Autor Zpráva
TrolekJezdak
Profil
Zdravím,

Chtěl bych se zeptat, jestli je legální, když někdo má web např. na online seriály. Ale nemá prostě naembedováná ty videa na svém webu. Absolutně prostě s těmi danými videi nemá nic společného, ale pouze má to uděláno např. tak, že má na webu obrázek(jako náhledový obrázek dané epizody seriálu) a při kliknu na ten obrázek, pomocí href odkazu to uživatele přehodí např. na web vimeo, megavideo nebo na nějaký web kde je to video nahrané.

Děkuji za odpověď.

K.
Zechy
Profil
Jak rozhodl naposled ústavní soud - embedované prvky jsou mimo zákon. Pouze odkazovat na ně je šedá zona zákona.
margin
Profil *
Zechy:
Jak rozhodl naposled ústavní soud - embedované prvky jsou mimo zákon.
Ústavní soud o to nerozhodl.
Legální nebo nelegální?
TrolekJezdak
Profil
Tady je přímo článek s 14.10.2013 www.cnews.cz/clanky/odkaz-neni-zlocin-ale-vlozeny-prehravac-vas-pirata-udelat-muze a cituji: "Soudy však potvrdily, že je rozdíl mezi odkazem na cizí web a vloženým přehrávačem na vlastním webu. V prvním případě je uživatel přesměrován jinam, ve druhém zůstane v původním prostředí. To soud považuje na zpřístupnění díla veřejnosti nezávisle na tom, že soubor s videem může být umístěný na YouTube, dříve Megavideu apod. a provozovatel stránek je tam sám nenahrál." Takže to chápu tak, že pokud má někdo web ve kterém má čistě odkazy, které odkazují na cizí weby kde jsou ta videa(viz jak jsem psal nahoře) a tedy neumožňuje se ti video přehrát u něj na webu a navíc ani na webu nemá žádné placené reklamy, tak by snad neměl být problém ne?
Trejpa
Profil
TrolekJezdak:
Asi bude záležet na tom, zda vědomě odkazuješ (zpřístupňuješ) autorská díla.
shaggy
Profil
A keďže si sa na to pýtal (napr. na tomto fóre) a je ti jasné, že tie filmy na serveroch, na ktoré odkazuješ, nie sú celkom legálne, tak to myslím pekne poslúži ako dôkaz proti tebe ;)
Čo od nás čakáš? Že ti to posvätíme? Máme ti povedať, že je to ok? Ja ti to napíšem, nie som právnik, moje stanovisko nehrá žiadnu úlohu, ale ak sa ti bude lepšie spávať...
Dostal si niekoľko názorov, v ktorých sa píše, že to úplne v poriadku nie je. Ak sa chceš hádať, diskutovať o tom, tak je to zbytočné. Nás nemusíš presviedčať, nám nevadí, či sem chodíš z domu, alebo z basy :)
LudekBrno
Profil
Tazatel je zjevně rozhodnutý, že to udělá a čekal, že mu to tady někdo schválí. Jelikož se ale nestalo, snaží se tady přesvědčovat :-)

TrolekJezdak
kolego, je zbytečné tady někoho přesvědčovat, protože to bude při případném soudu zcela irelevantní. Takže pokud hodláš někoho přesvědčovat, sežeň si argumenty pro soud :-) Je opravdu úplně jedno, co si myslí zdejší osazenstvo, protože tato problematika je natolik nahraně, že stejný názor nebudou mít pravděpodobně ani dva právníci nebo soudci.

Můj názor je, že bych nic takového neriskoval. 1) takových webů existuje už hodně, takže nevím, co si od vytvoření dalšího slibuješ a 2) jelikož minimálně tušíš, že odkazovaný obsah nemusí být legální, tak vědomě pomáháš návštěvníkům s vyhledáváním nelegálního obsahu a budeš se jen těžko zbavovat odpovědnosti.

Jinak osobně bych byl pro to, aby trestně postižitelný byl čistě jen samotný poskytovatel nelegálního obsahu a odkazující člověk nikoliv, protože internet stojí na odkazech a člověk který jen odkáže na už dříve veřejně přístupný obsah, by neměl mít povinnost ověřovat si jeho legálnost. Ale to v dnešní době už nebude průchodné.
TrolekJezdak
Profil
Jako chápu, a beru vaše názory ale podle toho co píšete prakticky za nelegální by se dalo považovat i to, že si to "nelegální" video pustíte :-) nemám li pravdu?
Trejpa
Profil
TrolekJezdak:
za nelegální by se dalo považovat i to, že si to "nelegální" video pustíte :-) nemám li pravdu?
Nemáš. Nastuduj si autorský zákon.
Amunak
Profil
TrolekJezdak:
To samé se tu nedávno řešilo hned dvakrát. Přečti si téma Odkaz na thepiratebay.
TrolekJezdak
Profil
Ale snad odkazy na torenty a na nějaký např. ruský web kde se to video může nacházet je něco jiného. PS: ještě k tomu jak jsem psal, že video když si pustíte je nelegální, tak když ne nelegální tak je to alspoň nemorální.
Petr ZZZ
Profil
Reaguji na TrolkaJezdaka:
ještě k tomu jak jsem psal, že video když si pustíte je nelegální, tak když ne nelegální tak je to alspoň nemorální.

