Autor Zpráva
7777
Profil
Ahoj chcem sa ešt spýtať ako je to z obrázkami na webe. Mám web http://historie.nekonecne.cz/ a používam na ňom obrázky stiahnuté z internetu. Tak trebarz pri článku o Caesarovi mám jeho podobizeň z internetu. Nehrozí mi zato niečo? Ako by som mohol prípadne dohľadať autora ak obrázky nie sú ani označené nejakým reliefom ani nič čo by viedlo k dohľadaniu autora?
jenikkozak
Profil
7777:
Ako by som mohol prípadne dohľadať autora ak obrázky nie sú ani označené nejakým reliefom ani nič čo by viedlo k dohľadaniu autora?
Pokud autora nedohledáš a nemáš možnost zjistit, zda můžeš jeho obrázek šířit, tak obrázek použít nesmíš. To, že si autor nekazil obrázek nějakým vodoznakem s podpisem, je tvůj problém, ne jeho.

Mám pocit, že na tom webu používáš zřejmě kromě stažených obrázků i stažené články.
7777
Profil
Články sú pôvodom články z dejepisu ZŠ doplnené o dôležité údaje mená roky a tie nešťastné obrázky. Ktoré bádať na tak množstve dejepisných webov,ktoré ale napíšu iba pár slov a jeto. A tak vytváram články ale nekopírujem ich ak si ale cezto našiel na nejakom webe zhodný článok prosím o adresu URL.
Petr ZZZ
Profil
Ve většině států je dílo chráněné autorským zákonem 70 let po smrti autora. Vyfotíš-li sochu Caesara starou mnoho set let, vyfotil jsi dílo, které autorským zákonem již chráněno není. Nevím ale, jak to je, když použiješ fotku staré sochy, kterou vyfotil někdo jiný – zda je zde taková fotka považována za dílo a musíš mít svolení fotografa, bez ohledu na to, jak stará je socha. Spíš si myslím, že fotka je zde vlastní dílo a tudíž bude chráněná, ale možná by se v případě soudního sporu posuzovalo, jaký podíl má na výsledném díle fotograf a jaký podíl má autor vlastní sochy. Dosadím-li si do těchto úvah místo sochy starý obraz, přikláněl bych se k názoru, že taková fotografie chráněna spíš nebude, ale podotýkám, že nejsem právník.
margin
Profil *
Myslím si, že fotka sochy pravděpodobně bude autorské dílo, fotograf si může počkat na optimální světlo (roční/denní doba, počasí) a v každém případě bude hledat optimální místo. Čistší to bude s fotoreprodukcí starého obrazu. Tolik můj laický názor.
Internetto
Profil *
7777: Mnoho dobrých fotiek nájdeš zdarma na Morguefile.com - napríklad na slovo Caesar je tu niekoľko súvisiacich obrázkov ktoré sú legálne k dispozícii na stiahnutie:

>>> Caesar

To by mohlo pekne ilustrovať Tvoj web.
7777
Profil
Kedy sa k tomu vyjadrí asi ninja? Inač nenašiel som nijaký obrázok ako podobizňu caesara,naviac vytvoril som niekoľko článkov,ku ktorým som nenašiel patričné obrázky. Aj cez veľké úsilie ale nejde len o tento web ide o sťahovanie obrázkov obecne. Pred časom sa tu rozbehla diskusia aj na temu Fotokomentáre tj obrázok a nejaký vlastný text. Časom som začal prekladať aj fotokomentáre z iných stránok a neviem čo s nimi ako aj z fotokomentármi,ktoré urobili moji autory.
ludekbrno
Profil *
7777:
Obecně je to tak, jak napsali výše. Bez svolení autora prostě cizí obrázek ani text použít nesmíš. Teoreticky bys mohl použít nějaký zmenšený náhled s uvedením autora a zdroje, odkud jsi obrázek získal a podobně můžeš uvést i krátké citace cizích textů, ale to vše spíš jen jako taková drobná vsuvka, nemůže to tvořit základ článků. Rozhodně není vhodné stavět vlastní web převážně na převzatém materiálu. Mě osobně by to ani vůbec nebavilo, neumím si představit, že bych si na web dával cizí fotky nebo text. Fotky si nafotím sám (i když je jasné, že ke každému tématu si je člověk sám nenafotí) a i texty si píšu kompletně sám (některé z webů jsou i komerční, takže o zábavu nejde, přesto si popisky vytvořím sám). Samozřejmě se inspiruji i cizími zdroji, ale jen volně, v podstatě jen co se týče faktů, ale propojení do souvislých textů vytvářím sám.
7777
Profil
Aj ja len fotky som prevzal z Wikipedie a občas prevezmem nejaký krátky urivok životopisu. Trebarz obrázok Ramzes II. Roky také a také a niečo krátke o tomto panovníkovi. Väčšina mojich informácii je z Knihy a dokumentárnych filmov,niekedy ich ovšem doplnim údajmi z wikipedie. Teraz neviem ako nahradiť obrázky a by spĺňali autorské právo.
ludekbrno
Profil *
7777:
Väčšina mojich informácii je z Knihy a dokumentárnych filmov

Nemůžeš ani opisovat knihy nebo dokumentární filmy. Smiř se s tím, že prostě musíš tvořit vlastní obsah nebo si vyžádat svolení autorů. K těm obrázkům, nejspíš bys měl požádat wikipedii o souhlas. Chápu, že je to problém, ale tak to prostě je. Pokud chceš web mít čistí a legální, musíš pořizovat vlastní obsah. A podle toho by sis měl zvolit vhodné téma, které budeš schopen obsahově naplnit. K čemu lepit web s posbíraných útržků a fotek z jiných zdrojů.
7777
Profil
Neopisujem len si pozriem nejaký článok a vytvorím vlastný. Tak napríklad o Chufuovi som vytvoril článok komplet vlastnými slovami veď a celkovo všetky je to dejepis. Počuj dohľadal som autora ale ten je už niečo cez 4 roky po smrti. Ako sa to posudzuje a odkoho si teraz pýtať práva?
7777
Profil
ludekbrno:
Takže včera som odstránil všetky obrázky v rozpore z autorským právom. Chcem sa len dotázať objavil som akésy fotobanky ponúkajúce obrázky zadara. Zvlášť Comon files alebo tak nejako kde sú uložené všetky obrázky z wiki a je tam možno sťahovať zadara obrázky bez nutnosti registrácie. Ak takéto dielo uverejním nedostanem pokutu lebo nedávno dostal susedný portál pokutu iba za to že si umiestnil video z YOUTUBE k článku. A aj to iba formou URL. Ako sa teda brániť ak sa mi niečo také stane?
ninja
Profil
Myslím že toto užití cizích děl je možné zahrnout pod § 31, odstavec 1 b) autorského zákona a je tedy legální. S jistotou se to říci předem ale nedá.

Osobně bych fotografie vrátil, pouze je nutné u nich přidat jméno autora a zdroj, pokud jsou známy.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0