Autor Zpráva
oldaholub
Profil *
Když si natočím a 20 x zkopíruju svatbu a budou tam hrát při obřadu svatební pochod musím platit OSA?
A co když si tam vložím skladbu Skákal pes,nebo Beatles z radia?
Když na svých stránkách www použiji skladbu z radia musím platit OSA?
Když dám na yotube mnou nazpívanou známou skladbu Beatles mám platit OSA?


Ještě jsem zapoměl zjistit zda platit OSA,když na webových stránkách budu já zpívat skladbu Beatles.

Moderátor Petr ZZZ: Vytrženo z Vkládání videa a autorský zákon. Příště si prosím na nesouvisející dotaz založ svoje vlákno.
Petr ZZZ
Profil
„Skákal pes“ je zlidovělá píseň a sama o sobě nepodléhá autorskému právu. Přinejmenším podle informací na Wikipedii nemá OSA ze zákona na výběr odměn za užití lidových děl nárok a nečiní tak.

Písně skupin jako Beatles je nutno řešit dle autorského zákona.

Kdyby Beatles nazpívali lidovou píseň, pravděpodobně by jejich interpretace podléhala autorskému zákonu, ta lidová píseň sama o sobě ovšem ne. To znamená, že kdybys chtěl veřejně reprodukovat dílo Beatles, potřeboval bys souhlas držitele práv. Když ale nazpíváš a zahraješ tu stejnou lidovou píseň sám, potřebuješ nanejvýš souhlas souseda, podle hlasitosti. :-).
Joker
Profil
oldaholub:
Jedna poznámka: „musím platit OSA?
Platit OSA není skoro nikdy jediná varianta, pokud jde o jedno dílo, je možné se dohodnout přímo s autorem. Podstatné je, jestli máte licenci.

A jako obvykle disclaimer: Uvedené jsou moje názory a nejsem právník, takže to nemusí být přesné.

Když si natočím a 20 x zkopíruju svatbu a budou tam hrát při obřadu svatební pochod musím platit OSA?
Tady se mohou uplatnit dvě věci:
1. Pokud to bude svatební pochod od Mendelssohna-Bartholdyho, který zemřel v roce 1847, za ten se už platit nemusí, protože uplynulo víc než 70 let od smrti autora.
Autorská práva má ovšem i ten, kdo tu skladbu konkrétně hrál (výkonný umělec), a to na 50 let. Ale na svatbě to bývá vyřešené (buď domluvené s tím dotyčným, nebo to je nějaký příbuzný, nebo nahrávka, kde je takové použití povolené).

2. Tzv. nepodstatné vedlejší užití, neboli „video zachycuje svatbu a zrovna tam náhodou hraje autorské dílo“.
Poznámka, to samozřejmě neplatí u videí, kde se jako zvuková stopa vybere konkrétní písnička.
A krom toho s tím někdy může být problém, třeba že by něco uznal soud ještě neznamená, že to uzná např. YouTube.

A co když si tam vložím skladbu Skákal pes?
Písnička Skákal pes bude volné dílo, takže když to budete zpívat přímo Vy, tak ne.
Když to bude zpívat někdo jiný, tak zase výkonný umělec a 50 let.

nebo Beatles z radia?
Podle mě by záleželo na tom, jestli ta nahrávka je stará 50 let. Čili první nahrávky Beatles by už mělo být možné volně šířit, ty pozdější ne.
Ale týká se to jen té konkrétní nahrávky, ne písničky jako takové.
Čili např. první nahrávka písničky Please please me by měla už být volně šiřitelná, ale písnička samotná se stane volným dílem až 70 let po smrti Paula McCartneyho.

Když na svých stránkách www použiji skladbu z radia musím platit OSA?
Totéž jako předchozí.

Když dám na yotube mnou nazpívanou známou skladbu Beatles mám platit OSA?
Ano. Minimálně OSA je toho názoru.
Davex
Profil
Joker:
Autorská práva má ovšem i ten, kdo tu skladbu konkrétně hrál (výkonný umělec), a to na 50 let.
Ano, ale výkonné umělce a výrobce zvukových záznamů zastupuje Intergram. Takže za užití zvukového záznamu je potřeba současně zaplatit výpalné ještě Intergramu.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0