Autor Zpráva
djohnny
Profil
Zdravím Vás,

potreboval by som poradiť v oblasti autorských práv, neviem či to je správne, ale ktorý web-magazín ich neporušuje?

uvediem príklad
umelkyňa Kumi Yamashita, na jej stránke som našiel podmienky používania http://www.kumiyamashita.com/terms-of-use-privacy-policy/ pozrite si bod 3 a 4. A teraz si dajte to meno do googlu a pozrite sa koľko desiatok magazínov o dizajne a umení ju podporilo nejakým článkom. To znamená použitie jej fotografií s tým, že je tam spätný odkaz na zdroj. Je to legálne???!
Pochybujem, že všetky web-magazíny majú akési zvolenie o použití jej fotografií. To by museli napísať denne 10tky mailov a čakať na odpovede o povoleniach a obmedzeniach, aby mohli vôbec napísať nejaký článok.

Iný príklad, myslím že každý pozná dailymail... http://www.dailymail.co.uk/home/article-1388146/Terms.html
každý ich aj "kopíruje" http://www.pluska.sk/zazracnysvet/priroda/v-cine-nasli-obrovsky-strateny-svet-jaskyna-ma-vlastne-pocasie-mraky-aj-hmlu.html a to bez spätného odkazu, aby si to nemohli skontrolovať? a to tam nie sú ani odkazy na autora fotografií! a tých príkladov je strašne veľa...

Na niektorých stránkach som našiel odvolanie "declaimer" napr.
All images, unless otherwise noted, were taken from the internet and are assumed to be in the public domain. In the event that there is still a problem or error with copyrighted material, the break of the copyright is unintentional and noncommercial and the material will be removed immediately upon presented proof.

alebo

All the pictures and information shown on this blog are the property of their respective owners. We don't hold any copyright about these pictures and news. We are not responsible for any incorrect or incomplete information. These pictures have been collected from different public sources including different websites, blogs considering to be in public domain. If any one has any objection to displaying of any picture and news, it may be brought to our notice by sending message through contact us page & the same will be removed immediately, after verification of the claim.

alebo

All these posts are part of our series of Daily Inspirations for you. We take Copyrights issues very serious. So in order to notify Alleged Copyright Infringement, Contact Us immediately. Notify Alleged Copyright Infringement


SOM MIMO! Ak vezmem spravodajské či web magazíny, tak musia nejako informovať ľudí, kto by vedel o nejakej Kumi Yamashita? Dobre, možno 5 najväčších webov na svete od nej dostalo povolenie, ale čo ostatné z iných, menších krajín?
AKO TO VLASTNE JE, keď sa každý ohrádza, že bez zvolenia autora sa žiaden obsah (text, fotografie) nesmie používať...

Dá sa to nejak obísť? Keďže som sa stretol aj s podmienkami typu, že prevádzkovateľ nie je zodpovedný za obsah na stránke, na koľko sú za to zodpovedný registrovaní užívatelia...

Za Vaše odpovede Vám budem veľmi vďačný:)
Joker
Profil
djohnny:
Tak v první řadě licencí nelze zakázat všechno. V ČR existuje autorský zákon, který definuje tzv. volná užití, jako například citace*.

Ve druhé řadě není tak překvapující, že autor článku má skutečně použití díla povolené. Zpravodajské weby často používají jako zdroje různé fotobanky a tiskové agentury, se kterými mají smlouvy. Autoři různých děl, jako třeba filmů, hudby, knih, počítačových her, atd. často mají připravené balíčky materiálu pro média.
Nebo třeba na hudebních televizích vysílají spousty videoklipů od různých skupin a nikoho nepřekvapí, že mají se všemi nějak vyřešená autorská práva.

No a ve třetí řadě je samozřejmě možné, že ten web opravdu porušuje autorská práva k danému obsahu. To taky není výjimečné.
I v jiných oblastech lze vidět, že lidi porušují zákony anebo smlouvy.
U některých činností se dokonce porušování předpisů bere jako normální a dělají to prakticky všichni.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0