerčně využívat, ale obecně:
• Autorské právo není závislé na žádné registraci ani poplatku, vzniká prostě vytvořením autorského díla.
• Ovšem ne každý „výtvor“ zákon uznává jako „autorské dílo“ (v tomhle případě mi není úplně zřejmé, jakým způsobem ta „postava“ je vlastně vyjádřená).
• Předpokládám, že celá ta tvorba byla spíš pro zábavu než pro nějaké komerční účely, takže se prostě nějak spolu dohodněte a na to co přesně říká zákon se můžete vybodnout, protože k soudu s tím stejně nikdo nepůjde.
Lucy
Profil
Postava byla vytvořená aby učinkovala v komixu kamarádky..takže vlastně pro zábavu..jenže kamarádka je schopná všeho..proto mám trochu strach aby to nezašlo až tak daleko ikdyž pochybuju že soud by se něčím takovým zabýval...a já tady v některé diskuzi četla i že aby (c) bylo oficiální tak se platí poplatek...a já bych právě tu postavu chtěla vlastnit oficiálně, abych se vyhla rozporům s onou kamarádkou o tom co postava bude nebo nebude mít dělat atd.prostě abych nad tou postavou měla jakou si "kontrolu".. já nevím jak to mám jinak popsat aby to nebyl zas další sloh :(
Sir Tom
Profil
Lucy:
Naprosto nestranně, nezávisle a laicky bych odpověděl:

Myslím, že pokud neexistuje žádný důkaz, či potvrzení o tom, že autorem postavy je tvá kamarádka, tak ani ona si nemůže nijak nárokovat nějaká vlastnická práva. Ústní dohoda koneckonců nic neříká - je to jenom tvrzení proti tvrzení.
Možná by bylo lepší kdyby ses na onu postavu vykašlala a udělala si něco vlastního (případně požádej kamarádku, aby ti udělala jinou postavu, za kterou bys ji dala např. 100,-). Tady tímto postupem se alespoň zbavíš hádek s onou kamarádkou a vše bude v pohodě. Asi se opravdu jedná o prkotinu, kterou nikdo nebude řešit a ani to nemá cenu.

Samozřejmě také záleží na "velikosti" postavy - např. na užívání postav hrdinů v Nemocnici na kraji města má právo Dietlova manželka a chraň nás Bůh, pokud bychom někde bez jejího souhlasu použili postavu doktora Štrosmajera. :)
Lucy
Profil
Sir Tom:
:D ten konec mě pobavil :) a vykašlat se moc na tu postavu nechci, protože mám k té postavě určité pouto a ta postava mě jakoby "vyjadřuje" a proto o ni chci bojovat :) a vlastní postavu mám taky jednu vytvořenou ale ještě ji neumím pořádně nakreslit, protože jsem docela vyšla ze cviku tím že jsem neměla moc času kreslit :) ale děkuju za radu :) aa ikdybych ji zaplatila 100,- tak po nějaký době by si začala znovu dělat nároky na postavu....nejsem totiž první komu postavu darovala a po blbé hádce si ji brala zpátky..nevim jak to je v tom druhem případě...ale v tomhle mám taky určitou zásluhu na tom že postava vznikla ... každopádně děkuju za rady :)
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Sira Toma:
Asi se opravdu jedná o prkotinu
To jednak nelze posoudit, když postavu neznáme, a jednak i s tzv. "prkotinou" lze podle okolností vydělat hromadu peněz.

