Autor Zpráva
Darkry
Profil
Zdravím,

mám komplexnější dotaz týkající se práv pro nahrávání videí na youtube. Konkrétně mi jde o cover (vlastní verzi) písní nebo hudby z filmů, přepsané pro dva nástroj (klavír a housle) a mé vlastní video nahráno na youtube. Pokud bych vůbec neřešil žádné copyrighty tak samozřejmě porušuji zákon, protože na danou píseň někdo práva vlastní.
Posledních pár hodin jsem strávil hledáním po internetu a přecejenom jsem pár věcí našel:
1) Abych mohl vytvářet cover nějaké písně potřebuji tzv. "mechanical licence", kterou jsou hudebníci povinni poskytovat a která se dá jednoduše a poměrně levně koupit třeba na na webu zvaném LimeLight, má to ale několik ale:
-----a) Musím platit zvlášt za každou fyzicky prodanou (Cd)/Stáhnutou/Online streamovanou kopii cover písničky
-----b) Neumožňuje mi to používat cover song společně s obrazem (na to je potřeba synchronization licence - viz. níže)
-----c) Funguje to jen v Americe
2) Logicky jsem si po tomto zjištění našel co je to ta "synch" licence - ta mi umožňuje zkombinovat hudbu s videem (je na to potřeba zvláštní licence, protože co kdyby chtěl někdo doprovodit např. pornografii písničkou od Lucie Bílé - pochybuju že by se jí to líbilo), narozdíl od mechanical licence jí nemají hudebníci povinnost poskytnout a musí se získat přímo od vlastníka práv (tj. od vydavatele nebo přímo od autora). Někteří vydavatelé ale předpokládám budou za to žádat obrovské částky, i když to je jen můj odhad - nepovedlo se mi k tomu moc vyzkoumat...

To bylo jen stručné shrnutí co se mi zatím povedlo pochopit, teď ale konkrétně mé dotazy:
1) To co jsem objevil platí předpokládám pouze v Americe. Na YouTube se ale vztahuje americký zákon, takže když nahrávám video od nás podle jakého zákona se práva řídí?
2) Jak je to tedy s těmi právy na cover song na youtubu? Předpokládám, že to nějak musí jít, protože mnoho hudebníků (pro příklad třeba ThePianoGuys, ViolinTay, ...) nahrávají své cover na youtube a pochybuji, že by neměli vše právně ošetřené, zároveň si ale asi nemůžou dovolit dávat za licencování jedné písně desetitisíce.
3) Pokud by se povedlo vyřešit jaká práva jsou tedy potřeba a jak je získat, zajímalo by mě jestli se něco mění/jestli potřebuji něco navíc, pokud na YouTube vydělávám - tedy jsem YouTube partner nebo jak se tomu říká :).

Díky moc za váš čas a omlouvám se za dlouhý příspěvek :D

Darkry


Edit:
některé zdroje, ze kterých jsem čerpal:
http://diymusician.cdbaby.com/2012/03/on-posting-cover-songs-on-youtube-music-licensing-law-explained/
http://suebasko.blogspot.cz/2011/06/cover-songs-on-youtube.html

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0