Autor Zpráva
prokupnik2
Profil
Čau,

zajímalo by mě, jak prodávat a nabízet svoje služby na webu, ikdyž nemám ŽL a další věci. Můžu prostě bez ničeho na svém webu nabízet služby, aniž by mě stát nějak mohl stíhat? Pokud ne co přesně teda musím udělat? Chtěl bych to mít jako občasný přivýdělek.

Pokud by samotné veřejné nabízení nevadilo, jak ošetřit samotný prodej (dohoda a díle,....), tak aby byla platná a ani já ani zákazním nemohl toho druhého podvést a zároveň, aby si stát ani nešrtnul na našich penězích.
quatzael
Profil
prokupnik2:
To je jedno, kde je budeš nabízet. Pokud jde o pravidelné poskytování služeb, které Tě živí, tak musíš mít aspoň OSVČ..
prokupnik2
Profil
quatzael:
takže pokud chápu dobře, je jedno jestli mě to bude živit nebo udělám občas nějakou prácičku pro někoho, prostě pokud to budu nabízet musím mít nějaký papír?
lionel messi
Profil
prokupnik2:
Ja to chápem nejako takto, ale nie som právnik: Podnikanie je sústavná zárobková činnosť vykonávaná na vlastnú zodpovednosť (definícia skrátená). To znamená, že keď urobím niečo príležitostne, tak ŽL netreba. Problém je v tom slovíčku „príležitostne/sústavne“, to nie je jasne definované, ale ja by som si aj na občasné privyrobenie radšej zaobstaral ten papier. Viem, že sú s tým opletačky a treba platiť odvody, ale v CZ/SK pomeroch často sardinky uviaznu v sieťach kontrolórov a žraloci si plávajú veselo ďalej.

Ešte ma napadla práca na dohodu/brigádnická dohoda študenta, to by bola možno jednoduchšia cesta než ŽL.

tak aby byla platná a ani já ani zákazním nemohl toho druhého podvést a zároveň, aby si stát ani nešrtnul na našich penězích.
Toto sa navzájom podľa mňa tak trochu vylučuje…
quatzael
Profil
prokupnik2:
Když to není pravidelný přivýdělek a nepřesahuje ročně určitou částku tak nemusíš být ani OSVČ..
Ale když se budeš prezentovat tak, že jseš kdoví jakej profik a děláš to jako rutinu a budeš všude na netu vidět, tak to samozřejmě moc ok není..
LudekBrno
Profil
prokupnik2:
Ano, pokud někde veřejně prezentuješ nabídku služby za účelem zisku, tak je to podnikání bez ohledu na to, kolik reálně vyděláš a potřebuješ živnostenský list. Ten bys nepotřeboval v případě, že by se o tobě rozkřiklo, že umíš dělat weby a čas od času by se ti někdo sám ozval, at mu nějaký vyrobíš. Ale jak veřejně inzeruješ, tak podnikáš. Ono stejně, pokud po tobě bude chtít nějakou službu firma či podnikatel, budou chtít i fakturu a to bez živnosťáku taky nemůžeš vydávat.
prokupnik2
Profil
Dobře, děkuji Vám všem za odpověď. Od každé jsem si něco vzal užitečného.

Ještě poslední malý dotaz. Počítá se za veřejnou inzerci, pokud si prostě jen tak udělám svoje portfolio, kde ukazuji pár svých prací a napíšu větu, že busu rád za každý komentář a spolupráci? Nebudu tam mít napsáno nic o tom že to dělám za peníze, jaké služby nabízím nic se se týče tohodle, prostě jen ukázky svých prací.

Vím, že se to možná v pár drobností vylučuje, ale asi chápete.
lionel messi
Profil
prokupnik2:
Počítá se za veřejnou inzerci, pokud si prostě jen tak udělám svoje portfolio, kde ukazuji pár svých prací a napíšu větu, že busu rád za každý komentář a spolupráci?
Podľa mňa nie, ale ako som už písal, skôr sa vyznám v programátorských „smyčkách“ než v tých paragrafových.
jenikkozak
Profil
prokupnik2:
Řekl bych, že tohle se za veřejnou inzerci počítá.