Reaguji na Lucy:
...a "inspirovala" se postavou z jednoho seriálu.
Tady by bylo potřeba vědět, v čem ta inspirace spočívala, jak šla jaksi daleko, do jaké míry se nová postava od té inspirující předlohy liší. Pokud tvá kamarádka okopírovala postavu z nějakého již existujícího díla příliš nápadně, je dobře možné, že v okamžiku, kdy svůj výtvor zveřejní, dopustí se porušení autorských práv autora původní předlohy.
Lucy
Profil
Petr ZZZ:
inspirovala se Ritou z animáků
a tohle je postava o kerou se dohadujem
Petr ZZZ
Profil
Mám-li soudit podle těch dvou obrázků, řekl bych čistě laicky, že odlišnost je velká a kdybys mi neukázala původ inspirace, ani by mě nenapadlo zrovna tam tu inspiraci tušit. Ta postavička se mi mimochodem líbí a myslím by vám oběma prospělo, kdybyste se pokusily nějak rozumně dohodnout.
Lucy
Profil
Petr ZZZ:
kdepak..mají stejný oči..rozdíl je pouze v barevnosti a pak v délce řas...a celkově je obličej takový stejný...musíš si postavu představit bez vlasů a doplňků... jinak já sem odmítala ji postavu vrátit protože to se prostě nedělá že něco někomu dáte a pak si to prostě bez ptaní chccete vzít zpátky...a když jsem viděla že to nemá smysl tak jsem navrhla společné vlastnictví které ona přijala až asi po 2 hodinách
Joker
Profil
Sir Tom:
Ústní dohoda koneckonců nic neříká - je to jenom tvrzení proti tvrzení.
To není tak úplně pravda, smlouvu jde uzavřít i ústně (až na výjimky, třeba prodej domu), i když to samozřejmě není ideální forma v důležitých záležitostech a je dobré u toho mít nějaké svědky, aby to právě nebylo tvrzení proti tvrzení.

Lucy:
proto mám trochu strach aby to nezašlo až tak daleko ikdyž pochybuju že soud by se něčím takovým zabýval
Tady asi největší riziko je, že se o to budete pořád hádat. Na to by asi řešení dokázal navrhnout leda někdo, kdo vás obě osobně zná a vidí do té situace.

a já tady v některé diskuzi četla i že aby (c) bylo oficiální tak se platí poplatek
Minimálně u obrázků atd. to tak není, tam vznikají autorská práva prostě jejich vytvořením.

vlastní postavu mám taky jednu vytvořenou ale ještě ji neumím pořádně nakreslit
Třeba by se našel někdo kdo to nakreslí, třeba i zadarmo.
Taurus
Profil
Lucy:
Tož já ti to asi klidně i překreslím ve vektoru, myslím, že se mnou by ses těžko pohádala...
Lucy
Profil
Taurus:
??? ted nevim jak to myslíš s tou hádkou :)
Joker
no my si píšem přes ICQ teda psaly...takže to věnování atd je tam pokud se mi nesmazala historie...tam i sama píše že to pouze nakreslila..že písemnou předlohu sem ji dala já že to nakreslila podle mě atd tak že to stejně patří mě..a začala hádka a najednou začala psát že sem řekla pár věcí co by měla mít ale jinak je to všechno její...zajímavé jak lidi umí měnit názor když se jim to hodí :(
Sir Tom
Profil
Joker:
To není tak úplně pravda, smlouvu jde uzavřít i ústně (až na výjimky, třeba prodej domu), i když to samozřejmě není ideální forma v důležitých záležitostech a je dobré u toho mít nějaké svědky, aby to právě nebylo tvrzení proti tvrzení.
Je to založené na oboustranné důvěře a to v dnešní době je velice cenné. Pro jistotu je lepší mít důkaz.

Lucy:
Lucy, mohu se zeptat, kolik je kamarádce let? Stále mám pocit, že se řeší dětinský spor. Možná by bylo lepší, kdyby ses nad celou situací povznesla a se slovy "No tak si to teda seber a nech si to! Nepotřebuji to!" si to kamarádce nechala a využila nabídky Tauruse. Jelikož se u ní asi nejedná o první případ, tak se přece nemusíš u ní doprošovat.

