Autor Zpráva
nemeja
Profil
Zdravím,
již nějaký čas nosím v hlavě nápad na web. stránky, na které by uživatelé ukládaly články/texty a druhý by si je mohl koupit, s tím, že upravit a použít by je mohl jak chce, ale nesměl by je dále prodávat, krom toho, že by byly obsaženy v jeho díle, například knížka. Proto by mě zajímolo, jakou by jste volili licenci a poté, jak dát potencionálnímu zákazníkovi "přičichnout", aniž bych se nemusel bát vykradení a tím pádem by ušel zisk jak mě, tak i uživateli, který by ten text prodával. Přemýšlel jsem nad tím, že bych zpoplatnil vstup, což by ale mohlo snížit oblíbenost stránek. Zatím se mi nejvíce líbí platit za každý text zvlášt, asi podle autorovi "kvality", která by se počítala z celkového úspěchu na stránkách a potom také toho, kolik by si řekl, nebo kolik by mu dovolil systém, zde by zase mohla fungovat ta "kvalita" autora.

Když to tak shrnu, jakou zvolit licenci, aby uživatelé mohli vydělávat na tom textu, který by i částečně pozměnili, ale né ho jenom zprostředkovávat a poté, jak zařídit, aby si uživatel zhodnotil, zda se mu text líbí, ale aby mi ho nevykradl. Děkuji za jakýkoliv názor a cennou radu.
Joker
Profil
nemeja:
Sice si moc neumím představit, k čemu bych něco takového mohl využít, ale nevadí.

Jakou zvolit licenci… Prostě sepíšete licenční podmínky podle toho, co chcete, aby uživatel (ne)směl a ideálně to dáte ještě přečíst nějakému právníkovi, který se tím zabývá?
Inspirovat by se šlo u fotobank, které dělají vlastně to stejné, jen s obrázky.

Ohledně kopírování, šlo by před zaplacením zobrazit jakýsi náhled třeba s vynechanými částmi textu.
Ale nejspíš by se to stejně muselo řešit dohledáváním výskytů a vyhrožováním těm, kdo nemají koupenou licenci.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0