« 1 2 3 »
Autor Zpráva
jakre
Profil
_es:
neberie z RSS
Jak to jako běžný uživatel poznáš? Rozdíl mezi tím chápu. RSS je k tomu již určené...
_es
Profil
jakre:
Jak to jako běžný uživatel poznáš?
No ako „bežný užívateľ “ to asi nepoznám, možno len tak, že tam je niečo, čo tam asi celkom nepatrí. Ide o to, že sa dá predpokladať, že text v RSS určil vlastník webu na propagáciu a odkazovanie na jeho článok.
jakre
Profil
Koukám se na web Českého rozhlasu, ze kterého bych chtěl čerpat.
Našel jsem si stránku, kde popisují způsoby a návod k využívání RSS.

Na webu stojí:
Z adresního řádku prohlížeče následně zkopírujte adresu kanálu a vložte ji do služby, kterou používáte..

Znamená to tedy, že svolují jakékoli nakládání s RSS feedy?
Joker
Profil
anonymníí:
Co není zakázáno, je dovoleno.
To je sice v obecné rovině pravda, ale v naší situaci zákon říká, že jakékoliv užití autorského díla je podmíněno souhlasem autora. A vedle toho jsou ty citace a další, tzv. „volná užití a zákonné licence“, které se nepovažují za užití díla.
(Svým způsobem to ani není výjimka, spíš zúžení toho pojmu „užití díla“. Autor může zakázat jakékoliv užití díla, ale citace není -z pohledu zákona- užití díla.)

Co se týká debaty o RSS, já osobně bych to bral tak, že RSS je technologie určená právě ke strojovému čtení článku.
V takovém případě bych implicitně očekával, že autor s takovým použitím souhlasí. I když si do RSSky vloží celý článek.
Takže bych implicitně očekával souhlas, dokud by si autor nezačal stěžovat.
jakre
Profil
Joker:
dokud by si autor nezačal stěžovat
Myslím si, že by poté bylo pozdě. Nemá právo mne kontaktovat a požádat o odebrání, ale řešit to například soudně.

Je divné, že se v autorském zákonu vyskytují takové nejasnosti. Není tam přesně definováno co je a co už není užití díla (například citace).

Našel jsem nějakou stránku, která se tím asi zabývá, níže je citovaný článek:

PŘEVZETÍ OBSAHU RSS KANÁLU VYDAVATELE



→ záleží na původci informací, aby určil, jakým způsobem může být obsah RSS využíván

→ je třeba dodržovat pravidla stanovená původcem obsahu. Obsah publikovaný v RSS kanálech obvykle bývá určen jen pro osobní potřebu a nebývá určen pro další zveřejňování ve firemních systémech anebo na jiných webech

→ způsob nakládání s RSS by měl být upraven na homepage příslušného média tak, aby byl lehce dohledatelný; není-li takový údaj na homepage (ani není zveřejněn jinak), je třeba se na režim užití RSS kanálů mimo osobní potřebu písemně dotázat příslušného média a jeho stanovisko respektovat.
Zdroj: samoregulace.cz


"obvykle bývá určen" - kde se o tom dočtu na webu Českého rozhlasu?
Joker
Profil
jakre:
Myslím si, že by poté bylo pozdě. Nemá právo mne kontaktovat a požádat o odebrání, ale řešit to například soudně.
Právo na to určitě má, možná tam mělo být, že nemá povinnost to dělat.
Ale neumím si představit*, že by někdo spor o použití RSSky tak horlivě dával k soudu.
Reálně se to neděje a každý radši nejdřív napíše mail, než aby platil advokáta a soudní poplatek a měsíce čekal na soud s velmi nejistým výsledkem.

Je divné, že se v autorském zákonu vyskytují takové nejasnosti. Není tam přesně definováno co je a co už není užití díla (například citace).
Jaké nejasnosti?
Podle mě to tam je definované docela jasně. § 12 autorského zákona obsahuje výčet, co spadá pod právo dílo užít.
Omezení autorských práv je v dílu 4 autorského zákona (§ 29-39).

Ale v rámci přesnosti koukám, že jsem trochu popletl ty pojmy. Citace není vyňatá z užití díla, ale není zásahem do autorských práv.

Jinak s tím citovaným článkem v podstatě souhlasím, jen já osobně, pokud na dotyčném webu k tomu nebude uvedené vůbec nic, bych předpokládal, že autor se zpracováním RSS výstupu souhlasí.
(To jsem asi taky měl napsat, že primární je samozřejmě informace daná autorem a můj příspěvek tiše předpokládal, že autor na web žádné podmínky nenapsal.)