Omlouvám se, že nemluvím přímo k věci.
Lucy
Profil
Sir Tom:
za pár dní ji bude 20..a upřímě já ji to řekla narovinu že se chová jak malý spratek..protože se tak faktický chová..na všechno má dětinský názory...ale ipřesto sem ji měla ráda a stále ještě mám..ikdyž některé názory mě i děsily...ale jinak poku chceš o ní trochu více vědět po psychologické stránce tak má svuj vlastní svět ze kterého se snad už ani nedokáže vrátit...musela by se vzdát kreslení do konce života a i animovaných pořadů aby měla nějakou naději..sama mi řikala jak si kolikrát i představuje jak má vedle sebe kreslené postavičky a povídá si s nimy..a řekla bych že jak není po jejím tak je zle...a já to trochu nechápu tu nabídku Tauruse právěže...a postavičku ji vrátit nechci z několika důvodů:
1) darovala mi ji tak mi ji nemuže jen tak vzít
2) ta postavička představuje mě samotnou a mám s ní hodně společného
3) to že vubec se o nějaké kočce začalo mluvit je pouze má zásluha protože jsem chtěla vystupovat v kamarádčinem komixe kdysi dávno
4)postavu ji nechci vrátit protože mi je vzít předpokládám jenom kuli hádce ikdyž mi řekla že by se mnou zanikla což není pravda...a že jsem chtěla měnit její "poslání" a celkově ten charakter postavy měnit....což není pravda....jen jsem uvažovala nad tim že bych one postavě přidala do šatníku 1-2 kousky oblečení protože má jenom krátké pončo...a to jsem se ji na to ještě ptala...tudiž mi postavu chce vzít z důvodu který se vlastně vůbec nestal

vím možná jsemv tomhle taky dětinská..ale prostě...cokoli jiného bych ji vrátila...přemýšlím že bych si udělala vlastní verzi té kočky...asi by vypadala stejně jen bych si ji udělala uplně podle svého...a na kamarádčiné pravidlo že cartoon postavy smí mít jen jedno základní oblečení ji kašlu...ona sama u své postavy nakreslila "šatník" jaké má pyžamo, plavky atd..proč bych tedy to samé nemohla mít i já?její logiku v tomhle doopravdy nechápu..a přijde mi že jsem se zachovala vuči ni slušně...dala mi (c) a já se ji ptala jestli ji mužu dodat to oblečení...a vlastně bych se ji nemusela na nic ptát když mi postava patří..ikdyž teď po domluvě jen z poloviny...a to na mě chystá ještě jakou "past" jak sem se dověděla od kamaráda
Chamurappi
Profil
Reaguji na Lucy:
ona sama u své postavy nakreslila "šatník" jaké má pyžamo, plavky atd..proč bych tedy to samé nemohla mít i já?
Alespoň má tvá postava méně práce s praním a žehlením.
Lucy
Profil
Chamurappi:
:D to je pravda ale má jen pončo, které sahá po loket takže v mrazech jaké máme dnes nevim zda by "přežila" :D
Joker
Profil
Sir Tom:
Je to založené na oboustranné důvěře a to v dnešní době je velice cenné. Pro jistotu je lepší mít důkaz.
Když už jsme u toho tématu, i smlouva uzavřená ústně může být normálně platná (samozřejmě jsou podmínky, jako souhlas musí být projev vůle daný svobodně, vážně a srozumitelně) a vymahatelnost není úplně malá.
Dokonce lze smlouvu uzavřít i jiným úkonem, například smlouvu o přepravě lze uzavřít i vstupem do autobusu a o její vymahatelnosti se už spousta lidí přesvědčila na vlastní kůži.

Kdyby měla na všechno být písemná smlouva, upapírovali bychom se k smrti (třeba přijít do hospody a vypisovat číšníkovi objednávku na jedno pivo… )

Lucy:
Jak říkám, asi se budete muset dohodnout spolu (případně s pomocí někoho kdo vás zná), my to nevyřešíme.
Sir Tom
Profil
Joker:
Máš pravdu. Tebou popisované případy znám. Já to samozřejmě bral a vztahoval na větší projekty než na přepravu, objednání piva, apod. :) Pod pojmem důkaz nemyslím pouze smlouvu.

Lucy:
Opravdu - vykašli se na to (na ni) a požádej zde někoho (nějakého grafika), kdo ti nakreslí stejnou postavičku jenom pro tebe. :) Když ji sama řekneš, že o její kresbu nemáš zájem, tak na tom nakonec bude špatná ona, protože pochopí, že vlastně nemá nikoho, pro koho by měla kreslit.