Nabídnu ti svůj pohled: Pokud si soustavně vyděláváš, buď tak laskav a hraď si lékařskou péči a důchod svých (pra)rodičů ze svého. Já tě podporovat nehodlám.
prokupnik2
Profil
jenikkozak:
Právě, že nevydělávám, kdyby ano, tak bych tohle neřešil, ale jelikož to mám jako konéček a výdělek by byl jen bonus (možná v budoucnu), tak se ptám jak to udělat, jinak pokud tě to uklidní, tak jsem jsem na úřaru práce, takže... .
_es
Profil
prokupnik2:
tak jsem jsem na úřaru práce
Môže byť aj horšie, môžu ťa stadiaľ vyradiť za prácu/podnikanie načierno.
Str4wberry
Profil
Reakce na prokupnika2:
Můžu prostě bez ničeho na svém webu nabízet služby, aniž by mě stát nějak mohl stíhat?
Ano. Musíte to ale dělat tak, aby o tom stát nevěděl. Tj. zejména pro placení využít kanály, které nejsou s vámi snadno spojitelné (hotovost / virtuální peníze). Případně ještě služby nabízet pod jinou identitou. V případě, že by někdo potřeboval fakturu, si potom seženete někoho, kdo ji vydá za vás.

tak aby byla platná a ani já ani zákazním nemohl toho druhého podvést a zároveň, aby si stát ani nešrtnul na našich penězích
Zabránit podvedení dokáže nejlépe výběr zákazníka. Jinak je asi jediná kloudná možnost použít pro obě strany důvěryhodného prostředníka, u kterého se složí odměna – a na základě spokojenosti se přesune k tvůrci nebo vrátí.
LudekBrno
Profil
prokupnik2:
jinak pokud tě to uklidní, tak jsem jsem na úřaru práce, takže... .

Obávám se, že to neuklidní nikoho, kdo platí daně, protože v tom případě na nás parazituješ, jelikož jsi placen z našich daní. Takže se spíš snaž z úřadu práce dostat. Buď si sežeň zaměstnání nebo podnikej legálně a plať si co máš.
prokupnik2
Profil
Chápu, snažím se si něco najít, ale to s tím teď nemá co dělat a hlavně moc teď nechápu vaše komentáře, nemyslim to teď zle....to mi nějak pomůže, když budu mít práci a budu platit zdravotní a tak? stále budu muset mít ŽL něco ne? Abych mohl dělat weby a odvádět z toho daně
quatzael
Profil
prokupnik2:
Jde spíš o to, že být na úřadu práce není ani trochu cool..
Str4wberry
Profil
Mít ŽL je spíš výhodné, protože můžete uplatnit (pro tvorbu webů často velkorysé) paušální náklady. Pokud nebudete mít moc vysoké příjmy, tak se dostanete na nulovou daň z příjmu (15% daň ze zisku (příjmy minus 60% náklady) se vejde do slevy na dani).

V začátcích může být spíš problém daň zdravotní a sociální, které v minimální výši musíte platit nezávisle na příjmech. To je teď nejspíš 1752 + 1894 Kč za měsíc.

Pokud budete podnikat při práci, může to být bráno jako vedlejší činnost, potom zdravotní a sociální daně už extra platit nemusíte. Zařídit si ŽL stojí asi 1 000 Kč a dvě návštěvy příslušného úřadu.
LudekBrno
Profil
prokupnik2:
Jj, živnosťák musíš mít i kdybys měl zaměstnání. Naopak je to ale celkem výhoda, že pokud máš zaměstnání a živnost jen jako vedlejší činnost, tak za tebe zdravotní a sociální platí zaměstnavatel a ty platíš jen na konci roku dle dosaženého zisku. Pokud máš jen živnost jako hlavní činnost, tak musíš platit minimální zálohy bez ohledu na dosažený zisk a není to úplně málo. Bohužel zákony moc nepřejí tomu, že by si někdo chtěl jen tak nezávazně zkusit přivydělat. Bez živnosti to legálně ani nemůžeš zkusit nabídnout.
Joker
Profil
prokupnik2:
Asi nejsnazší by bylo sehnat nějakého kamaráda podnikatele a tu práci dělat na jeho jméno.
S kamarádem sepíšete dohodu o provedení práce a služby nebudete inzerovat na své jméno, ale na jeho firmu.
Je to legální a docela v pohodě co se týká byrokracie: Pokud z toho za měsíc budete mít méně než 10 000 hrubého, platíte jen 15% daň z příjmu srážkou (tzn. za měsíc budete mít odpracované hodiny krát hodinová mzda, z toho se 15% pošle státu a zbytek je Váš).
Pokud z toho nebudete mít měsíčně víc než polovinu minimální mzdy, můžete zároveň být i na pracáku. V opačném případě byste si musel zařídit zdravotní pojištění (buď mít ještě další práci kde by pojistku odváděli, nebo se přihlásit k placení jako osoba bez zdanitelných příjmů).
A pokud daný rok nebudete mít jiný zdanitelný příjem, můžete podepsat prohlášení k dani z příjmu a dostanete daně zpátky*.
Maximálně můžete na (jednu) dohodu o provedení práce odpracovat 300 hodin za rok, v praxi se do smlouvy napíše několikrát vyšší hodinová mzda než je skutečnost a naopak skutečný počet odpracovaných hodin se do výkazů stejným číslem vydělí.


* Přesněji si uplatníte slevu na dani, ale ta je tolik, že při uvažovaných částkách dostanete zpátky všechno.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0