Autor Zpráva
xxxObiWan
Profil
Dobrý den,
kdysi jsem byl na jednom workshopu ohledně tvorby webu a zapamatoval jsem si odtud jednu věc: pro tištěné materiály se hodí patkové písmo, pro text na monitoru (tzn. i pro web) písmo bezpatkové.

Pátral jsem na internetu a většina zdrojů toto potvrzuje. V různých ukázkách webů, které mají podle kritiků "ukázkovou typografii" je ale velmi časté, že nadpisy jsou patkovým fontem (cca každá druhá taková stránka).

Jak to tedy je? Díky za názory :-)

P.S. Při mém bádání na internetu jsem narazil ještě na jeden zajímavý názor:
Patkové písmo není jen tak "zdobené", ale má na koncích patky - tj. krátké čárky ve směru pohybu oka při čtení. Tyto patky pak vedou oko po řádce a lépe se čte.
Přijde mi, že dnes dělá typografické návrhy kdejaký trouba a podle toho to vypadá. Např. va vysoké v Pardubicích je na katedře dopravního managementu pro text závěrečných prací předepsán Arial (bezpatkové písmo). Děsné. Totéž nám předepsal mluvčí SŽDC Halla používat do mailů. A informační vývěsky ČD jsou také v čemsi bezpatkovém, mám ten dojem.
Pokud se patkové písmo zvětší, patky jsou ošklivé. Proto vznikla písma bezpatková.
Takže shrnutí - pro nadpisy bezpatkové, pro text patkové.
Je to dle mého názoru jediná kombinace, kterou si lze logicky odůvodnit.
Sir Tom
Profil
xxxObiWan:
Také dobrý den,

můj názor je takové, že na nadpisy je vhodné bezpatkové a na klasický text patkový. Nicméně záleží na formě textu - pokud je dlouhý, hodí se použít bezpatkové, ale u kratších je zase pěkné mít bezpatkové. Někdy i já při psaní seminárky použiji na celý text bezpatkově, protože se mi to pak kompozičně líbí více.

Podívej se třeba na takové DJPW - všechno je zde psáno bezpatkově. Napak Jak psát web zase používá patkové a bezpatkové písmo souběžně. Mně se více líbí první typ (pouze bezpatkový) na jedné webové prezentaci (čili text na monitoru).
Taurus
Profil
Je to jak píšeš tučně – pro tištěné materiály patkové pro udržení toku textu, u monitoru bezpatkové. Patky na monitoru u malého písma nevypadají hezky, naopak text znečitelní, protože z patek se stávají dvoupixelové čárky, nelze je tedy hezky vykreslit. Při dostatečně velkém písmu může být patka pěkná i na počítači. Proto mohou být nadpisy patkové – jsou větší. Dobré je být konzistentní ve fontu text/nadpis, ale při vhodném výběru lze i toto kombinovat.
xxxObiWan
Profil
Taurus: Díky za skvělou odpověď, už je mi to jasné :-)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0