Proč? V reklamních kampaních v rozhlase, na papíře i v internetu se to jen hemží heslem „zdarma tohle“, „zdarma tamto“. Proč bych jako náhodný konzument nějakého videa měl zkoumat autorsko-právní pozadí poskytovatele?

Máš například špatné svědomí, když využiješ bezplatné nabídky v rámci „Filmové středy“ na Seznamu? Opravdu cítíš potřebu nebo dokonce povinnost zkoumat, zda Seznam nabízí film v souladu s platnými zákony?
shaggy
Profil
TrolekJezdak:
Skrátim to. Ty vieš, že weby, na ktoré odkazuješ obsahujú videá bez súhlasu autora, odkazuješ na ne úmyselne, bol si upozornený na to, že také konanie je s najväčšou pravdepodobnosťou nezákonné.
Napriek tomu sa stále držíš myšlienky, že taký web urobíš. Sudca nie je stroj, pri každom skutku sa posudzuje, či išlo o úmysel (kradnúť, niekoho poškodiť, obchádzať zákony a pod.). U teba je ten úmysel ľahko dokázateľný ;)
Amunak
Profil
shaggy:
najväčšou pravdepodobnosťou nezákonné.
Anebo to právě s největší pravděpodobností není. Možná je to nemorální, ale jestli to je nebo není zákonné by musel rozhodnout soud. Nevím, proč se tu o tom pořád bavíme. Kdyby to všechno fungovalo takhle průhledně, tak by třeba bylo asi i nezákonné prodávat papírky, ze kterých se dá ubalit joint. A přesto jsou naprosto běžně v obchodech a trafikách. A přitom je jasné, že firma, co je vyrábí, tak chce profitovat z nezákonného užívání návykových látek.
TrolekJezdak
Profil
Hele moc shagy nechápu, kde vidíš, že sem psal, že takový web chci udělat? To sis trošku vycucal s kontextu. Já až na pár základních značek weby dělat neumím, jen mě tohle téma hodně zajímá a chci vědět jak to funguje a přečíst si názory lidí. PS: Amunak hodně zajímavý názor :-)
Joker
Profil
TrolekJezdak:
ještě k tomu jak jsem psal, že video když si pustíte je nelegální, tak když ne nelegální tak je to alspoň nemorální.
Co je morální je otázka každého jednotlivce, ale mně osobně to nemorální nepřipadá.
Z tiskáren, kopírek, médií, pamětí a podobně se platí autorské poplatky. Když si mnou udělanou fotku ze svého foťáku v počítači vypálím na DVD a odnesu do copycentra vytisknout, je v tom procesu zakomponovaných celkem devět autorských poplatků (za kartu ve foťáku, za RAM, za harddisk a za DVD vypalovačku v mém počítači, za DVD médium, za RAM a harddisk počítače v copycentru, za tiskárnu v copycentru a za samotnou službu toho vytištění).
Formální účel těch poplatků je náhrada autorům za tzv. volná užití dle autorského zákona*.
Mezi volná užití patří i užití díla pro osobní potřebu fyzické osoby (viz §30 odst. 1 autorského zákona).
Takže nevidím důvod, proč by mělo být nemorální něco, co je zákonem dovolené a autoři** za to dostávají náhrady.
Jinak licenční poplatek u filmu je 6,5% prodejní ceny a průměrná cena filmového DVD je kolem 120Kč, takže například v autorském poplatku za 2TB harddisk (250 Kč) je „předplaceno“ stažení více než 30 filmů***.

* Reálně si podle mého názoru společnosti jako OSA vylobbovaly právo vybírat soukromou daň. Přičemž nemusejí nijak dokládat, kde ty peníze pak končí. Resp. existují nějaké výroční zprávy, např. OSA řekne, že vybrali 880 milionů a autorům přerozdělili 500 milionů. Na otázku podle jakého klíče se přerozděluje a kde skončilo těch zbývajících 380 mega odpovídají, že tohle nesdělují.
** Nebo spíš autorské svazy, ale nastavení toho systému není můj problém.
*** Pochopitelně jen imaginárně, ve skutečnosti to tak nefunguje.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm: