Autor Zpráva
rafej
Profil
Zdravím,

mám takové malé dilema.

Připravuji web, na kterém chci návštěvníkům představovat méně známé druhy výrobků a netypická řešení. Otázkou jsou fotografie konkrétních typů produktů nebo přímo jednotlivých specifických výrobků. Vzhledem k malé rozšířenosti nebo unikátnosti těchto výrobků není dostatek fotografií ve fotobankách a osobní nafocení také není možné. Jedinou možností jsou produktové fotografie v některých e-shopech nebo od výrobce.

Lze použití v článku, který danou skupinu výrobků nebo jeden konkrétní představuje zahrnout pod užití dle Autorského zákona část I., § 31 b, Citace? Příslušný citační komentář s uvedením zdroje považuji za samozřejmost.

Nebo je nutné se dohodnout s prodejcem/výrobcem? Taková varianta by byla možná, ale poměrně pracná vzhledem k tomu, že výrobky jsou roztříštěny napříč mnoha e-shopy a výrobci a navíc bych si chtěla zachovat nezávislost.
Taurus
Profil
Kluci (Ninja, Joker nebo jiní) ti odpoví přesněji, nicméně tvůj web by byl založený v podstatě na citacích a výrobcích, tzn. nenazval bych to drobným výňatkem. Jistotou je v tomto případě (a vlastně i kdykoli jindy) domluva s vlastníky.

Dle tohoto moc nesplňuješ ani jeden bod, popř. jsi v takové nejisté šedé zóně. Samozřejmě záleží, co myslíš slovem „představovat výrobky“ – zda jde o výuku, recenze, …
rafej
Profil
Představením výrobků myslím třeba to, že bych napsala článek o nějaké neobvyklém provedení, které by mohlo být pro uživatele zajímavé - nemusí se jednat o konkrétní výrobek - může jít o typ výrobku. Jako příklad třeba škrabka na brambory - varianta pro leváky nebo zdravotně postižené.
Kromě toho plánuji i recenze (tam by to asi podmínku v zákoně splnilo) a vlastní články s různými tipy na používání, výběr atd, takže by to nebyl výlučně obsah inspirovaný konkrétními výrobky, ale přeci jen předpokládám, že převaha těch "inspirací" může být.

V souvislosti s tím mě napadá, jak vlastně definovat, co je recenze / kritické zhodnocení a co není? Šlo by tak brát i článek o celé skupině výrobků (různá provedení, užitné vlastnosti)? Nebo musí být recenze založená na osobní zkušenosti? Tohle by mě zajímalo i jen tak v obecné rovině.
Taurus
Profil
V tom případě to vypadá, že bys mohla spadat pod § 31 (1) b). Ohledně druhého odstavce, nebál bych se tentokrát využít cs.wikipedia.org/wiki/Recenze. Stačí, aby článek byl popisný, kritický, věcný.
jenikkozak
Profil
Taurus:
Aby rafej mohla cizí fotografii použít v souladu s uvedeným bodem, muselo by se jednat o recenzi přímo té konkrétní fotografie, nikoliv objektu na snímku zachyceného.

Odpověď tedy je, že pokud autor snímku nestanovil jinak, jeho fotografii, rafej, použít nemůžeš.
Obrázek u článku se považuje za samostatné autorské dílo a nelze s ním libovolně nakládat s odůvodněním, že jde jen o výňatek jiného autorského díla.

V souvislosti s tím mě napadá, jak vlastně definovat, co je recenze / kritické zhodnocení a co není? Šlo by tak brát i článek o celé skupině výrobků (různá provedení, užitné vlastnosti)? Nebo musí být recenze založená na osobní zkušenosti?
Ze stylistického hlediska je recenze slohový útvar, který patří do odborného stylu (někdy se uvádí jako podtyp slohového útvaru úvahy). Vychází z vědeckých poznatků (vyžaduje jisté odborné znalosti autora i čtenáře/posluchače), ale nabízí osobní názor autora. Na rozdíl od kritiky (což je podobný slohový útvar) se v ní pisatel nesnaží tolik vypichovat negativní jevy. (Což neznamená, že musí vyznít za každou cenu neutrálně nebo pozitivně.) Obvykle pojednává o jednom konkrétním díle (vědeckém nebo uměleckém).
Povídání s tipy na používání či rady na výběr zboží určitě do recenze nepatří.

Jestli mají právníci na výraz „recenze“ stejný pohled jako jazykovědci, ale netuším.
Marek Prokop
Profil
Rafeji, proč ty výrobky nemůžete sám nafotit?
rafej
Profil
jenikkozak
Děkuji, teď je mi to jasnější.

K definici recenze / review jsem na anglické Wikipedii našla ještě toto:

More loosely, an author may review current events, trends, or items in the news.

a toto

An expert review usually refers to a review written by someone who has tested several peer products or services to identify which offers the best value for money or the best set of features.

Ale souhlasím, že právníci si to mohou vykládat všelijak.

Marek Prokop
Odpověď je jednoduchá. Nejsou v běžném prodeji v kamenných obchodech a některé nejsou dostupné ani v ČR.
Roman Plencner
Profil
rafej:

Ak rozumiem správne, chcete produktovú fotografiu stiahnuť "niekde z internetu" a publikovať bez súhlasu autora, resp. vlastníka autorských práv na Vašom webe. To nie je dobrý nápad a môže viesť k poriadnym problémom.

"Jedinou možností jsou produktové fotografie v některých e-shopech"

= tak tie e-shopy skúste osloviť, či by Vám produkty nemohli zapožičať na účely recenzie s tým, že v závere článku uvediete link na daný e-shop kde si čitatelia môžu produkt kúpiť. Alebo si u nich tie produkty jednoducho kúpte, otestujte a nafoťte. Aby sa Vám doma nehromadili :) zbavíte sa ich cez aukro alebo darujete rodine.

"Jako příklad třeba škrabka na brambory - varianta pro leváky nebo zdravotně postižené"

= čo ak sa napriek snahe výrobcu s ňou pracuje zle? Čo ak sa pri práci ohýba, rúčka je príliš slabá alebo púšťa farbu? Napísať poctivú recenziu bez skutočného otestovania aj tak jednoduchého výrobku (ako je škrabka) je nemožné.
rafej
Profil
Roman Plencner:
Jen jsem se pokoušela zjistit, zda by dané použití fotografie nesplnilo zákonnou výjimku, protože by mi to usnadnilo život. Podařilo se mi úspěšně zapomenout na to, že i produktová fotografie se bere jako samostatné autorské dílo, jak mi připomněl jenikkozak.

Takže při informačních článcích si seženu souhlas k použití / zakoupím uvedené fotografie.
U recenzí nejdříve vyzkouším váš velice dobrý tip a oslovím e-shopy ohledně možnosti zapůjčení zboží na recenzi. To by vyřešilo otázku fotografií a ještě vylepšilo recenze o větší možnosti srovnání.

Děkuji za odpovědi.
Juandev
Profil
rafej:
Jako, jestli je možné z fotky udělat citaci? To si myslím, že není. Holt budeš muset napsat výrobcům a požádat je o fotky.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0