Autor Zpráva
janbarasek
Profil
Ahoj,
teď jsem si uvědomil, že jsem narazil na problém ohledně ochrany autorských práv ve svém projektu. Jsem celkem rád, že jsem na to přišel ještě před vypuštěním a podle vašich rad to nějak opravím.

Jedná se o znalostní vyhledávač (ano, už nějaký ten měsíc se pokouším o sématiku). Jelikož nejsem encyklopedie a data tam nevkládám ručně, tak je robot musí někde stahovat. Chtěl bych se tedy zeptat, jak je to s autorskými právy ve vyhledávání? Stačí napsat pod každý výsledek na př. [1] a pak dole pod tím definovat, že informace z [1] je z té a té stránky? Musím uvádět zdroj i v případě, že si robot zjistí obecnou informaci jako třeba že Země je planeta a tráva má zelenou barvu?

Napadlo mě tedy používat jen svobodné zdroje jako třeba Wikipedie, ale tam toho je zase málo. Nebude lepší indexovat celý web jako třeba Google? Jak to má vlastně správně být? Rád bych to věděl, než data vůbec pustím do světa.

Díky!
ninja
Profil
janbarasek: Úplně jsem nepochopil na co se ptáte. Pokud na to jestli můžete stáhnout celý internet a pak jej zobrazovat na svém webu tak odpověď je: Ne, nemůžete. Porušíte tím autorská práva a práva pořizovatele databáze a každý poškozený vás pak může žalovat. Jestli to udělá je otázka. Google či Seznam moc lidí nežaluje, Vás třeba budou.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na janabaraska:
Podobná témata se zde už řešila, namátkou: Je legální poptávat parser pro firmy.cz?

Obecně bych řekl, že pokud vymýšlíš obchodní model, který stojí na vytěžování práce třetích stran a zároveň jim nenabízí protihodnotu, je velmi pravděpodobné, že se dostaneš do problémů (například s autorským zákonem – vytěžování cizí databáze, nebo s obchodním zákoníkem – nekalá soutěž). Nejpozději v okamžiku, kdy tvůj projekt začne být všeobecně známý, pravděpodobně ale už dříve, protože poškození si tě nejspíš všimnou dřív než široká veřejnost.
Chamurappi
Profil
Reaguji na janbaraska:
Musím uvádět zdroj i v případě, že si robot zjistí obecnou informaci jako třeba že Země je planeta a tráva má zelenou barvu?
U takhle obecné informace by to asi bylo zbytečné, stejně by nejspíš nešlo zjistit, odkud je vlastně ukradená.

Ty jsi vymyslel nějaký algoritmus, jak zjistit, jestli je strojově vycucnutá informace obecná? Už tohle samo o sobě není zrovna triviální zadání.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0