Autor Zpráva
jméno
Profil *
Ahoj,

situace č. 1: před 10 lety kamarád nafotil fotky z mistrovství světa v hokeji a dal je na svůj web o hokeji. Můžu je i já dát na svůj web o hokeji (bez jeho souhlasu), když na konci stránky napíšu odkaz na jeho stránky?

situace č. 2: před 10 lety vyšla v americe knížka o mistrovství světa v hokeji (vydaná američanem). Její autor dal svolení k publikaci na internetu jednomu pánovi. Můžu to od toho pána přeložit (bez souhlasu obou autorů) a umístit na svou stránku o hokeji, když na konci odkážu na tu knížku?
_es
Profil
jméno:
1) Nie. 2) Nie.
Respektíve môžeš, ale s nejakou pravdepodobnosťou postihu.
jméno
Profil *
_es:
Zajímavé, pokud pravdivé! Co musím udělat pro to, abych případně postihován nebyl? Souhlas k publikaci se uznává i v elektronické podobě (přes mail, icq atd.)?
Joker
Profil
jméno:
Co musím udělat pro to, abych případně postihován nebyl?
Získat souhlas autora.
Na konkrétní podobě souhlasu nezáleží, ale kdyby bylo nebezpečí, že to někdo bude nějak hrotit (jako soudy a podobně), je lepší mít souhlas v nějaké prokazatelné formě.
jméno
Profil *
Joker:
V situaci č. 2 stačí mít souhlas toho pána, co má knížku v elektronické podobě, čili autora textu v elektronické podobě (a zároveň odkázat na samotnou knížku)?

Situaci č. 1 asi nikdo hrotit nebude, ale ten překlad... kdo ví, takže bych to chtěl mít vše v pořádku.
_es
Profil
jméno:
V situaci č. 2 stačí mít souhlas toho pána, co má knížku v elektronické podobě, čili autora textu v elektronické podobě (a zároveň odkázat na samotnou knížku)?
Nie, píšeš, že „Její autor (tlačenej knihy) dal svolení k publikaci na internetu jednomu pánovi.“, teda mu nedal poverenie na povoľovanie šírenia inými autormi.
Petr ZZZ
Profil
jméno:
Hledej autorský zákon, tam se dočteš detaily. Jako hrubá pomůcka ti může posloužit, že obecně potřebuješ svolení autora, zatímco bez svolení můžeš citovat jen krátké části textu a musíš uvést původního autora. Mysli ale taky na to, že zákony ohledně autorství se v různých státech můžou lišit, a co se někde smí, může jinde být zakázané.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0