BTW - měli bychom řešit webové věci a nikoliv věci, zda-li něco mám nebo nemám, jestli se cítím ublížen, apod. Na to slouží zpovednice.cz. :)

BTW2 - a jestli jste se opravdu pohádali kvůli oblečení, tak to se mi zdá velmi, velmi dětinské a směšné. Navíc je to jenom papírový výtvor. Na světě jsou přeci mnohem důležitější věci.
Keeehi
Profil
Úplně jsem všechno nečetl. Mám pár poznámek, které by se vás mohly týkat.
- Nápad (tedy samotná myšlenka) jak něco udělat, v tomto případě jak má postava vypadat, autorským právem chráněn není. Až teprve samotná realizace. No a jelikož postavu namalovala kamarádka, vlastní k ní tedy autorská práva.
- Autorských práv se nelze v České republice zbavit. To znamená, že je pořád autorkou té postavy. Co může, je poskytnout někomu práva k určitému účelu (třeba že tu postavu použije na obálku knížky). Nevím přesně, co si představuješ pod pojmem "dala mi (c)", ale řekl bych, že to nebude to, co si myslíš.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Lucy:
Teď jsem si uvědomil, že objem práce se žehlením závisí spíš na rychlosti špinění oblečení a ta by měla být konstantní, takže změna počtu hadrů významně neovlivní výslednou pracnost.

v mrazech jaké máme dnes nevim zda by "přežila" :D
Správná kočka má devět životů. Můžeš ve svém komiksu navázat na (první) smrt své postavy. Nový život bude jiný — bude jinak nakreslená a bude mít větší šatník.

a to na mě chystá ještě jakou "past"
Dej jí nějaký dárek (nevýbušný a netoxický). Usmíření zní jako logické východisko. Váš spor vypadá skutečně malicherně a z tvého popisu docela jasně vyplývá, že škody ze znepřátelení převažují nad výhodami z tvrdohlavosti.


Reaguji na Sira Toma:
požádej zde někoho (nějakého grafika), kdo ti nakreslí stejnou postavičku jenom pro tebe
Řekl bych, že umí kreslit sama.
Yuhů
Profil
Myslím, že bych v případném sporu dal za pravdu spíše tvé kamarádce, která postavu vytvořila. Původní domluvou ti vlastně dala nevýhradní licenci k užití díla. Potom ale platí i následující:

§ 54 Odstoupení od smlouvy pro změnu přesvědčení autora
(1) Autor může písemně odstoupit od smlouvy, jestliže jeho dosud nezveřejněné dílo již neodpovídá jeho přesvědčení a zveřejněním díla by byly značně nepříznivě dotčeny jeho oprávněné osobní zájmy. Smlouva se ruší dnem doručení písemného odstoupení od smlouvy nabyvateli.
(2) Autor je povinen nahradit nabyvateli škodu, která mu odstoupením od smlouvy podle odstavce 1 vznikla.

To znamená, Lucy, že kamarádka ti může zakázat použití postavy, ale musí ti nahradit škodu, která ti tím zákazem vznikne. Cituji z autorského zákona http://business.center.cz/business/pravo/zakony/autorsky/cast1h1.aspx , přečti si to, je to docela pochopitelné.
Lucy
Profil
já jsem se nakonec rozhodla to nijak neřešit :) postava stejně není pro žádné komerční účely a (c) nepatří po právní stránce ani kamarádce, protože se inspirovala podle oné postavy z toho seriálu..našla jsem video kde tu podobu snad už uvidíte
http://www.youtube.com/watch?v=ethVIPEnKCU&feature=related
tudíž jsem se rozhodla to udělat tak že si tu postavu změním tak aby ta podoba nebyla oné postavičce ze seriálu tolik podobná a tady ta "finální" podoba by tudíž měla správně patřit pouze mě...a teď přemýšlím zda tu starou" verzi nechat kamarádce uplně ipřesto že na (c) nemá právo vzhledem k oné inspiraci nebo stále mít společné vlastnictví..ale to by bylo takové vlastnictví nevlastnictví poněvadž postava tedy vlastně nepatří ani jedné z nás..pouze mě patří ten nápad vzkniknutí postavy, ale to mi v tomto případě bude k ničemu :) nevím jaký názor na to bude mít kamarádka..ani nevim jaký názor na to máte vy..ale myslím si, že tohle by mělo být fér ne? :)


vzhledem k tomu, že jsem tohle už vyřešila tak mám otázku zda se dá tohle diskuzní téma nějak vymazat? :)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0