Autor Zpráva
Juandev
Profil
Když jsem tu zmínil koncept Xanadu. Napadlo mě jestli sémantický web, není jednou ze součástí tohoto konceptu. Na to, že koncept Xanadu vznikl již v 70. letech (nebo kdy), jsme se v jeho smyslu moc neposunuli - jde to horko těžko, přitom se to vše jeví jako užitečné i s potenciálem pro business.
shaggy
Profil
Juandev:
Hmmm... a otázka znie ako?

Moderátor Petr ZZZ: Zrušen přivolávač moderátorů.
Petr ZZZ
Profil
Juandev:
Můžeš prosím jednou větou přiblížit, co je "koncept Xanadu", aby po tom čtenáři nemuseli pátrat?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Juandeva:
Blízko k některým myšlenkám Xanadu má systém Wikipedie, ale to asi víš.

To, co se oficiálně myslí pojmem sémantický web (dle W3C), je víceméně k ničemu pro běžnou praxi. Po RDF není poptávka, existuje příliš málo druhů využití, které jsou dost nezajímavé. Jediná RDF věc, která se před lety trošičku uchytila, byl FOAF pro strojově čitelné zaznamenávání vztahů, ale ten už je kvůli rozmachu sociálních sítí pasé. Když se teď vymyslí nějaká sémanticky zajímavá informace, strčí se do <meta> značky, nebo pro ni vznikne mikroformát, nebo nějaká jiná HTML struktura.

přitom se to vše jeví jako užitečné i s potenciálem pro business
Kdyby to skutečně ten potenciál mělo, nepovídali bychom si nyní na World Wide Webu, ale na Xanadu. Myslím, že to byla od počátku až příliš utopická idea.
Juandev
Profil
Petr ZZZ:
Můžeš prosím jednou větou přiblížit, co je "koncept Xanadu", aby po tom čtenáři nemuseli pátrat?
Nemůžu, ale prober se tímto a odkazy. Potažmo video.

Chamurappi:
je víceméně k ničemu pro běžnou praxi
Je pravda, že já si to dovedu spíše představit na Wikipedii, kde se otaguje význam textu. Ale nesouhasím s tím, že je to utopie. Naopak bych řek, že to předešlo dobu a že se k tomu časem propracujeme. Business si volí jednoduchý řešení, kterým rozumí. Je třeba těžké začít provozovat semantic MediaWiki, protože postup je: pochop o čem to je --> navrhni systém --> začni využívat pro business. Totiž většinou ti co rozhodují, jestli se bude něco realizovat musí tomu rozumět. Takže mají problém --> na ně navrhnou řešení. Ale je fakt, že ten Nelson je trochu jako Chamurappi - filosof.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0