Autor Zpráva
lachim15
Profil
Zdravím,
1, rozjíždíme se známým internetový projekt k jedné hře (něco jako funsite), chtěl bych umožnit donate systém (darování peněz na chod webu), potřeboval bych se teda zeptat, jestli z toho musím nějak odvádět daně, nebo řešit podobné věci? zkoušel sem hledat a něco málo už jsem našel, ale jedná se většinou o starší příspěvky, tak jestli se něco nezměnilo :)

2, Další věcí, jestli s tím má někdo zkušenosti, nejspíš nemám používat na převod peněz vlastní soukromý účet? :D
3, Zná někdo nějakou spolehlivou firmu, která si z poslané sms nebere moc velkou částku?

(Omlouvám se, jestli jsem špatně zařadil dotaz)
LudekBrno
Profil
lachim15:
Ano, musíš mít živnostenský list a řešit daně, sociální a zdravotní pojištění. Sice se asi nebude jednat o velké příjmy, ale pokud to na webu mít budeš za účelem nějakých příjmů, tak aby to bylo legální, řešit bys to měl.
lachim15
Profil
Mno hlavně ze začátku to půjde jen na chod webu a ani v budoucnu to nemám v úmyslu používat pro své obohacení, spíš na soutěže a podobné věci.
anonymníí
Profil *
lachim15:
I když ti někdo pošle byť halíř, měl bys ho řešit. Mít darovací systém se přímo vylučuje s "nemám v úmyslu používat pro své obohacení". Možná to tak nebereš, nezbohatneš na tom, ale finančák to řešit bude. Pokud se o tom samozřejmě dozví, to je věc druhá, jestli ti kvůli pát (sto)korunám to riziko neoprávněného podnikání za to stojí.


Přiznám se, že si nejsem jist, jestli je rozhodující moment pro založení živnosti přijmutí prvního darovaného halíře, nebo uveřejnění informace, že je možno web dotovat, na webu. Spíše už jen to uveřejnění.

Pokud projekt teprve rozjíždíš, tak ti nikdo nic nezaplatí, zatím o tom tedy nemusíš ani přemýšlet. A druhá věc, jste dva, to nedáte dohromady každý cca 20 korun měsíčně na webhosting a doménu?
Joker
Profil
anonymníí:

To je dost sporné. Jednak příležitostný výdělek nespadá pod podnikání, ale na druhou stranu soustavné nabízení něčeho na webu není příležitostný výdělek (i kdyby někdo peníze poslal jen málokdy).

Ovšem když mi někdo daruje peníze, taky to není zrovna podnikání :-)
Podle mě by mělo jít s dotyčnými uzavírat darovací smlouvy.
Dary pokud vím teď spadají pod daň z příjmů. Takže pokud by příjmy (veškeré, nejen ty dary) byly vyšší než 15000 za rok, je nutné podat daňové přiznání, přičemž dary budou uvedené jako ostatní příjmy.

Ale na tohle bych se raději přeptal na finančáku.
lachim15
Profil
Joker: Dobře poptám se, stejně zítra plánuji běhat po úřadech, tak to vemu při jednom :)

anonymníí: Mno ono nejde jen o hosting a placení domény, chceme provozovat i soutěže, které by stránku zviditelnily a přitáhly další lidi, proto jsou potřeba další peníze pro nákup odměn na ty soutěže, bohužel moje peněženka je věčně prázdná :/
jenikkozak
Profil
lachim15:
3, Zná někdo nějakou spolehlivou firmu, která si z poslané sms nebere moc velkou částku?
Myslím si, že skupina ochotná na webu platit tak nevýhodným způsobem, jako jsou SMS platby, obvykle nemá moc peněz, které by mohli někomu jen tak věnovat. Proto bych si myslel, že implementace takového systému se moc nevyplatí. Na tvém místě bych spíše počkal, až projekt budeš mít rozjetý, budeš znát jeho návštěvnost. Podle toho bych pak zvolil vhodný způsob příjmů.
lachim15
Profil
Po delší odmlce chci doplnil informace, byl jsem se zeptat na finančáku a platit se daně z toho musí, pokud z toho bude roční příjem nad 6.000 Kč. Platí to jak u reklam, tak i darů.

Studenti tady mají nejspíš nějaké výjimky.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0