Autor Zpráva
Amunak
Profil
Zdravím, chci se zeptat, jak typograficky správně zapsat tuto větu (kde dělat mezery, jaké použít pomlčky). Koukal jsem na Litéru, ale podobný případ jsem tam nenašel.

Otevřeno máme celoročně od pondělí do pátku 7-17 hod. a v sezóně (duben-prosinec) i v sobotu 9-11,30hod.

Díky za odpověď,
Amunak
ahoj
Profil *
http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/porfaq.html#casove
Amunak
Profil
ahoj:
Takže jestli to chápu dobře, správně je:
Otevřeno máme celoročně od pondělí do pátku 7—17 hod. a v sezóně (duben až prosinec) i v sobotu 9—11:30 hod.
Přičemž pomlčka u "od, do" je —
Ještě přemýšlím, jestli by místo dlouhé pomlčky bylo správné použít krátkou – protože tohle je veliké jako traverza a úplně to do stránky nesedí :)
Taurus
Profil
Amunaku, tvému případu odpovídá http://litera.odemne.com/slovnik/pomlcka.php (př. 2.1 A), tedy pomlčka bez mezer u jednoslovných výrazů. Půl dvanácté lze zapsat 11.30 nebo 11:30 (http://litera.odemne.com/slovnik/rozdily-v-pravidlech.php#cas). Výraz "duben až prosinec" je správná volba, další je "duben–prosinec", tedy pomlčka. Příklad máš dobře.

Pomlčky můžeš klidně dělat dlouhé, ale typičtější jsou endash (klasické půlčtverčíkové). Záleží taky na fontu, někde tak dlouhé emdashe nejsou.

Ad Litéra

Hledal jsi to u pomlčky, spojovníku nebo v kapitole číselných údajů? Nebyl příklad dostatečně názorný? Ptám se proto, abych mohl Litéru zlepšit. Děkuju za odpověď. :-)
ahoj
Profil *
Amunak:
Já bych to tak napsal a myslím, že to je správně.


Správně je mdash.
Amunak
Profil
Taurus:
Koukal jsem prvně na ty rozdíly a zápis času, to jsem pochopil, pak jsem koukal ještě na ty pomlčky, trochu mi chyběl přímo tenhle případ od (času) do (času) ale taky jsem to pochopil; co jsem hlavně netušil byl zápis hodin (jestli se tam dělá mezera) a pak správná délka pomlčky (načež jsem zjistil, že dlouhá je nepoužitelná :).
Marek Prokop
Profil
Já bych napsal:
Otevřeno každý pracovní den od 7 do 17 a od dubna do prosince i v sobotu od 9 do 11:30.

Bude to asi přesnější (pracovní dny místo pondělí až pátek), bez zbytečných slov (celoročně, hod.) a bez pravděpodobně chybně použitých závorek. Zápis typu 7—17 se IMHO spíš hodí do nějaké tabulky než do souvislé věty, ve které nevím, jak to vlastně mám číst.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0