Autor Zpráva
NinjaTurtle
Profil *
Dobrý den,

Mám jeden takový nevšední dotaz týkající se autorských práv. Jak někteří z vás jistě vědí, poslední dobou se na Internetu hodně rozšířily tzv. meme komiksy. V těchto komiksech je používáno různých mimických výrazů, tzv. meme faces (obličeje). Prapůvodcem takových kreseb je nejspíše server http://knowyourmeme.com/memes/rage-comics. Jde mi o to, zda mohu takové obrázky použít v komiksu, který následně veřejně reprodukuji. A propo, hodně webů (i v ČR) používá tyto obličeje na tričkách, za která si nechávají slušně platit. Nejsem na Internetu žádný začátečník, a kdyby někde byla zobrazena licence, našel bych jí, ale nejspíše není.

Děkuji.
NinjaTurtle
ninja
Profil
Pokud autor kreseb licenci neuvádí, budete se ho muset zeptat. Cizí dílo bez svolení užít nesmíte, krom zákonných výjimek. Do těch vaše požadované užití nespadá, ale poskytl jste málo informací na důkladné zvážení.
NinjaTurtle
Profil *
Díky. Napsal jsem autorovi a pokusím se z něj získat povolení :)
Zechy
Profil
Co vim, tak meme vznikaj na tom samým foru, kde například vznikl pedobear, nemyslim, že těm konkrétním osobám co vytváří meme to vadí, spíš právě naopak :).
shaggy
Profil
NinjaTurtle:
Prapůvodcem takových kreseb je nejspíše server http://knowyourmeme.com
Keby si čítal pozorne, tak pri každej je uvedené, kto je pravdepodobným autorom (vo väčšine prípadov sú to ľudia z 4chan, ktorý spomína Zechy).
Nemyslím si však, že v tomto prípade by si mal problémy s porušovaním autorských práv - sú to internetové mémy, autor je vo väčšine prípadov neznámy a proste sa šíria a žijú si vlastným životom.
NinjaTurtle
Profil *
Díky.
Lokki
Profil
Zdravím!

Aj ja mňa táto téma dosť zaujíma. Je samozrejmé, že každý meme komix má svojho autora, či už je známy alebo nie a tak je na šírenie a reprodukciu jeho diela potrebný súhlas. Vytvoriť komix nie je problém. No mňa by najmä zajímalo, či nie sú autorskými právami chránené samotné, jednotlivé, tváre s ktorých sa tieto komixy skladajú. Nezamýšlali ste sa nad tým niekto aj z tohto pohľadu??
ludekbrno
Profil *
Lokki:
Je to část díla, takže jsou chráněné samozřejmě taky.
Zechy
Profil
ludekbrno:
Jenže meme komiksy jsou něco, co se řídí vlastním životem a libovolným "vylepšováním". Někdo udělá komiks, někdo ho doupraví, jiného to inspiruje k dalšímu komiksu, tohle se nijak nehlídá, nehledě na to, že i u těch meme komixů kolikrát neni znám autor.

A nemyslim, že by se našel někdo kdo by přišel jako možný autor komiksu a vyhrožoval žalobou kvůli autorským právům :).
ludekbrno
Profil *
Zechy:
Jenže se obávám, že autorský zákon nic takového nezná. Autorství je jednou chráněno a hotovo. Druhá věc je praxe u konkrétních věcí, kdy v některých případech nehrozí, že by se autorského práva někdo domáhal a potom platí, že kde není žalobce, není soudce :)
Zechy
Profil
ludekbrno:
... kde není žalobce, není soudce :)
Což tohle je ten případ ;)
Amunak
Profil
Myslím že hlavně v tomhle případě by se mohlo o "autorství" hádat tisíce lidí. Nikdy nikdo nejspíš nemá šanci zjistit nebo dokázat, kdo je původní autor. Vlastně bych řekl, že by bylo obtížné byť jen zjistit, který obličej vznikl jako první. Tak to jsem napsal pěkný blábol. Tady to všechno je.
Zechy
Profil
Amunak:
Všechny meme pochází z 4chan od různých uživatelů a ani tam by asi nebylo nejlehčí zjistit kdo to vlastně je.
ADMIN
Profil *
čaute, četl sem tu něčí příspěvek hned na začátku, že už napsal autorovi a pokusí se získat povolení, tak by mě zajímalo, KDO je tím autorem, potřeboval bych to na šolní projekt, díky :D
Joker
Profil
ADMIN:
Viz [#5] shaggy:
Keby si čítal pozorne, tak pri každej je uvedené, kto je pravdepodobným autorom

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0