Autor Zpráva
Peta8
Profil
Tento dotaz si dovolím vložit do nového vlákna.

Chci udělat něco, co udělal jedna firma na FB. Napsat, že za každého fanouška daruji x korun nějaké organizaci (dal bych maximální počet fanoušků, za které zaplatím). Je toto veřejná sbírka a musím se zaregistrovat a navíc se stát právnickou osobou? Peníze věnuji z vlastních prostředků, ale není záruka, že je skutečně dám. Co kdybych je nedal (nemám to samozřejmě v úmyslu)?

Podle definice „veřejnou sbírkou je získávání a shromažďování dobrovolných peněžitých příspěvků od předem neurčeného okruhu přispěvatelů pro předem stanovený veřejně prospěšný účel, zejména humanitární nebo charitativní, rozvoj vzdělání, tělovýchovy nebo sportu, nebo ochrana kulturních památek, tradic nebo životního prostředí (dále jen "sbírka").

Chodit se ptát na úřad se mi nechce :-)
LudekBrno
Profil
Peta8:

1) ty povídačky na FB, že organizace xxx věnuje za každé sdílení učitou částku peněz například nějakému nemocnému dítěti nebo podobně jsou z 99,9% tzv. hoaxy, nebo-li vymyšlené nesmyslné zprávy. Viz. například: http://hoax.cz/hoax/penize-pro-postreleneho-chlapce-braniciho-sestru/ Takže z něčeho takového bych si rozhodně nebral příklad, protože to beztak bude spousta lidí považovat za obtěžující hoax a pokazíš si tím jméno.

2) sbírka to v žádném případě není, protože ty žádné peníze nevybíráš. Ty naopak hodláš platit ze svého. Takže předpisy ohledně sbírek se takového případu netýkají a ty sám můžeš dát bez omezení peníze komukoliv, pozor jen na omezení maximální výše hotovostních plateb :-)

3) Mohlo by to být ale bráno jako "veřejný příslib" (nevím jaké je přesné oficiální pojmenování) a pokud bys byl identifikovatelný jako ten, co to slíbil a bylo by prokazatelné, že podmínka vyplacení byla naplněna, mohl by z tebe ten jmenovaný potencionální příjemce peněz vymáhat přislíbené plnění. Otázka pak je, jestli se tam nedá napsat, že plnění je nevymahatelné, ale to by potom působilo dost nevěrohodně.

Každopádně ale není žádný důvod, aby ses musel stávat nějakou právnickou osobou, protože peníze budou pouze tvoje, takže by ses stal akorát soukromým dárcem, nic víc. Daně a cokoliv dalšího by případně řešil příjemce, ty v tomto případě s úřady nemusíš vůbec nic řešit.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Petu8:

Tvůj dotaz na mě působí dojmem, jako kdyby ses obával, že tvoje činnost bude klasifikována jako veřejná sbírka, ale není to spíš tak, že veřejná sbírka je nějak daňově zvýhodněna, proto musí splňovat nějaká kritéria a tedy není snadné deklarovat nějaké vybírání peněz jako veřejnou sbírku?

Jinak řečeno, když ti budou chodit peníze od lidí, kterým se tvůj web líbí, a normálně to budeš danit, mám za to, že otázku, zda splňuješ kritéria veřejné sbírky, nemusíš vůbec řešit.

Podotýkám ale, že nejsem právník, a taky by mě zajímalo vyjádření někoho, kdo o tom ví něco bližšího.
Peta8
Profil
LudekBrno:
Myslel jsem spíš toto: http://roska.albi.cz/
Každopádně děkuji za rozsáhlou odpověď.

Petr ZZZ:
Také díky.

Již jsem se přes známé, kteří se v tomto trochu vyznají, dozvěděl, že se o sbírku rozhodně nejedná, proto jsem to i spustil :-)

http://www.nabla.cz/pomahej-s-nablou.php
LudekBrno
Profil
Peta8:
Ok, každopádně ale nemusíš mít obavy z toho, že by to byla sbírka s potřebnými formalitami. Peníze naopak daruješ ty, takže tam není co řešit.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0