Autor Zpráva
Jakub Loskot
Profil
právníci a specialisti na copyright, když třeba použiju Facebookový font písmen u jejich loga, jejich modrou lištu u horního okraje atd. na svoje stránky, ale nepoužiju slovo Facebook a obsah bude o něčem jinym, je to napadnutelný?

Příklad. Kdybych udělal stránku Facefood.cz, která bude třeba o jídle, receptech atd. a použil stejný font písmen na Facefood jako u Facebooku, dokonce bych nadpis umístil na stejné místo (vlevo nahoře) a horní modrou lištu bych měl taky stejnou, jak je to s právama?

Moderátor Chamurappi: Titulek „Copyright, autorská práva“ nevystihuje podstatu dotazu. Příště zkus prosím vymyslet lepší.
Taurus
Profil
Byla by to snaha o parazitování na cizí značce, protože ta podoba by byla velká. Určitě pro to mají svůj manuál.
Jakub Loskot
Profil
Taurus:
Byla by to snaha o parazitování na cizí značce, protože ta podoba by byla velká. Určitě pro to mají svůj manuál.

a zřejmě není někde popsána hranice mezi parazitováním a podobností v souladu s pravidly...
Taurus
Profil
Na to odpoví asi někdo povolanější. Já laicky vidím tak, že barva samotná je nenapadnutelná. Font částečně taky, pokud je obecně dostupný (i za peníze) a není speciálně upravený (což FB, myslím, má). Dohromady oba prvky už můžou být podezřelé, ale slovo typu facefood je už rozhodně přes míru. Možná už i slovo samotné je na vážkách bez ohledu na barvu/font.
ninja
Profil
Jakub Loskot: Takov hranice jsou napsány pro každý konkrétní případ zvlášť v rozsudku soudu. Většinou ale stačí použít selský rozum. Pokud chcete mít větší jistotu, oslovte nějakého soudního znalce.
Aleš Janda
Profil
Obecně platí, že pokud to u netriviální části lidí může vyvolat zmatení, napadnutelné to je.
_es
Profil
Taurus:
slovo typu facefood je už rozhodně přes míru
Ako že by mal Facebook výhradné práva na všetky názvy obsahujúce face? To sa mi nezdá.
Plaváček
Profil
_es:

Pokud je mi známo, Facebook se o získání patentu na slovo "face" pokoušel už v roce 2010. Jak to dopadlo, jsem dál nesledoval.
ninja
Profil
Plaváček: Patent na "face*" naštěstí v ČR a většině dalších Evropských zemích, využívající kontinentální právo, není možný. USA je země neomezených možností. Nicméně facefood v obodbném provedení je hlavně o nekalé souteži a parazitování.
_es
Profil
ninja:
USA je země neomezených možností.
Peugeot má zase patent na 10 % zo všetkých trojciferných čísel, to je snáď ešte divnejšie.
shaggy
Profil
_es:
Peugeot má zase patent na 10 % zo všetkých trojciferných čísel
Patent na čísla určite nemá, to by musel to číslo "vymyslieť". Jediné čo môže mať, je ochranná známka a aj to v spojení s automobilmi ako takými.
jenikkozak
Profil
_es:
Ako že by mal Facebook výhradné práva na všetky názvy obsahujúce face? To sa mi nezdá.
„Facefood“ (obličejové jídlo) má s „Facebook“ společných 6 znaků z 8. Pokud Jakub Loskot třeba použije Facebookový font písmen, [i]dokonce by nadpis umístil na stejné místo (vlevo nahoře)[/u] a jejich modrou lištu u horního okraje atd., nespočívá problém v „autorském právu“ na slovo „Facebook“, ale v tom, že Jakub Loskot dost těžko vysvětlí, že jde o shodu čistě náhodnou a nedopouští se parazitování na pověsti podniku, výrobků či služeb jiného soutěžitele.

Jakub Loskot:
Dokud bude mít tvůj web malou návštěvnost, nebude příliš pravděpodobné, že by se někdo ozval. Čím budeš úspěšnější, tím se bude zvyšovat pravděpodobnost, že budeš donucen svou službu upravit. Z mého pohledu je to naprosto zbytečné. Kvalitní stránky s recepty už existují (a vyskytuje se i hromada nekvalitních) a pokud jen budeš „trapně“ kopírovat tyto stránky i Facebook, bude tě zřejmě spousta lidí považovat za někoho, kdo se jen „opičí“, což ti na takto hodně konkurenčním poli nepomůže. Vážně ten (z mého pohledu) nepříliš vzhledný design nejznámější sociální sítě stojí za zkopírování?
_es
Profil
shaggy:
Patent na čísla určite nemá
No neviem, skoro všade to je uvádzané ako patent či patentová ochrana - tá nula je vraj otvor na štartovaciu kľuku - je to tak chránené už cez 80 rokov a vtedy bola asi legislatíva dosť odlišná, takže nemusí byť až tak jednoznačné, kam to zaradiť, možno ide len o „správnosť“ prekladu.
Jakub Loskot
Profil
jenikkozak:
Dokud bude mít tvůj web malou návštěvnost, nebude příliš pravděpodobné, že by se někdo ozval. Čím budeš úspěšnější, tím se bude zvyšovat pravděpodobnost, že budeš donucen svou službu upravit. Z mého pohledu je to naprosto zbytečné. Kvalitní stránky s recepty už existují (a vyskytuje se i hromada nekvalitních) a pokud jen budeš ‚trapně‘ kopírovat tyto stránky i Facebook, bude tě zřejmě spousta lidí považovat za někoho, kdo se jen ‚opičí‘, což ti na takto hodně konkurenčním poli nepomůže. Vážně ten (z mého pohledu) nepříliš vzhledný design nejznámější sociální sítě stojí za zkopírování?

