Autor Zpráva
midlan
Profil
Ahoj,
je zvykem povinné položky formulářů označovat hvězdičkou. Dole pod furmulářem pak ještě uvádím:
* Položky označené hvězdičkou jsou povinné.
Co když je to ale jdenopoložkový formulář (typycky zapomenuté heslo) a položka je povinná? Mám hvězdičku s poznámkou také uvádět?
jenikkozak
Profil
midlan:
Uváděj si, co chceš. Je ale hloupost k jediné položce přidávat hvězdičku a psát kdovíjak dlouhé vysvětlení. Prostě na serveru zkontroluj, jestli bylo heslo vyplněno. Pokud ano, vykonej akci, v opačném případě můžeš odeslání formuláře ignorovat.
Str4wberry
Profil
Řekl bych to spíš trochu jinak — je zvykem označit povinné a nepovinné položky, použití hvězdičky je už jen prostředek; označení může být realisováno i pomocí tučného písma, jiné barvy atd., pořád bude dosaženo kýženého cíle, že uživatele snadno pozná, co musí a nemusí vyplnit. Pokud je na webu vícero formulářů, domnívám se, že by bylo nejspíš vhodné dodržet zvolenou konvenci i na formuláři s jedinou položkou.

V případě, že používáte onu hvězdičku, napadá mě u jedno-položkových formulářů vysvětlující text Položky označené hvězdičkou jsou povinné nahradit přímou výzvou, protože jinak by to asi vypadalo dost podivně.
midlan
Profil
jenikkozak:
Prostě na serveru zkontroluj, jestli bylo heslo vyplněno. Pokud ano, vykonej akci, v opačném případě můžeš odeslání formuláře ignorovat.
Takový algorytmus bych v aplikaci, se kterou to myslím vážně, opravdu nepoužil. Odeslání formuláře by mělo podle mě mít vždy nějakou zpětnou odezvu.

Str4wberry:
nahradit přímou výzvou
Jestli to dobře chápu tak u uvedeného příkladu na zapomenuté heslo bude jediná položka * Vaše e-mailová adresa a pod formulářem něco jako:
* Pro pokračování musíte vyplnit Vaši e-mailovou adresu.
Myslel jste to tak?
Chamurappi
Profil
Reaguji na Str4wberryho:
by bylo nejspíš vhodné dodržet zvolenou konvenci i na formuláři s jedinou položkou
Některé položky jsou povinné, protože je někdo svévolně žádá, některé jsou povinné, protože logicky vyplývají ze základního účelu formuláře, tzn. člověk by ani ten formulář nezačal vyplňovat, kdyby nechtěl tyto povinné položky dobrovolně zadat. Konvence s vyznačením povinných polí má dle mého názoru smysl jen tam, kde je ten první druh povinných položek. Takže vynechání hvězdičky u formuláře na zapomenuté heslo by mi přišlo konzistentní.


Reaguji na midlana:
Odeslání formuláře by mělo podle mě mít vždy nějakou zpětnou odezvu.
I když je ve všech ohledech zbytečná?
peteo
Profil
Ja teda neviem, ale samotná logika i nedovolí pole formulára nevyplniť, pokiaľ tam nič iní nie je a bol som na formulár odkázaný ako na prostriedok opravy (zabudnuté heslo).
Hádam stačí keď tam bude

Pre odoslanie nového hesla zadajte email

alebo niečo relevantné (nech sa už jedná o čokoľvek).
Označovať pole ako povinné mi pripadá ... mno, prinajmenšom zbytočné.
Str4wberry
Profil
Reakce na midlana:
Myslel jste to tak?
Ano.

Reakce na Chamurappiho, petea:
Pokud na takové stránce bude jasná výzva, tak souhlasím. Třeba tak nějak, jako je to na tomto webu:


Pokud by se ale takový formulář držel v uspořádání stylu ostatních formulářů na webu:


Nedá se 100% usoudit, že jedna položka => povinná položka.
midlan
Profil
Chamurappi:
> > „Odeslání formuláře by mělo podle mě mít vždy nějakou zpětnou odezvu.“
I když je ve všech ohledech zbytečná?

Mně to zbytečné nepřijde, navíc se mi tím ověření formuláře zjednodušší.

Str4wberry:
Pokud na takové stránce bude jasná výzva, tak souhlasím. Třeba tak nějak, jako je to na tomto webu:
V tom případě budu používat spíš tu výzvu, nějaká podobná už tam je a ta hvězdička mi tam prostě nesedí.
jenikkozak
Profil
midlan:
Mně to zbytečné nepřijde, navíc se mi tím ověření formuláře zjednodušší.
Mně stačí na serveru otestovat existenci prvku, který vznikne z políčka s heslem. Jak to chceš víc zjednodušit?
midlan
Profil
jenikkozak:
Já jen otestuji jestli byl formulář odeslaný tzn isset všech prvků formuláře a pak ověření regulárními výrazy.

Prostě na serveru zkontroluj, jestli bylo heslo vyplněno. Pokud ano, vykonej akci, v opačném případě můžeš odeslání formuláře ignorovat.
Podle tohoto tvrzení bych musel testovat přes !empty položky, které jsou povinné a issetem nepovinné. Ale to už je dost OT.
jenikkozak
Profil
midlan:
Já jen otestuji jestli byl formulář odeslaný tzn isset všech prvků formuláře
Tedy všech dvou, z nichž jednu (odesílací tlačítko) prohlížeč vůbec nemusí odeslat.
midlan
Profil
jenikkozak:
Tedy všech dvou, z nichž jednu (odesílací tlačítko) prohlížeč vůbec nemusí odeslat.
Zaprvé nechápu proč by prohlížeč neměl odesílat odesílací tlačítko, zadrůhé odesílacím tlačítkům nepřidávám atribut name (s vyjímkou vícetlačítkových formulářů), protože hodnotu toho tlačítka na serveru nepotřebuji.
Str4wberry
Profil
Zaprvé nechápu proč by prohlížeč neměl odesílat odesílací tlačítko

Protože je to vlastnost starších Explorerů, když se formulář odešle Enterem. :–)

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0