Autor Zpráva
Portak
Profil *
Dobrý den, potřebuji poradit, případně odkázat na odborný článek.

Když si založím doménu s .de tady u nás v ČR, řídí se pak stránky zákony ČR, nebo Německem. (Případně místem podnikání).

Jde o to, že v Německu se nesmí např. vystavovat fotografie klientů (ani s jejich souhlasem) a u nás ano.

Děkuji

Moderátor Petr ZZZ: Původní titulek: „Podle jakého prává .de“
janbarasek
Profil
Portak:
Pokud se jedná o web české firmy, tak se vše řídí českými zákony, aspoň myslím.

Doména jako taková je jen zápis u registrátora, který moc neřeší, co tam máš.
jenikkozak
Profil
janbarasek:
To není pravda. Zřejmě nesleduješ zprávy z IT, jinak bys věděl, že se Google stále s někým soudí. Viz třeba Francouzský Google bude muset nejspíše publikovat ostudný rozsudek.
LudekBrno
Profil
Portak:

Pokud nemáš v .de administrativní sídlo, tak bych to vůbec neřešil a normálně jel podle čsekých zákonů. To že na tvůj web chodí němečtí návštěvníci, to je jejich věc :-) Pokud ale sídlo podnikání máš psané v německu, tak bys měl respektovat jejich zákony, i kdyby web běžel v česku.
Joker
Profil
By se při registraci domény měly odsouhlasit nějaké podmínky a těmi se to pak řídí, ne?
(Podobně jako pro zaregistrování a držení .cz domény je nutné odsouhlasit podmínky CZ.NIC)
jefitto44
Profil
A čo tak napísať na podporu providera?
marcus33cz
Profil
Jde také o to, jestli na webu něco prodáváš nebo ne. Pokud něco cokoliv online prodávat nebo máš web přístupný pro německé zákazníky, měl by mimo jiné mít i tzv. Impressum a řídit se německými zákony, které jsou většinou oproti českým přísnější. V tomto případě není důležité, u koho sis doménu registroval.
Portak
Profil *
Děkuji moc za odpovědi zkouknu ty podmínky. :)
LudekBrno
Profil
marcus33cz:
Zákony by se měly řídit podle země, kde má sídlo. Takže pokud má sídlo v ČR, řídí se českými zákony i kdyby měl web v německém jazyku a prodával zboží i do německa. Když si nakoupím něco na eBay nebo třeba Pixmanii, která má web i v češtině a posílá zboží i do ČR, pořád se řídí Francouzskými zákony, kde sídlí. Samotná existence německé jazykové verze neznamená, že musí odpovídat německým zákonům.
weroro
Profil
Nezáleží náhodou na tom v akej krajine je server (stroj), na ktorom je daný obsah? Obsah sa tak upravuje podľa legislatívy krajiny, v ktorej je server (napr. distribúcia copywritového obsahu by bola v SR legálna, ale v ČR nie, tým pádom by obsah na serveroch, ktoré by sa nachádzali na slovensku nespadal pod legislatívu ČR) .
LudekBrno ma predbehol.
marcus33cz
Profil
LudekBrno: To v Evropské unii není pravda, právě pokud máš třeba německé zákazníky. Pokud máš německého zákazníka, musíš se řídit německým právem.
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32000L0031:de:NOT
http://ec.europa.eu/internal_market/e-commerce/directive/index_de.htm

Uznávám, že teoreticky ("ideálně") a prakticky je to obtížněji vymahatelné. Pokud bych ale měl .de doménu, a věděl, že nesmím vystavovat fotografie klientů, rozhodně bych je nevystavoval. Už jenom z toho důvodu, že zrovna Němci jsou na tyto legální věci hodně citliví.

weroro: Netuším co je to "copywritový" obsah (copyrighted?), nicméně to s otázkou tazatele nemá mnoho společného.
LudekBrno
Profil
marcus33cz:
No nevím, ale řekl bych, že zahraniční obchod se řídí vždycky právem země, kde sídlí. Samozřejmě se ale nesmí tvářit jako domácí v té jiné zemi. Tedy aby zákazník jasně věděl, že nakupuje ze zahraničí. Je to vlastně totéž, jako by sis ty zajel koupit třeba telefon za hranice do německa a požadoval po tamním obchodníkovi, aby dodržoval české zákony :-) Pokud si někdo něco vědomě koupí v zahraničí, musí počítat s tím, že prodej a poprodejní servis bude probíhat podle pravidel dané země. Prodej přes internet do zahraničí není přece nic jiného, jen si tam nemusíš jet osobně.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0