Autor Zpráva
Sro
Profil *
Zdravím riešim dnes s kolegami jednu doménovú záležitosť chcú žalovať konkurenciu ktorá práve rozbieha absolútne rovnaký online biznis ako naša firma. Sprevádzkovali web na čerstvo registrovanej doméne veľmi podobnej tej, na akej funguje naša s.r.o. už niekoľko rokov. Nie som právnik nezdá sa mi že by to stálo za súdne naťahovačky ale zaujalo ma to poriadne a poprosím vás o názory.

Nemôžem (hm, šéf zasiahol:) uviesť konkrétne domény o ktoré skutočne ide ale uvádzam veľmi podobný príklad - existuje firma ponúkajúca internetovú reklamu podnikajúca na doméne Netmark.cz, môže niečo spraviť s tým keď konkurent spustí web s prakticky totožným sortimentom služieb na doméne Nexmark.cz?

Alebo existuje známa značka a firma na doméne Lexmark.cz, môžu niečo spraviť keď konkurent začne predávať tlačiarne a ďaľší zhodný sortiment na doméne Nexmark.cz? Nejde v podstate o preklepovky (ak sa nemýlim) ale aj keď je foneticky rozdiel domén dosť značný je rozdiel len v jedinom písmene. Ďakujem za sofistikované názory :)
Rellik
Profil
No myslím, že pokud ten název není registrovanou značkou, tak si může kdokoliv název napodobit. Si vyhledej kolik firem má úplně totožné názvy a nikdo s tím nic nenadělá, protože si nenechala název "patentovat"... Toť můj názor.
LudekBrno
Profil
Sro:
Obávám se, že to je bez jakékoliv šance. Provozovat stejný bussines právně nikomu bránit nemůžete a stejně tak nemůžete nikomu bránit použít podobný název domény. Podle mě je rozdíl mezi Netmark a Nexmark, případně Lexmark zcela dostatečný, abyste nemohli argumentovat, že je okopírovaný nebo že lidi mate natolik, že místo k vám chodí ke konkurenci. Podle mě to budou zbytečně vyhozené peníze a konkurence se vám ještě vysměje, že jim zaplatíte soudní výlohy i s předraženými advokátními službami, které si nepochybně najmou, protože si budou (oprávněně) jisti vítězstvím.

Máte jedinou možnost, jak vyhrát a to nabídnout kvalitnější služby. Navíc máte velkou výhodu v tom, že vy už fungujete několik roků. Rozjet stejný bussines, jaký už někdo provozuje několik let a vytlačit ho z trhu není tak jednoduché, abyste se museli bát. Ovšem může se samozřejmě stát, že budete muset trochu s cenami dolů a dávat větší pozor, co dělají. Ale to je vše, zakázat jim to opravdu nemůžete, to je marná snaha.
ninja
Profil
I bez ochranné známky je Firma (tedy název právního subjektu) chráněn a nikdo nesmí používat zaměnitelný název. Zejména pokud oba subjekty podnikají ve stejném oboru.

Pokud se první firma jmenuje Netmark s.r.o., provozovat Nexmark s.r.o. ve stejném oboru mi nepřijde jao dobý nápad.

Na domény se ochrana Firmy nevztahuje, ale zase existuje parazitování a nekalá hospodářská soutěž, což zde minimálně zavání.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0