Autor Zpráva
Kubuska112
Profil
Dobrý večer.
Je z dnešní doby bráno očumování cizích učtů na sociálních sití jako narušení soukromí? Konkrétně se jedná o Facebook, kde matka okukuje účet dceři, píše zprávy pod její identitou a vyhrožuje jednomu člověku, že na něj pošle policii ČR?
Děkuju
Petr ZZZ
Profil
Vycházím-li z předpokladu ideální situace, kdy policie vždy jedná v rámci zákona a v souladu se zákonem, potom "vyhrožovat někomu policií" z podstaty věci nikdy nemůže být chápáno jako nezákonné, protože kdo nic neprovedl, nemá se čeho obávat, a kdo něco provedl, na toho je vhodné policii poslat. To platí samozřejmě v ideálním světě, který nemáme, nicméně jak zákonodárce, tak exekutiva se tváří, jakoby zákony ideální a bezchybné byly, takže popotahovat někoho za to, že "vyhrožoval policií", určitě nepůjde.

Vydávat se za někoho jiného (např. psát pod jménem někoho jiného proti vůli dotyčného anebo bez jeho vědomí) je obecně protizákonné, řekl bych ale, že přinejmenším objem případných sankcí bude závislý na okolnostech – např. kdyby se ukázalo, že matka jednala z opodstatněné obavy o svou dceru.
Kubuska112
Profil
Petr ZZZ:
Děkuji za velmi dobrou odpověď.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0