Autor Zpráva
prahasasa
Profil
Dobrý den, zakládám nové webové stránky, které se budou zabývat recenzemi mobilních telefonů. Zajímá mě, zda mohu používat loga výrobců telefonů a zda mohu zveřejňovat jejich fotografie. Děkuji za odpověď.
Juandev
Profil
prahasasa:
Automaticky ne, ale předpokládám, že firmy tohoto typu by mohli mít stránku o tom za jakých podmínek je lze užívat. Použij Google a když nic nenajdeš, tak se na ně obrať přímo.

a zda mohu zveřejňovat jejich fotografie
Nerozumím. Fotografie čeho?
prahasasa
Profil
Nerozumím. Fotografie čeho?
..fotografie mobilních telefonů...
Juandev
Profil
prahasasa:
V tom není problém. K věci sériově vyráběné nevzniká žádný závazek, tak jako k uměleckému dílu.
prahasasa
Profil
Juandev:
děkuji za odpověď
Joker
Profil
prahasasa:
Jinak výrobci často mívají různé novinářské balíčky, kde jsou fotky, které lze bez problémů zveřejňovat (a jsou k tomu i určené).
ludekbrno
Profil *
Juandev:

"V tom není problém. K věci sériově vyráběné nevzniká žádný závazek, tak jako k uměleckému dílu."

To je s prominutím podle mě nesmysl. Představ si příklad. Prodáváš třeba mobily a zaplatíš si drahé profesionální fotostudio, aby ti speciálně nafotili prodávané zboží. A pak přijde nějaký Franta Vocásek, který doteď na svém eshopu měl fotky mobilů v mizerné kvalité, špatně nasvětlené a vyfocené nějakým kapesním cvakátkem. No a zalíbí se mu tvoje fotky a řekne si, že si vezme na svůj eshop tvoje profesionální draze zaplacené fotky, protože je to přece sériově vyráběné zboží...

Připadá ti to v pořádku? Řekl bych, žes špatně pochopil, co je myšleno tím sériovým zbožím. Ty můžeš volně použíť fotku takového předmětu, ale jen za podmínky, že si ji vyfotíš sám! Nikoliv cizí fotky, byť běžného předmětu. Jakákoliv fotografie je autorské dílo a nesmíš jej použít bez souhlasu vlastníka autorských práv.

P.S. nicméně je běžné, že výrobci poskytují fotky svých výrobkú k použití bezplatně, je to pro jejich dobro. Ale pokud nic takového veřejně nedeklarují, použít je prostě nesmíš.
Juandev
Profil
ludekbrno:
Takhle jsem to nemyslel. Myslel jsem to tak, že si udělá svoje fotografie mobilů těch mobilů. Nechápal jsem to tak, že chce přebírat již hotové fotografie.

Jinak bys měl samozřejmě pravdu. Je třeba zjistit, jaká je licence takového díla a tou licencí se řídit. Jinak je to vážný rozkol s autorským zákonem.
ludekbrno
Profil *
Juandev:
Tak v tom případě máš samozřejmě pravdu, design sériového výrobku nemůže být chráněný před zveřejněním jeho fotografie.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0