Autor Zpráva
DejaVu
Profil
Zdravím, rád bych se zeptal, jakým způsobem je ošetřeno autorské právo v případě, že by byly na web vkládány screenshoty různých webů za účelem jejich hodnocení - ala http://www.cssheaven.com/.
Jednalo by se o nekomerční užití (tedy bez nějakých příjmů z reklam apod.), více méně by byl "pouze" pořízen screenshot webu (homepage) a jako JPG by byl umístěn do galerie na webu s tím, že by u screenu bylo uvedeno URL na "živý" web (bez dalších textů atd.). Je v tomto případě nutné vždy žádat o svolení autora/majitele webu (což by s sebou neslo určitě nějaké prodlení a to ještě v případě, že by se vůbec podařilo prostřednictvím nějakého dohledaného kontaktu na daném webu oslovit osobu kompetentní o tomto rozhodnout)?

Majiteli/autorovi webu v tomto případě žádná škoda nevzniká, naopak by v ideálním případě mohl "bezpracně" rozšířit povědomí o své prezentaci. Samozřejmě by byl web řešen tak, aby nebylo pochyb o tom, že se nejedná o portfolio apod.

Předem děkuji za případné odpovědi.
Trejpa
Profil
DejaVu:
Už se o tom diskutovalo. Třeba ti to pomůže.
Joker
Profil
Podle mého názoru autor webu nemá autorská práva na obrázek svého webu, takže bez problému.

Každopádně v praxi asi nelze proti tomuhle čekat nějaký velký odpor autorů webů, takže já osobně bych to neřešil a leda případně odstranil ty, kdo by si stěžovali (i když podle mého názoru právní nárok na odstranění by dotyční neměli).
DejaVu
Profil
Trejpa: Díky, vlákno jsem četl, ale tam se spíše řeší fakt, že je ve screenshotu obsažen copyrightovaný materiál (ala foto ze shutterstocku apod.), což chápu, že může být sporné.

Trejpa/Joker: Díky za názor a odpovědi!

Samozřejmě by někde bylo uvedeno, aby v případě, že by si dotyčný nepřál na webu figurovat, bude okamžite jeho "prezentace" stažena. Jak říkám, cílem není nikoho poškozovat nebo si osvojovat cizí díla, ale paragrafy občas mají větší váhu než dobrý úmysl ;)
Petr ZZZ
Profil
DejaVu:
Přijde mi nápadné, že v galeriích jako třeba v té tebou odkázané zrovna weby nejznámějších značek (Seznam, Google, Coca Cola, Kofola, Škoda, Mercedes-Benz, Pirelli, Gucci, Karl Lagerfeld, Milka atd...) moc nevidím. Že se to bez souhlasu majitele webu nesmí, vidím sice jen jako jeden z možných důvodů, nicméně než bych nějakou takovou galerii zakládal, asi bych se buď raději zeptal nějakého právníka, nebo bych se pro jistotu pokusil získat souhlasy jednotlivých autorů, nebo bych alespoň důkladně zapřemýšlel nad otázkou, zda a jaký by mohli mít z tvé galerie prospěch autoři vyobrazených webů.

Důležité ve všech takových případech je také uvědomit si, že internet je celosvětové médium a co je v nějakém státě povolené, může v jiném být zakázané.
_es
Profil
Petr ZZZ:
v galeriích jako třeba v té tebou odkázané zrovna weby nejznámějších značek (Seznam, Google, Coca Cola, Kofola, Škoda, Mercedes-Benz, Pirelli, Gucci, Karl Lagerfeld, Milka atd...) moc nevidím.
To bude asi preto, že sú dosť mimo zamerania galérie.
Petr ZZZ
Profil
Chybí tam tisíce webů velkých firem, ty jsou všechny mimo zaměření galerie? Co je zaměřením takové galerie? (Pomilu-li možnost, že se jedná jen o prachobyčejnou linkfarmu...)
margin
Profil *
Petr ZZZ:
DejaVu dal jen příklad, že chce udělat něco podobného, jako výše odkázaný web, takže ten bych nerozebíral.
DejaVu
Profil
Petr ZZZ:
Přijde mi nápadné, že v galeriích jako třeba v té tebou odkázané zrovna weby nejznámějších značek (Seznam, Google, Coca Cola, Kofola, Škoda, Mercedes-Benz, Pirelli, Gucci, Karl Lagerfeld, Milka atd...) moc nevidím. Že se to bez souhlasu majitele webu nesmí, vidím sice jen jako jeden z možných důvodů, nicméně než bych nějakou takovou galerii zakládal, asi bych se buď raději zeptal nějakého právníka, nebo bych se pro jistotu pokusil získat souhlasy jednotlivých autorů, nebo bych alespoň důkladně zapřemýšlel nad otázkou, zda a jaký by mohli mít z tvé galerie prospěch autoři vyobrazených webů.

