Autor Zpráva
Amunak
Profil
Zdravím,
chci se zeptat, jestli mě může žalovat firma za to, že mám doménu stejného jména, jako je jako mají oni registrovanou obchodní značku? Doménu jsem si zaregistroval bohužel později, ale jméno používám již více než šest let.
_es
Profil
Amunak:
Keď si si doménu zaregistroval neskôr, než oni svoju značku, tak môžu.
Joker
Profil
Amunak:
Žalovat může každopádně, to mu nikdo nemůže zakázat.
Pravděpodobnost úspěchu závisí na konkrétním případu.
Amunak
Profil
Joker:
pochopitelně, ale nějaký odhad? Můžu dokázat, že jsem to jako přezdívku používal již dávno. Dokonce bych snad měl mít právo na tu přezdívku, protože jsem jí kdysi vymyslel. A to v době, kdy na ni na googlu neexistoval jediný záznam.
Keeehi
Profil
Je to případ obráceného cybersquattingu, tj. "faktického monopolu vlastníků práv duševního vlastnictví na příslušná označení, která však mohou mít i jiná legitimní využití. Příklad: cat.info - Caterpillar Inc. or Krupp.de nárokována známým německým koncernem Krupp od pana Kruppa, případ pana Uzi Nissana (Nissan.com)." citováno z přednášky Právo doménových jmen z předmětu Právo a informatika na FIT ČVUT.

Společnost Nissan si činila nárok na nissan.com, kterou měl zaregistrovanou prodejce počítačů Uzi Nissan. Soud rozhodl ve prospěch pana nissana, stejně tak i pana Kruppa.


Aby vám mohli doménu sebrat, musejí vám prokázat tyto tři body
- doménové jméno je shodné nebo zaměnitelné s ochrannou známkou nebo jiným označením, k němuž má právo žalobce a zároveň
- držitel doménového jména na něm nemá žádný oprávněný zájem, tzn. zejména 
    - nemá s doménovým jménem žádnou spojitost nebo
    - neprovozuje pod doménovým jménem žádné stránky
- zlá víra držitele doménové jména
    - primárním účelem registrace je prodej doménového jména žalobci, zabránění žalobci v užívání doménového jména, poškození jeho podnikání, parazitování na jeho pověsti atd.
citováno z výše uvedené přednášky


Tudíž byste neměl mít problém, jelikož by Vám museli dokázat, že jim chcete škodit. Tedy pokud to není Váš záměr. to byste pak problémy mít mohl.
Taurus
Profil
No jo, používal... ale registroval?
Amunak
Profil
Keeehi:
Díky za podpověď. Předpokládám ale, že to platí jen pro UDRP ICANNu. Pokud by to dali k soudu v česku, je otázka, podle čeho by se to řídilo. Nebo máš nějaké konkrétní zkušenosti?

Možná by ninja mohl vědět víc.
Keeehi
Profil
Amunak:
Konkrétní zkušenosti nemám, jen to co nám říkali na přednáškách. Tato přednáška byla od Michala Matějky.

O jaké TLD se tu vlastně bavíme?
Amunak
Profil
Keeehi:
Jde o TLD .net
Keeehi
Profil
Pro .net by mělo platit toto:
"V případě zneužití registrace si žalobce může vybrat zda vznese nárok u ADR (zde se mu říká UDRP) nebo u bežného soudu. Pokud si žalobce vybere UDRP, držitel domény se musí podvolit.
akreditovaná UDRP sudiště: National Arbitration Forum (USA), Asian Domain Name Disputes Resolution Center, WIPO, Rozhodčí soud při HK ČR a AK ČR v Praze.

V rámci UDRP může být doménové jméno převedeno na žalobce, pokud:
- je shodné či zaměnitelné se ochrannou nebo servisní známkou, k níž má žalobce právo; a
- držitel nemá žádné právo či oprávněný zájem k doménovému jménu; a
- doménové jméno bylo zaregistrováno ve zlé víře."
Stejná přednáška jako v [#5]

Takže pokud tu společnost, nebo kdo to je, na stránkách nepomlouváš a nebo pokud jsi si tu doménu nezaregistroval pouze s účelem pro pozdější prodej té společnosti, neměli by mít na ni nárok.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0