Autor Zpráva
UrbiCZ
Profil
Ahoj. Je možné použít obrázek z některého webu na mé stránce? Dejme tomu, že chci psát články o hráčích NFL (National Football League) a chci použít obrázek hráče z oficiální stránky NFL. Je možné pod obrázek umístit popis a zdroj, ze kterého obrázek pochází? Vím, že to takhle dělá docela hodně českých prestižních webů i u nás. Například použijí obrázek osoby, která stále žije a pod něj umístí popisek se zdrojem. Prakticky člověk nemá šanci, jak si nafotit vlastní fotky hráčů ze zámoří. Děkuji za odpovědi...
Davex
Profil
Myslím, že už tu bylo několikrát řečeno, že pokud nesplníš podmínky držitele licence nebo určité podmínky v autorském zákoně, tak obrázek zveřejnit na své stránce nemůžeš.

Prakticky člověk nemá šanci, jak si nafotit vlastní fotky hráčů ze zámoří.
Můžeš si prostudovat svůj zdroj, jaké jsou podmínky užití fotografií nebo fotky koupit ve fotobance.
UrbiCZ
Profil
Tak po přečtení obsahu z linku jsem si našel na stránce ze které chci čerpat obrázky následující odstavec:
UFC® hereby grants you a personal, non-exclusive, non-assignable and non-transferable license to use and display, for home, noncommercial and personal use only, one copy of any Material and/or software contained within this site, including, but not limited to, any files, codes, audio or images incorporated in or generated by the software (collectively the "Material"). You acknowledge and agree that you may not sublicense, assign or otherwise transfer this license or the Material and that no title to the Downloaded Material has been or will be transferred to you from UFC® or anyone else. You also agree that you will not alter, disassemble, decompile, reverse engineer or otherwise modify the Material.

To znamená, že můžu tedy zobrazit na mé stránce obrázky a jiný materiál, pokud se na něm nebudu obohacovat, chápu to správně?
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na UrbiCZe:
„Prakticky člověk nemá šanci, jak si nafotit vlastní fotky hráčů ze zámoří.“
To je možné. To ale neznamená, že fotky jiných autorů jsou volně použitelné. Většinou to bývá spíš naopak – čím větší obtíže jsou se získáním obrázků, tím dráže se prodávájí a tím bedlivěji si autoři svá práva hlídají.

Řekl bych, že „for home, noncommercial and personal use only“ znamená, že smíš daný materiál použít pouze doma, nekomerčně a pro osobní potřebu. Chápu to tak, že na internetu ho zveřejnit nesmíš. Jinak řečeno – můžeš si web s takovými obrázky vytvořit, ale nesmíš ho dát na internet.

Zkus se ale poohlédnout po oficiálních stránkách jednotlivých hráčů, zda tam nemají nějaký obrazový materiál k volnému použití.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0