Autor Zpráva
oznamovatel
Profil *
Znám člověka co podniká a nevlastní živnostenský list a nedaní příjmy, jde konkrétně o tvorbu WWW (žádná příležitostná, má svojí stránku kde má ceník atd.) Chtěl bych na něj podat trestní oznámení (nejsem žádný hnidopich, ale tenhle člověk mě se*e a chci mu udělat nějaký problém) jakou mám reálnou šanci uspět?
Kcko
Profil
oznamovatel:
Jak víte, že za ním nestojí nějaká firma, přes kterou nefakturuje?
oznamovatel
Profil *
Vím, že nic takového nemá, ptal jsem se ho a on to ten hlupák srovnal cituji "to co dostanu od babičky taky nedaním".
panther
Profil
oznamovatel:
a jeje. Dva kamaradi si ublizili, rozesli se ve zlem a nyni si chteji delat vzajmne problemy...

Jestli myslis, ze je to dobry zpusob, trestni oznameni podej, jinak se na to vykasli. Realnost takoveho podani zjistis az v realne praxi, pripadne v advokatni kancelari. Ptat se na ni zde je zbytecne.
oznamovatel
Profil *
Teď mi jeden kamárad řekl "pokud ma mene nez 5 litru tak si muzes treba lizat picu, nikoho to nezajima "
Je to pravda?
Kajman
Profil
Ta hranice bude asi 20.000 za rok. Ale tady to nevyřešíte. Vezměte důkazy o tom, že měl za loňský rok více, že nepodal přiznání k daní. Také si vezměte svoje peníze na právní služby a zajděte si na tu advokátní kancelář.
oznamovatel
Profil *
Dobře, chápu to že pod 20 000 ročne nemusí danit příjmy, ale ŽL mít musí, nebo ne?
Plaváček
Profil
oznamovatel:

Nemusí. Může pracovat v režimu autorského zákona.
Keeehi
Profil
oznamovatel:
Já mám pocit, že každý příjem se musí danit, avšak při příjmech do 20 000 vychází daň 0. Takže daňové přiznání podat (pokud to nedělá někdo jiný), ale zaplatit nula. Rozhodně si to ale ověř.
ludekbrno
Profil *
Plaváček:

Řekl bych ale, že v režimu autorského zákona nemůže pracovat na objednávku. To by mělo pokrývat jen činnost, kdy si doma vytvořím nějaké umění a pak ho třeba nabídnu k prodeji. Pokud ale veřejně začnu nabízet vytvoření díla na zakázku, tak se obávám, že už je potřeba ŽL mít.

Keeehi:

To platí, pokud nemá žádný jiný příjem. 20000 totiž vychází pod slevu na dani na poplatníka, takže daň je nula, ale stejně si musí platit zdravotní a sociální pojištění. Pokud ale je zaměstnán a toto má jako přivýdělek, platí daň z každé koruny.

oznamovatel:
nikoho to nezajima "
Je to pravda?

Není to pravda. Pokuv veřejně a soustavně nabízí nějakou činnost za úplatu, tak je to podnikání a musí mít ŽL. Bez něj je to neoprávněné podnikání, které je trestné bez ohledu na to, kolik si vydělal. Od výdělku se potom může odvíjet výše trestu. Spíš ale než na policii bych to případně oznámil na živnostenský úřad, který je příslušný jeho bydlišti. Oni to prověří a pokud zjistí nějaký přestupek nebo trestný čin, tak ho oznámí policii sami.
Joker
Profil
ludekbrno:
To platí, pokud nemá žádný jiný příjem. 20000 totiž vychází pod slevu na dani na poplatníka, takže daň je nula, ale stejně si musí platit zdravotní a sociální pojištění. Pokud ale je zaměstnán a toto má jako přivýdělek, platí daň z každé koruny.

Tohle není pravda.
Zmíněné ustanovení platí pro tzv. příjmy z příležitostných činností. Nejsou daněné nikoli proto, že je to pod limitem daně na poplatníka, ale proto, že jsou osvobozené od daně, čili se nemusí danit ani když má dotyčný jiné příjmy a ani nemusí kvůli nim dávat daňové přiznání.
Viz § 38g zákona o daních z příjmů:
Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
Příjmy osvobozené jsou v §10 odst. 3:
Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, osvobozeny
a) příjmy podle odstavce 1 písm. a), pokud jejich úhrn u poplatníka nepřesáhne ve zdaňovacím období 20 000 Kč; (…)

No a konečně příjmy podle odstavce 1 písm. a) jsou: příjmy z příležitostných činností nebo z příležitostného pronájmu movitých věcí (…)

Klíčová věc tedy je, jestli je to příležitostná nebo soustavná činnost, protože soustavná činnost tohohle druhu bez ŽL je minimálně nedovolené podnikání.
Pokud to je příležitostná činnost a nemá z toho víc než 20 tisíc za rok, nemusí to danit, nemusí kvůli tomu ani podávat daňové přiznání a nemusí na to ani mít ŽL.
ninja
Profil
ludekbrno: Na autorskou činnost je možné a zcela legální pracovat na objednávku, včetně možnosti nabízet své služby.

Než podávat trestní oznámení, dejte podání na příslušný Finanční úřad.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: