Autor Zpráva
Martin02
Profil
Ahoj,
chci se zeptat, zda je legální dávat na web noty na různé skladby volně ke stažení? Autorské právo by měl mít skladatel, ale co třeba, když si poslechnu tu skladbu a udělám si z toho noty? Nebo jestli ne, bude to legální, když na web noty dávají uživatelé a zaškrtnou při tom něco jako Prohlašuji, že mám na noty autorské právo atd atd..?

Co třeba web mojenoty.cz?

Děkuji
jenikkozak
Profil
Ne. A ne.
Zechy
Profil
jenikkozak:
To by mi ale nesedělo, proč jsou pro všechny známé skupiny vyhedatelné jejich tabulatury pro kytary například?
Martin02
Profil
jenikkozak:
A ten web mojenoty.cz? To je také celé nelegální?
jenikkozak
Profil
Patrně to funguje na stejném principu jako zobrazování obrázků ve vyhledávání u Google, který je nově nabízí v originální velikosti - kde není žalobce, není ani soudce.
ninja
Profil
Zrovna noty (partitury) mají přísnější režim ochranny autorských práv, není možné ani vytváření kopií pro osobní potřebu.

Pokud budou noty nahrávat samotní uživatelé webu a vy je předem nekontorlujete, až do upozornění na porušení autorských práv jste z obliga. Po nahlášení je musíte odstranit.
Martin02
Profil
ninja:
Díky. A když se tedy zjistí, že nějaký uživatel nahrál noty čímž porušil autorské právo, řeší se to nějak dál, krom toho, že noty musí provozovatel smazat? Myslím jako, jestli se třeba dohledává ten uživatel atd.
donny
Profil
Martin02:
Díky. A když se tedy zjistí, že nějaký uživatel nahrál noty čímž porušil autorské právo, řeší se to nějak dál, krom toho, že noty musí provozovatel smazat? Myslím jako, jestli se třeba dohledává ten uživatel atd.

Ako už niekto spomínal, pokiaľ nie je žalobca nie je ani sudca. Inak povedané, ak nahlasovateľa to že ste obsah zmazal uspokojí a nebude robiť nejaké ďalšie kroky voči uploadorovi prípade je uzavraty. Ak sa rozhodne pre nejaké ďalšie právne kroky (voči uploaderovi) bude vašou povinnosťou spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní nič viac nič menej.
Martin02
Profil
Dobrá, děkuji


Ještě jsem se zapomněl zeptat.

donny:
bude vašou povinnosťou spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní

Je také mou povinností třeba zaznamenávat ip adresy, aby byl pak viník dohledán?
jenikkozak
Profil
Jako laik to vnímám takto: Poškozený půjde za tebou, abyste sjednal nápravu. Pokud bude mít pocit, že mu nevycházíš dostatečně vstříc, bude se s tebou soudit o ušlý zisk. Bude pak na tobě, abys náhradu vymáhal na uživateli svého webu, nebo si hrál na dobrotivce, který to zatáhne. Nebo můžeš poškozenému říct, že už tě to mazání nahlášeného nelegálního obsahu nebaví, že nelegální sdílení v podmínkách služby zakazuješ, ať si to vyřídí s tím a tím.
Podmínky služby upravují vztah mezi tebou a tvým návštěvníkem. Není možné, abyste se pomocí nich domluvili na tom, že někoho třetího poškodíte v jeho právech.
Abych tedy z laického pohledu odpověděl na tvůj poslední dotaz - ne, není tvou povinností zjišťovat totožnost svých uživatelů. Bude se ti to ale hodit, až po nich budeš chtít uhradit škody, které ti svou činností způsobí.
Martin02
Profil
Asi to vypadá, že se pokouším všemožným způsobem o to, aby to bylo bez protiprávních problémů - je to tak a mám ještě dotaz.
Jak by to bylo, kdybych vzal nějakou skladbu, upravil ji, napsal pro to nové noty (nejspíš někde podobné originálu) a ty zveřejnil pod stejným názvem, uvedením původního autora a mě jako toho, kdo ty noty poupravil? Ty noty bych pak na web vkládal já.
jenikkozak
Profil
Abys mohl vzít nějakou skladbu a upravit ji, potřebuješ souhlas autora. To ho rovnou můžeš požádat o svolení s publikováním původního notového záznamu.
Martin02
Profil
Takže například tohle je nelegální předpokládám?
donny
Profil
Martin02:
Takže například tohle je nelegální předpokládám?

Na základe informácií ktoré mám k dispozícií z webu je to veľmi ťažko posúdiť.

1. Nie je vylúčené že má súhlas, nakoľko sa jedná o profesionálneho hudobníka
2. Vzťahujú sa na neho zákony inej krajiny(tj.UK)
ninja
Profil
Martin02: Problém je, že se snažíte stále najít cestičky jak provozovat nelegální činnost. Prostě cizí díla bez povolení na svém webu zveřejňovat nesmíte, noty zvláště.

Klidně to ale dělejte, je to vaše rozhodnutí. Dokud nebude web velmi navštěvovaný, je to každému jedno. Jakmile získáte určitou publicitu, právníci druhé strany vás roznesou na kopytech. Zkuste raději dělat něco poctivého, ne parazitovat na cizí práci.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0