Autor Zpráva
Ivy
Profil
Před několika dny jsem našla svůj eshop v katalogu Záruka kvalit. Samozřejmě jsem se tam neregistrovala ani jsem jim nedávala souhlas k zařazení. Pod eshopem jsou dva obrázky ukradené ze dvou jiných eshopů. Všichni prodáváme autorské originály, podle obrázků snadno dohledatelné. Ani jedna z těch dvou fotografií nemá žádnou z volných licencí, tedy oba obrázky podléhají autorskému právu.
Samozřejmě mě to štve, ještě nevím přesně co s tím budu dělat, teď mě hlavně zajímá toto: Můžou zařadit můj eshop do svého katalogu bez mého vědomí? Kdyby mě autor těch fotografií + majitel eshopu žalovali pro porušení autorských práv a nekalou soutěž, měla bych vůbec nějakou šanci dokázat, že jsem ani zápis, ani obrázky nevložila já?
Nesmírně bych ocenila, kdyby mě k tomu chtěl něco napsat i ninja.
_es
Profil
Ivy:
Můžou zařadit můj eshop do svého katalogu bez mého vědomí?
Asi áno, väčšina odkazov predsa vzniká tak, že niekto odkáže na nejakú inú stránku a nezisťuje u jej majiteľa, či s tým súhlasí. Ak si neželáš nejaký odkaz na svoj web, môžeš predsa kontaktovať správcu webu, aby ho odstránil. Skúsila si to?
Ivy
Profil
Není to jen odkaz, je tam plná adresa, telefon, mail. Prostě zápis jako na Firmy.cz. Asi nakonec o smazání požádám.
Joker
Profil
Ivy:
Kdyby mě autor těch fotografií + majitel eshopu žalovali pro porušení autorských práv a nekalou soutěž, měla bych vůbec nějakou šanci dokázat, že jsem ani zápis, ani obrázky nevložila já?
Snad u nás stále, alespoň formálně a většinou i reálně, platí zásada „nevinen, dokud se neprokáže vina“.
Takže dokazovat by musel žalobce, a to nejen vědomé, ale ještě navíc úmyslné porušení autorského zákona.

Jinak podle mého názoru „Web není můj a záznam jsem tam nevložila“ je dostatečný argument. Pokud by ten katalog nevytáhl nějakou smlouvu.
Ivy
Profil
V tuto chvíli je to naštěstí již jen teoretické, obě fotografie jsou smazány a s autory jsem v kontaktu. Katalog se chová arogantně, tvrdí že to jsou "ilustrační fotky, které jsou na internetu běžně ke stažení" a že když se mi to nelíbí měla jsem si tam dát svoje obrázky sama, že mi v březnu posílali nějaký mail a přejou pěkný den. V archivu pošty od nich nic nemám, nicméně asi je možné že tu zprávu poslali a sežral ji antispamový filtr (oni jedou i v komentářovém spamu). Smlouvu se mnou žádnou nemají, já jsem donedávna ani nevěděla že existují.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na Ivy:
„tvrdí (...) že mi v březnu posílali nějaký mail...“
Jako že ti v březnu posílali nevyžádané obchodní sdělení?
Plaváček
Profil
Ivy:

Trošku jsem si je proklepnul. Jsou to docela veselí komentářoví spammeři. Být tebou, požádám o zrušení zápisu v jejich "katalogu".
Ivy
Profil
Petr ZZZ:
Jako že ti v březnu posílali nevyžádané obchodní sdělení?
Vypadá to tak.
Trejpa
Profil
Být tebou, požádám o zrušení zápisu v jejich "katalogu".
A je to nějak vymahatelné? Zkoušel to už někdo s nějakým výsledkem?

Mám zkušenosti s tím, že mé údaje vykradlo mnoho pochybných katalogů z údajů na Firmy.cz a od té doby je nikdy neaktualizovaly, takže obsahují nepravdivé i soukromé informace, například telefonní čísla, o jejichž zveřejnění, a to zejména u nich, nestojím.
Plaváček
Profil
Trejpa:

A je to nějak vymahatelné? Zkoušel to už někdo s nějakým výsledkem?

Vymahatelné to nejspíš není. Ale pokud o zápis v podobném "katalogu" zájem nemám, budu je dusit tak dlouho, dokud to nesmažou. :)
Ivy
Profil
[#9] Trejpa
Taky mám zkušenost že katalogy prostě zápis vykradou, buď z firem.cz anebo dokonce přímo ze živnostenského rejstříku. Tenhle konkrétní katalog v tom mailu co mi poslali po vypuknutí celé té aféry nabízí "Pokud si tedy nepřejete být vedená na našem portálu, nebo potřebujete změnit fotky, adresu, telefon atd. stačí napsat email nebo zavolat či prozvonit 778055050 a my Vám rádi pomůžeme.", takže by to udělat mohli. Zatím jsem o smazání nežádala, ty autorské fotografie z jiných eshopů smazali po zásahu jejich autorů poměrně rychle (a mám informaci, že minimálně v jednom případě se neobtěžovali s nějakou omluvou).
Neodpustím si poznámku, že zatím mě teda opravdu pomohli. Taky si neodpustím citaci z jejich stránek:"Myslíme si ,že je potřeba ,aby se široká veřejnost dozvěděla, kde najít zaručené kvalitní služby, popřípadě dát si pozor i na ty nekvalitní." S tím se ovšem můžu plně ztotožnit.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0