Hele možná je to tím, že ty weby stojej za ho*no a možná taky tím, že ses moc upnul na mnou nahozený link, který měl sloužit pouze jako příklad. Pro "prospěch autorů vyobrazených webů" to samozřejmě sloužit nemá, pouze jsem zmiňoval, že je to nijakým způsobem nepoškozuje, což je v tomto případě asi nejzásadnější. Jinak zaměření je prosté - zprostředkování a dtb designově/technicky zajímavých webů (s případným vyprofilováním na nějakou "odnož", např. černé weby, nebo weby s velkým background img apod.) ať už pro shlédnutí či zdravou inspiraci.

Nepopírám, že jako linkfarmu by to někdo pojmout mohl, ale to by asi brzy vyšlo najevo, že se jedná o tento záměr vzhledem ke kvalitě nahazovaných webů (nevzhledný design ala "devadesátky" a pod ním link www.podlahy-pepa-pizmon.xx by zřejmě napověděl, že nejde o kvalitu uvedeného webu, nýbrž o linkbuilding).
Petr ZZZ
Profil
DejaVu:
Na nic jsem se neupnul, také jsem to myslel jen jako příklad. Takzvaných "CSS-galerií" jsem viděl víc a všechny měly společné dva body: nikdy jsem si na nich nevšiml odkazu na nějaký známější web a nikdy jsem nepochopil, k čemu mají být dobré. Napadlo mě to až v souvislosti s tímto vláknem, ale možná jsou to opravdu všechno v první řadě linkfarmy, nebo MFA oplácané reklamou, případně obojí současně.
DejaVu
Profil
Chápu, nebylo to myšleno jako útok. Těch "galerií" je opravdu mnoho, o tom žádná, u většiny z nich je pravda těžko vypozorovatelné, k jakému účelu mají sloužit, ale jsou i specializovanější (kdy se třeba soustředí jen na designově a funkčně dobře zvládnuté responsive weby atd.) a je tam i možnost se k tomu vyjádřit, případně pouze ohodnotit, nebo prostě slouží jako přehled toho, jak to lze pojmout a jakým způsobem lze tuhle problematiku zajímavě a kreativně vyřešit. Spousta webů o webdesignu (smashingmag, webdesignledger atd.) uveřejňuje pravidelně showcase různých povedených webů, trendů atd. a to pravděpodobně nezjištně pouze pro ukázku návštěvníkům a odběratelům, bez úmyslu protlačit tam web za účelem linkbuildingu atd. - trochu zavádějící mi přijde, když je to nazýváno "webdesign inspiration", trochu to asociuje nabádání k obšlehávání designů, ale i tak to je spíš o tom návštěvníkovi - kdo chce loupit, tak bude, s tím už asi nikdo nic nenadělá ;)

Možná to beru moc podle sebe, ale jelikož mám docela vyhraněný styl co se webdesignu týče, tak se rád kouknu na weby, které se do té mé "škatule" vejdou a jak si s tím kdo poradil, takže mám pár vyprofilovaných "galerií", které se soustřeďují jen na určitou větev webdesignu a uveřejňují jen weby jistého ražení - jsem rád, že nemusím brouzdat monstercssgaleriema, kde mě většinou zaujme jeden z třiceti designů (upozorňuji, že to nesleduji z důvodu co kde uloupit, ale prostě mě to baví sledovat - něco jako koukat na fotky z national geographic :)).

Jak jsem uváděl dříve - ideou není na tom vydělávat nebo vydávat něčí díla za svá, o nějakém linkbuildingu ani nemluvě.

PS: Sry za nesprávnou citaci, ještě jsem jakožto noob nepochytil všechny vychytávky fóra ;)
Petr ZZZ
Profil
DejaVu:
Přiznávám, že jsem se za CSS galeriemi zatím nijak extra nepídil, je možné, že jsou i nějaké, které smysl mají.

„Pro "prospěch autorů vyobrazených webů" to samozřejmě sloužit nemá“
Jenže pokud si nejsi jistý, zda neporušuješ autorská práva, bylo by moudré nabídnout protihodnotu. Například vyhledávače tohoto principu hojně využívají.
DejaVu
Profil
jestli máš práva (což jakožto moderátor asi máš), tak mázni celé vlákno, nějaké podněty jsem pobral, jinak je to tady asi bezpředmětné.

A díky moc za odezvu a názor...
Petr ZZZ
Profil
Rádo se stalo (ke smazání vlákna nevidím důvod).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0