Autor Zpráva
LaMMa
Profil
Na stránke ilustračné miniatúry obrázkov (uložené u mňa) a tie odkazujú na ich plné verzie (s aktuálnou mapkou počasia) na inom serveri klasickým odkazom, akurát, že ich otváram v lightboxe (taká tá klasická galéria, kde sa zatmaví pozadie a zobrazí obrázok). Takže vyzerajú akoby patrili k môjmu webu. Ako je to z právneho hľadiska v tomto prípade? Na stránku som hodil aj odkaz na server odkiaľ to zobrazujem.
ninja
Profil
Záleží na kontextu, v jakém jsou fotky použity. Obecně to legální není (pokud k fotkám nemáte licenci), ovšem přichází v úvahu citace nebo zpravodajská licence. Ale k posouzení je potřeba znát obsah stránky (jedná se o vlastní autorské dílo), rozsah použití, atd.
Plaváček
Profil
LaMMa:

Uvedené činnosti se říká "hotlinking" a je vesměs správci dotčených webů považován minimálně za neslušný. A nežádoucí. Nedělej to. Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Hotlinking.
LaMMa
Profil
Plaváček:
Práveže si myslím, že technicky to hotlinking nie je. Nemám tam vložený obrázok z iného webu do <img src ... > ale je to iba odkaz na obrazok <a href="obr_na_inom_webe">, ktorý sa otvori v lightboxe. Odkazovať na obrázky predsa môžem koľko chcem, len neviem ako s tým lightboxom. Keby bol vypnutý JS tak to je úplne obyčajný odkaz.
_es
Profil
LaMMa:
Nemám tam vložený obrázok z iného webu do <img src ... > ale je to iba odkaz na obrazok <a href="obr_na_inom_webe">, ktorý sa otvori v lightboxe.
A v tom ligtboxe sa ti asi tak otvorí ako? Je to len <img src=odkazNaObrázok> okľukou cez JS.

Keby bol vypnutý JS tak to je úplne obyčajný odkaz.
Odkaz by mal byť na stránky, nie na jej časť - obrázok. V princípe je skoro to isté, či je adresa obrázku v <img> alebo v <a>.
Plaváček
Profil
LaMMa:

Vidím tento odkaz:

http://aktual.meteopress.sk/maps/mraky.jpg

Mně to jako hotlinking přijde. Platí také nadále připomenutí ninjy, že je nutné zjistit, jaké jsou licenční podmínky pro poskytování obsahu dotčeného webu.
LaMMa
Profil
_es:
Odkaz by mal byť na stránky, nie na jej časť - obrázok.
A co vyhľadávače, ktoré odkazujú na obrázky?

Podmienky si teda zistím. A keby som v lightboxe namiesto obrázku otváral celú stránku napr. http://aktual.meteopress.sk/oblacnost.php, alebo obecne hociakú inú tak to je už v poriadku?
Plaváček
Profil
LaMMa:

Pokud budeš odkazovat přímo webovou stránku, neměl by to být vážnější problém. Ale tahat obrázková data z cílového serveru bys asi fakt neměl :)
_es
Profil
LaMMa:
A co vyhľadávače, ktoré odkazujú na obrázky?
Ale z ich výsledkov vyhľadávania je aspoň jasné, že ide o obrázok z iného webu a aj je uvedený odkaz na zdrojovú HTML stránku. Zatiaľ čo tvoj princíp je zobrazovať obrázok ako súčasť svojho webu, navyše ešte aj s jeho ťahaním z cudzieho servera.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na LaMMu:
„ A keby som v lightboxe namiesto obrázku otváral celú stránku [...] tak to je už v poriadku?“
Není, nemáš-li souhlas autora.

K těm vyhledávačům – vyhledávače autorský zákon porušují nebo se přinejmenším pohybují ostře na jeho hraně; občas bývají žalované a většinou takové spory prohrají nebo se vyrovnají mimosoudně. Trik vyhledávačů spočívá v tom, že autoři webů obvykle vyhledávače tolerují, protože z nich mají prospěch, a těch pár, kteří to vidí jinak, zisky vyhledávačů neohrozí, ani když provozovatel vyhledávače občas nějaký ten soudní spor prohraje. Navíc slušné vyhledávače nabízí autorům webů jednoduché technické možnosti zakázat indexování.
ninja
Profil
LaMMa: Pokud odkazované obrázky nejsou pod otevřenou licencí, forma kteoru používáte nespadá pod žádný paragraf z oddílu Volná užití a zákonné licence autorského zákona, tudíž je vaše počínání v takovém případě nelegální.

Je dost možné že ve vašem případě to držitel licence nebude vůbec řešit, ale také vám může přistát na stole faktura na pěknou částku.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0