Facefood byl jen příklad, jednalo se o úplně něco jiného, kde by podoba s Facebookem vedla k mnohem lepší intuitivnosti a přívětivosti (a hlavně zapamatovatelnosti). Celkově mě ale téma zajímalo, kde je hranice mezi inspirací a parazitováním, ale jak už někde zaznělo, tohle se zřejmě řeší případ od případu zcela individuálně.


Každopádně děkuji za reakce, server který vytvářím jde nakonec úplně jiným směrem, až se rozběhne, rozhodně se s ním pochlubím (:
ninja
Profil
_es:
„Patent na čísla určite nemá“
No neviem, skoro všade to je uvádzané ako patent či patentová ochrana - tá nula je vraj otvor na štartovaciu kľuku - je to tak chránené už cez 80 rokov a vtedy bola asi legislatíva dosť odlišná, takže nemusí byť až tak jednoznačné, kam to zaradiť, možno ide len o „správnosť“ prekladu.


Čísla není možné (v ČR a většině EU) patentovat. Můžete prosím dohledat kde jste se informaci o "patentu" Peugeot dozvěděl? Jestli něco tak jak píše shaggy, bude se jednat o ochrannou známku v segmentu automobilového průmyslu.
_es
Profil
ninja:
Můžete prosím dohledat kde jste se informaci o "patentu" Peugeot dozvěděl?
Je to spomínané v rôznych článkoch napríklad http://veteran.auto.cz/auta/200-let-firmy-peugeot-odvozeno-z-pily/, či v článkoch o Porsche www.webauto.sk/www-webauto-sk/7-TEMY/271-PORCHE. Možno by stálo za to zistiť viac detailov, či je ešte tá číselná ochrana v súčastnosti platná, či do akej časti legislatívy patrí a pod.
ninja
Profil
_es: A nějaký hodnověrný zdroj? Text "patentově chráněné trojciferné typové označení s nulou uprostřed (otvor pro prostrčení startovací kliky) se používá 81 let?" je zcela jistě nesmysl, patenty mají kratší životnost.
_es
Profil
ninja:
A nějaký hodnověrný zdroj?
Vraj si v tomto odborník, ja nie, tak o tom môžeš niečo nájsť, lebo o výmysel zjavne nejde. Alebo tak podrobne ovládaš súčasnú aj historickú európsku legislatívu, keď ide o „celkom určite nezmysel“? Vraj aj Škoda 105, exportovaná do Francúzska, musela byť označená ako Škoda 1050.
ninja
Profil
_es: V ČR je maximální doba trvání patentu 20 let (§ 21, odtavec 1), více to prostě nejde. Jakou platnost má ve Francii přesně nevím, ale velmi pochybuji že to bude 81 let. Minimálně Wikipedie tvrdí, že je to shodně jako u nás 20 let.
_es
Profil
ninja:
No tak možno nejde o „patent“ ale o niečo iné, nepresne prekladané ako patent, išlo mi len o reakciu na [#9], že aj v Európe, či možno len vo Francúzsku, sú možné podobné podivnosti.

Patent na "face*" naštěstí v ČR a většině dalších Evropských zemích, využívající kontinentální právo, není možný.
Takže registrácia názvu "face*" sa za „patent“ považovať dá, no označenie registrácie 3-ciferných čísel "?0?" za patent „je zcela jistě nesmysl“. Nejako je to nekonzistentné.
panther
Profil
_es:
Takže registrácia názvu "face*" sa za ‚patent‘ považovať dá
jakto? ninja psal pravý opak: „Patent na "face*" [...] není možný.
_es
Profil
panther:
ninja psal pravý opak
Z jeho tvrdenia sa dá odvodiť, že vraj v USA možný je - aj ako reakcia na [#8]. A nešlo mi o detaily o tom, či to je „patent“ alebo niečo iné ([#20]), ale o uvedenie podobného, veľmi starého, prípadu aj v Európe.
alchymista
Profil
Co to tady řešíte?
Jak pravil nestor cz internetu Ivo Lukačevič (nebo kýho výra jak se vlastně jmenuje)
Prostě to svévolně prohlaš za průmyslový vzor :D
ninja
Profil
_es: Ne, z mého tvrzení není možné vyvodit, že patent na face* je v USA možný. Zopakujte si logiku. Můžete z toho vyvodit, že není nemožný, což ale není to samé.

Pokud ale nedokážete rozlišit mezi patentem a ochrannou známkou, nedivím se ostatním věcem. Každopádně už jsme dost offtopic a tímto zde končím.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0