Autor Zpráva
dan542
Profil
Mám v plánu udělat aplikaci pro chytré telefony (iOS, Android, WP7) na čtení článků na webech jako živě.cz, aktuálně.cz, mobilmania.cz, idnes.cz, a další... Bude to fungovat tak, že se stránka stáhne na můj server, zde se z ní vybere to důležité (text + obrázky + diskuze, reklamy atd. se vyhází) a překonvertuje se to do úsporného formátu, kterému rozumí aplikace na mobilu. Nejsem si ale jist, zda-li by to nebylo porušení autorských práv majitele webových stránek a nemusel bych se s ním tedy domluvit (v tom by mohl být problém, když v aplikaci chci mít několik stovek webů).
Chamurappi
Profil
Reaguji na dana542:
zda-li by to nebylo porušení autorských práv majitele webových stránek
Bylo. A nehledě na to by ti ty servery začaly házet technické klacky pod nohy, kdybys chtěl na jejich práci vydělávat, nebo odlákat z jejich reklamou živeného webu citelné množství brouzdalů.
Keeehi
Profil
A třeba živě už svojí mobilní verzi má.
dan542
Profil
A jak to má právně ošetřená Opera Mini, ta přece taky weby filtruje (zmenšuje obrázky a mění web do formátu pro Operu)? Jde mi hlavně o to, abych čtením článků v autobuse nevyplýtval celý FUP, který u našich operátorů není moc velký. V mobilu by v mé aplikaci šla nastavit velikost/kvalita obrázků. Na desktopu si web klidně zobrazím i s reklamou - chci podpořit autory.

Byl by legální "hybridní" model - u webů s domluvou by to šlo z mého pluginu pro jejich redakční systém přes můj server až do mobilu a weby s kterými jsem se nedohodl se budou stahovat do mobilu, kde se upraví pro čtení na malé obrazovce (to by legální být mělo, viz čtečka v Safari)?


Keeehi To je pravda, ale je dost omezená (třeba v ní nefunguje diskuze nebo se na titulní stránce nezobrazují obrázky) a navíc je to pořád HTML - určitě by šel navrhnout úspornější (=menší) binární formát.
Bubák
Profil
dan542:
A jak to má právně ošetřená Opera Mini, ta přece taky weby filtruje (zmenšuje obrázky a mění web do formátu pro Operu)?
Opera Mini nefiltruje, ale provádí konverzi.

Pokud ti jde o tvůj FUP, soukromě si provozuj (pro svou potřebu) a filtruj co chceš, ale nemůžeš to provozovat jako veřejně přístupnou aplikaci.
Marek Prokop
Profil
Takové aplikace již léta existují (třeba Readability, Instapaper a mnoho dalších) a na rozdíl od předřečníků na tom nevidím nic nelegálního. Kdyby bylo, porušoval by autorská práva i obyčejný webový prohlížeč. Zpracovaná stránka samozřejmě musí být k dispozici jen na vyžádání konkrétním uživatelem, nikoli veřejně.
ninja
Profil
Jak píše Marek, obodbé služby již fungují. Velmi zásadní ale je jestli jen optimalizujete obsah pro mobilní prohlížeče, nebo z něj odstraňujete určité elementy (reklamu). A jestli bude vaše aplikace komerční. Pokud ano, bude se pravděpodobně jednat o nekalostní jednání s možným postihem.
_es
Profil
dan542:
Nevymýšľaš niečo, čo už dávno funguje? Viď napríklad: www.google.com/gwt/x?u=http://diskuse.jakpsatweb.cz
dan542
Profil
Bubák:
O můj a lidí, kteří si mou aplikaci zakoupí.

ninja:
Pro mobilní prohlížeče nic neoptimalizuji, chci z stáhnout webovou stránku, vyndat z ní text a obrázky, obrázky zmenšit na požadovanou velikost (bude v nastavení aplikace) a celé to převést do mého úsporného binárního formátu (HTML je celkem ukecané...). To se pak stáhne do aplikace v mobilu (komerční to bude, Appstore - jednorázově cca 20Kč) a zde se to zobrazí. Pokud tohle legální nebude, byl by legální ten "hybridní" model (o kterém jsem psal v předchozím příspěvku)? To by pak mělo být jako AdBlock, ne?

_es:
Ne, odkazovaná stránka to převádí do HTML, ne do úsporného binárního formátu navrženého mnou pro tu aplikaci a nezobrazuje obrázky.

Jinak všem děkuji za odpovědi.
Marek Prokop
Profil
[#7] Ninjo, ten případný postih by byl, prosím, za co? Nějak si neumím představit, jaký zákon by porušila aplikace (třeba i komerční), která by interpretovala HTML kód nějakým méně obvyklým způsobem (třeba tím, že by určité obrázky nestáhla, javascripty z určitých domén nevykonala apod.).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0