Autor Zpráva
Figo
Profil *
Dobrý den,
mám web kde lidé mohou nahrát obrázek, a avatar. Jak se mám bránit pokud někdo nahraje obrázek na který nemá autorská práva? Mám napsat při nahrávání obrázku nějakou větu? Například že ten co nahrává obrázek bere na sebe plnou zodpovědnost? Nebo co mám napsat? Děkuji
Chro
Dobrý den. Nech si vyhledat třeba Googlem podobně orientované služby, jako např. image hosting, obrázky hosting, podívej se na jejich podmínky použití a inspiruj se.
Petr ZZZ
Reaguji na Figa:
Například že ten co nahrává obrázek bere na sebe plnou zodpovědnost?
Myslím si, že jako provozovatel webu vždy nějakou část odpovědnosti poneseš, především vezmeme-li v úvahu, že internet je mezinárodní médium a autorské právo může být v různých státech řešeno různě. Řekl bych, že v praxi to většinou vypadá tak, že provozovatel stránek se snaží autorské právo respektovat a pokud je porušuje nebo připouští porušování ze strany svých uživatelů, stará se o to,

1. aby případné reklamace ze strany vlastníků práv byly řešeny (příklad: Youtube)
2. aby vlastníkům práv nabízel protihodnotu, která je motivuje méně závažné zásahy do jejich práv tolerovat (klasika: vyhledávače).

Přesto se může stát (a stává se), že provozovatel má opletačky se soudem a může spor i prohrát, případné sankce (pokutu, náhradu škody) však ze zisků snadno uhradí.

Pokud jsou však autorská práva porušována vysloveně na drzo a provozovatel dává okázale najevo, že mu autorský zákon může být ukradený, mohou být sankce tvrdé – známý příklad: Megaupload, Kim Dotcom (česky, podrobněji německy nebo anglicky).

Musím ovšem podotknout, že nemám dostatek informací na to, abych posoudil, zda porušování autorských práv ze strany uživatelů portálu jako Youtube je méně závažné než porušování autorských práv ze strany uživatelů Megauploadu. Je možné, že v otázce tvrdosti sankcí sehrálo svou roli také to, že Google jako vlastník služby Youtube je firma s tisíci zaměstnanců, zatímco Megaupload měl jen pár desítek zaměstnanců.

Úplně nejlepší je samozřejmě autorská práva respektovat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: