Autor Zpráva
marzo
Profil
Ako administrátorovi nemenovanej stránky A mi prišla následujúca žiadosť od majiteľa stránky B:
----
„Žiadam, aby všetky články na ktoré odkazujete na webe A a sú vlastníctvom B, ako i všetky odkazy odkazujúce na www.bbb.eu boli vyznačené, že sa nenachádzajú na webe A a sú na doméne www.bbb.eu.

Toto žiadam čo najskôr.“

----

Má takáto žiadosť oporu v autorskom alebo inom zákone?

Moderátor Petr ZZZ: Redakčně upraveno.
JaySee
Profil
marzo:
Pokud se nemýlím, tak je do obsahu webu AAAA majiteli webu BBBB úplné prd. Tedy alespoň do doby, kdy jej nějak neomezujete, neoprávněně pomlouváte atp... A pokud mu to vadí, nechť to řeší právní cestou...
Joker
Profil
Nejspíš nemá.
Pokud si opravdu stěžuje na normální klasické odkazování, neřešil bych to.

A kdyby byl fakt otravný a já měl náladu vtipkovat, předělal bych všechny „jeho“ odkazy na nějaký zkracovač adres a napsal mu, že na jeho doménu se nikde neodkazuje :)
JaySee
Profil
Joker:
Ani tím bych se neobtěžoval...
margin
Profil *
marzo:
Jsem v podstatě téhož názoru. Jiná situace by nastala, kdybys cizí stránku zobrazoval na svém webu v rámu (FRAMESET, IFRAME).
Je iframe legální?
Petr ZZZ
Profil
marzo:
Vzhledem k tomu, že z příchozího odkazu se majitel webu obvykle raduje, mám podezření, že nemáme na kvalifikované posouzení dostatek informací.

Skutečně jen odkazuješ nebo (zároveň) zobrazuješ obsah webu B na svém A? Jaké je znění textu v odkazech („anchor-textu“) na webu A? Je tam vůbec nějaký text? Je poznat, že to jsou odkazy? Nemají odkazy rel="nofollow"? Atd...

Nemůžu se zbavit dojmu, že dotaz je formulován sugestivně a obávám se, že bez živé ukázky obou webů na něj nelze odpovědět.
marzo
Profil
Petr ZZZ:
Otázku som myslel všeobecne, či sa môže dožadovať majiteľ stránky zmeny formy (bežných) odkazov na jeho stránku, napr. že tam chce mať uvedenú adresu, alebo si to želá aby odkaz bol inou farbou a pod.


Konkrétne: žiadosti som vyhovel (z nemenovaných dôvodov) a odkazy som dal medzi dve čiary a doplnil text:"Následujúce stránky sa nachádzajú na... "

Ukážka
JaySee
Profil
marzo:
pokud odkazuješ z vlastní iniciativy (a neodporuje to žádným obecným etickým, obchodním.. úmluvám), pak je to čistě tvoje záležitost. Pokud máš s daným subjektem, tedy osobou, resp. zástupcem webu nějaký obchodní závazek, třeba smlouvu o reklamě, pak se to řídí domluvenými pravidly.

To, co jsi provedl, tedy změnil znění odkazů, je tedy čistě tvůj "etický" ústupek.
Petr ZZZ
Profil
marzo:
Nemyslím si, že je to tak jednoznačné, jak zde z některých příspěvků vyznívá. V konkrétním případě bude vyhovět žádosti asi rozumné řešení – podle okolností můžeš dokonce i doufat, že to druhé straně bude stačit. Kdyby se u domény example.eu jednalo o zavedenou značku, je možné, že by se u (mladší) domény example.sk jednalo o parazitování na cizí značce, tedy o nekalou soutěž. Jsou-li obě domény více-méně neznámé a/nebo podobně staré (nevím, jak tomu je v tebou uvedeném případě), pravděpodobně by se o parazitování na cizí značce nejednalo. (Upozorňuji, že nejsem právník, nicméně toto je můj názor.)
ninja
Profil
Osobně bych to rozdělil na dva problémy, možná tři.

1. Je zarážející podobnost domén. Možnost záměny, i díky podobnému designu, je opravdu veliká.

2. Obecně odkazovat můžete. Zdůvodů bodu 1. je tedy vyhovění žádosti rozumné. Soud by vám sice asi težko nařídil speciální tvar odkazu, stejně asi jako je málo pravděpodobná povinnost zdržet se odkazování na druhý web, ale případný spor o doménu by mohl dopadnout jinak.

3. Odkazovat jen na PDF soubor není většinou vhodné a etické. Není na odkazovaném webu stránka s anotací daného souboru a linkem ke stažení?

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0