Autor Zpráva
Martin02
Profil
Ahoj,
chci se zeptat, když si někdo vytvoří účet na freehostingu, řekne mi heslo k ftp, já tam nahraju něco nelegálního, kdo nese odpovědnost za obsah a kdo za to může platit pokutu atd?
Děkuji
Moderátor Chamurappi: Opraveno kódování češtiny. Nepřepnul sis prohlížeč do UTF-8? Toto by se nemělo dít samovolně.
candiess
Profil
Martin02:
Většina hostingů to má napsané v smluvních podmínkách,že se zbavuje odpovědnosti za nahrané data a každý uživatel si za to ručí sám, to samé je pak, když vznikne nějaká internetová aplikace, kde můžeš nahrávat data, tak by měla také mít své smluvní podmínky při registraci, že se zbavuje odpovědnosti za obsah. Nevím jestli je to správně ale říká se tomu nějak ,,Piratská zátoka" a to se má (pokud sleduješ dění ACTA) změnit a hostingy ponesou veškeré odpovědnosti..
margin
Profil *
candiess:
Nevím jestli je to správně ale říká se tomu nějak ,,Piratská zátoka"
V tomto případě máš asi na mysli "bezpečný přístav".
Jeden odkaz k ACTA: http://www.lupa.cz/zpravicky/dohoda-acta-je-zrejme-mrtva-pripustila-eurokomisarka/
candiess
Profil
margin:
Díky za opravu, popravdě ACTU moc nesleduju :)
ninja
Profil
Martin02: Pokud nelegální obsah nahrajete vy, jste odpovědný. Tím není vyloučena případná odpovědnost vlastníka účtu a za určitých okolností i provozovatele hostingu.
Taurus
Profil
ninja:
Není za čin zodpovědný spíš majitel FTP účtu, který by neměl své přístupy nikomu poskytovat (např. pro tyto možné případy)?
Martin02
Profil
No řekl bych, že když nejsem majitel FTP účtu, znám heslo a nahraju tam něco nelegálního tak za to nese odpovědnost majitel účtu nebo hosting.
_es
Profil
Martin02:
když nejsem majitel FTP účtu, znám heslo a nahraju tam něco nelegálního tak za to nese odpovědnost majitel účtu nebo hosting.
Ty niekde aktívne nahráš niečo nelegálne a myslíš si, že za to nie si zodpovedný?
To ako keby si sa spoliehal na to, že ak niekomu oblepíš plot nejakým nelegálnym obsahom, tak za to nebudeš zodpovedný ty, ale vlastník plota.
Martin02
Profil
To je asi pravda. Tak děkuji za odpovědi.
Taurus
Profil
_es:
Např. na Masarykově univerzitě zodpovídá vlastník účtu za jeho správu. Pokud ho poskytne jiné osobě, nese za to zodpovědnost hlavně on sám. Tu poznámku jsem nedával jen do větru. Přirovnání k plotu není na místě.
Borius
Profil
Napadá mě taková analogie:
Mám auto. Někomu poskytnu přístup, tedy klíčky a techničák. On do auta „nahraje nelegální obsah“, tedy například poveze nepovolený počet pasažérů. Pokud se to provalí nebo způsobí nějakou škodu, kdo ponese odpovědnost? Určitě ten řidič, nikoli já jako majitel auta. A on bude platit pokutu, neboť on porušil zákon.
Taurus
Profil
Tady ty analogie z reálného života přidávat k virtuálním... nikdy nesedí.
Vždyť stačí protipříklad - dám heslo kamarádovi, ten si zajde do počítačové haly stáhnout filmy. V lozích bude dohledatelné, že pod mým jménem se konala činnost proti pravidlům MU. Vyhozený budu já... Hotovo.
Trejpa
Profil
Taurus:
Zákon je jasný: potrestán bude ten, kdo spáchal trestný čin. Pokud mu k tomu někdo dopomohl třeba svou nedbalostí, tak to pachatele viny nesprostí.

Směrnice rektora MU (2 / 2003) a z ní odvozená pravidla pro jednotlivé univerzitní systémy (například IS) upravuje povinnosti uživatelů v rámci univerzity. Slouží také jako podklad pro udílení studijních a pracovních trestů plynoucí ze zneužívání (nejen protiprávního) univerzitních počítačových sítí. Upozornění, že za svůj účet je zodpovědný jeho majitel, je pouze připomenutím faktu, že i když trestný čin či přestupek způsobí cizí osoba, bude se v rámci zákona zkoumat i míra zavinění majitele účtu. Pokud se cizí zavinění neprokáže, tak bude trestán majitel účtu. Ono samo předání hesla cizí osobě asi trestné není, ale v rámci univerzity bude považováno za hrubé porušení povinností studenta nebo zaměstnance.
Taurus
Profil
Trejpa:
Konečně pořádná odpověď na mou otázku na ninju. Díky.
Zkrátka mě zajímalo, do jaké míry nese vinu ten, který třeba i nevědomky dopomáhá k trestnému činu svou nedbalostí.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Odkud se sem odkazuje


Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0