Autor Zpráva
Michal Sebek
Profil
Mám (možná blbý) dotaz. Co všechno by měla obsahovat patička?
mimochodec
Profil
"By měla"? To zní, jako bys to bral jako nějakou povinnost. Z tohoto pohledu nic. Jinak se tam běžně dává leccos. Jsi první den na internetu?
Michal Sebek
Profil
No tak to trochu změním:
Co vše se může dát do patičky? (Ještě bych mohl dodat: Co se může psát po © a co ne?)
lionel messi
Profil
Michal Sebek:
Co vše se může dát do patičky?
Je toho veľa, neexistuje žiadny univerzálny návod, treba sa trochu pozrieť po iných renomovaných weboch a určite získaš pár nápadov. Vo všeobecnosti by patička mala web ukončovať, v rámci dizajnu pôsobiť kompaktným a so zvyškom webu kompatibilným dojmom.

Co se může psát po © a co ne?
Ako sa píše copyright: www.liteera.cz/slovnik/copyright# (aj s príkladmi použitia), ale patička sa nemusí obmedzovať len na uvedenie © (všimni si napríklad patičku na odkázanej stránke — bez ©, ale so sloganom a zakomponovaným odkazom na tlač stránky, fantázii sa proste medze nekladú).
Joker
Profil
Michal Sebek:
Většinou obsah patičky vyplyne tak nějak samovolně, prostě tam patří dodatečné informace související s obsahem stránky.

Co se může psát po © a co ne?
Z jazykového pohledu © znamená něco jako „Autorská práva vlastní“, píše se ©, mezera, kdo.
Z pohledu práva ten symbol žádný zvláštní význam nemá.
jakre
Profil
Joker:
píše se ©, mezera, kdo
Naprostá většina webů má tedy chybně napsanou patičku. Dost často se setkávám
s tím, že je význam "copyright" použit dvakrát za sebou a po něm hned následuje rok:

Copyright © 2014 BBC.
© Copyright 1999–2014 MAFRA, a. s.
...
Taurus
Profil
jakre:
Pokud jde o BBC, jedná se o zahraniční web, který se neřídí českými typografickými pravidly...
jakre
Profil
Taurus:
neřídí českými typografickými pravidly
Uvedl jsem to jako příklad, že se čeští webmasteři chybně "inspirují" a pak vznikají bláboly jako:

Copyright © 1996-2014, Seznam.cz, a.s. a podobně. A taková splácanina převažuje nad správným
zápisem. Jako na jednom z mála webů je na stránce Tn.cz tento text správně: © CET 21 spol. s r.o..
Taurus
Profil
Mně to povídej... napsal jsem o tom bakalářku. Jen jsem doplnil/poopravil tvé tvrzení.
jakre
Profil
Taurus:
napsal jsem o tom bakalářku
Já začínám s ročníkovou prací na téma tvorba webu a seznámení s kódovacími jazyky.
Ale tohle tam zřejmě také zmíním, protože je častá chyba. Ono to vzhledově možná
vypadá lépe, ale je to jako, když na webech píší 01.01.2014 místo 01. 01. 2014.

Nebo je lepší se takové patičce vyhnout a vyřešit to jako Jak psát web.
Taurus
Profil
jakre:
01.01.2014 místo 01. 01. 2014

Ještě tu zmínku zvaž, nejsem si jistý, jak moc typografické prohřešky tohoto typu zvládáš, viz www.liteera.cz/slovnik/ciselne-udaje#datum.
jakre
Profil
Taurus:
Prostuduj si pravidla českého pravopisu, protože se za řadovými číslovkami včetně data píší mezery.
Nerozlišuje se, zda čísla začínají nulou a jsou dvouciferné či zda jsou bez počáteční nuly.
jenikkozak
Profil
jakre:
Prostuduj si pravidla českého pravopisu
To Taurovi (a nejen jemu) dobře radíš. Ale měl bys nám ještě poskytnout návod, jak postupovat v případě nálezu například takovéto informace:
Vedle tohoto základního způsobu zápisu 1. 2. 2007, 8. 10. 2008, 21. 6. 2009 či 31. 12. 2012 (tj. s mezerou po tečce bez ohledu na počet číslic v kalendářním dni či měsíci) připouští ČSN 01 6910 v obchodní a úřední korespondenci tzv. dvoumístný způsob vzestupného psaní data, např. 01.02.2007, 08.10.2008, 21.06.2009 či 31.12.2012 (v tom případě doplňujeme před jednociferné kalendářní dny a měsíce nulu, aby byly dvoumístné, a vypouštíme mezery mezi dny, měsíci a roky; nikoli tedy např. *1.2.2007, *8.10.2008, *21.6.2009 ani *01. 02. 2007, *08. 10. 2008, *21. 06. 2009). (prirucka.ujc.cas.cz/?ref=160&id=810)
jakre
Profil
jenikkozak:
Pokud vypustíme nuly, mezery za řadovými číslovkami se zachovávají - příklad: 1. 1. 2015.
Z hlediska pravopisu není správné psát před řadovými číslovkami přebytečné nuly.

To znamená, že v PHP funkci datum nejsou stringy d a m pravopisně použitelné.
jenikkozak
Profil
Věřím, že bys chtěl, aby to takto bylo. Ovšem já jsem odkázal na autoritu, jejíž představy mají větší význam než ty tvé, které v tuto chvíli jsou jen ničím nepodloženými tvrzeními.
jakre
Profil
Chybně jsou mezery vynechávány u data, kde nejsou nuly. To je nesprávné.
Podle ČSN 01 6910 se data s počáteční nulou píší bez mezer. Tečky jsou brány jako desetinná čárka.

V tomto případě jsem opravdu od boku vystřílel žvásty. Správně je to tak, jak je to uvedeno
v Úpravě písemností zpracovaných textovými procesory, tedy bez mezer. Omlouvám se.

Tím je téma vyřešeno.
Taurus
Profil
jakre:
Prostuduj si pravidla českého pravopisu


Já je právě studoval. Stejně jako ČSN, ÚJČ a typografická pravidla. Podstatné je taky to, že PČP se starají především o pravopis a typografie je jen okrajové téma. ČSN a typografická pravidla jsou specifičtější co se týče typografie, oba zdroje jsou nadstavbou psaného jazyka (PČP), který vlastně dodatečně upravují. Co do estetiky jsou navíc PČP asi nejhorším zdrojem pro typografii.

Pokud je v novějším vydání (než mám já) PČP uveden i zápis datumů, pak se omlouvám. Co si pamatuju, tak jsem tam toto rozebrané neviděl, takže je možné, že to co tvrdíš v #12 je dle PČP pravda, ale jiné zdroje toto ještě rozšiřují o další pravidlo (viz ÚJČ, ČSN a typografická pravidla).
jakre
Profil
Taurus:
jiné zdroje toto ještě rozšiřují
Ano, je to tak. Sám jsem se o tom dočetl na internetu.


"Tento způsob zápisu kodifikuje ČSN 01 6910 Úprava písemností zpracovaných textovými editory (nová verze
Úprava písemností zpracovaných textovými procesory 2014, kterou zpracoval Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i.)
"

Zdroj: Wikipedie
Taurus
Profil
Wiki nééé. Už jen ten konec odstavce, ze kterého je tvá citace...

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0