* Dobře, umím, po světě chodí různí… lidi, ale nikdo normální to dělat nebude.
jakre
Profil
Joker:
pokud na dotyčném webu k tomu nebude uvedené vůbec nic
Když se sám podíváš na stránky ČR, uvidíš jen tyhle podmínky užití.

A pak jsem si zobrazil stránku přímo o jejich RSS zdrojích.
Tam je v posledním bodě napsáno následující:

"Odebírání RSS kanálů přes jiné služby:

Klikněte v seznamu napravo na název tématu, o které máte zájem. Z adresního řádku prohlížeče následně zkopírujte adresu kanálu
a vložte ji do služby, kterou používáte. Adresa je ve tvaru http://www.rozhlas.cz/export/názevkanálu.
".

Lze to považovat za svolení?
Roman Plencner
Profil
jakre: "Lze to považovat za svolení?"

To, čo citujete je len ich návod na odoberanie článkov cez RSS pre koncových používateľov pre ich osobnú potrebu, nič viac.

V podmienkach použitia (http://www.rozhlas.cz/portal/service/_zprava/798307) jasne uvádzajú, že:

"Textové, zvukové a obrazové materiály Českého rozhlasu jsou chráněny autorským zákonem. Jejich šíření či další zpřístupňování, a to jakýmkoliv způsobem, je bez našeho předchozího souhlasu výslovně zakázáno. Máte-li zájem o použití textových, zvukových nebo obrazových materiálů z internetových stránek Českého rozhlasu, ať už pro komerční nebo osobní účely, kontaktujte prosím Centrum Nová média ČRo. ."

Čo je na tom nezrozumiteľné?

Ak chcete verejne publikovať ich obsah, musíte ich požiadať o súhlas.
jakre
Profil
Roman Plencner:
publikovať ich obsah
Jedná se o RSS. V zákoně je zmínka o užití díla. V mém případě jde o citaci s uvedením zdroje, nemyslíte?
Marschmallow
Profil
jakre:
Je problém se jich zeptat? Pokud se bojíte, že odmítnout, tak radši budete riskovat, že?
jakre
Profil
Marschmallow:
Není to problem, téma ale bylo původně trochu o něčem jinem, o licenci mého webu, pak jsem se dostal k tomuto problému, který je důležitější. Napsal jsem mail na oddíl internetu, akorát jsem to sem nenapsal. Počkám na odpověď, pak informují zde.
jakre
Profil
Mám dotaz k mnou zaslanému emailu na vedení Českého rozhlasu:

Existuje nějaká daná lhůta, ve které mi musí vedení odpověď s výsledkem, zda mi vyhoví či ne?
Popřípadě jak mám postupovat, když se mi nedostane žádné odpovědi?
jenikkozak
Profil
Žádná lhůta, po které by se souhlas považoval za udělený, není.

Kdybys byl hned na začátku napsal, o co ti vlastně jde, místo rozjímání nad účelem RSS a osudem Googlu, už dávno by ti někdo poradil, že když jde jen o jediný příspěvek na tvém blogu, bude to každému jedno a odkaz na zdroj bude stačit.
jakre
Profil
jenikkozak:
bude to každému jedno
odkaz na zdroj bude stačit
Podle čeho tak soudíš? Potřeboval bych se dostat k ověřené odpovědi, nechci mít případné problémy...
Jaký odkaz na zdroj bude stačit? Proklikávací nadpis (ke článku) nebo uvedení zdroje zvlášť (jako prostý text - "Český rozhlas").
_es
Profil
jakre:
Riešiš nejaké podrobnosti, ktoré ti tu nikto dopodrobna nezodpovie. Reálnu právnu váhu by tomu dal až súd, podľa konkrétnych okolností. V princípe ide o obyčajný odkaz v HTML. Je otázne, či nutne musí mať formu citácie podľa českého práva. Ak aj bude mať, tak nie je v zákone presne definované, ako má citácia v HTML vyzerať, lebo je zákon určený hlavne pre tlačené publikácie.
jenikkozak
Profil
Primárně tak soudím samozřejmě proto, že vím, co obnáší autorská práva vymáhat a čím se nevyplatí se ani zabývat.
Pokud chceš mít jistotu, na odpověď počkej. Až ti to přijde dlouhé, můžeš se jim připomenout, případně zkusit jiný způsob kontaktu.

Uvedením názvu zdroje nic nezkazíš a jistě ani neklesneš v očích svých návštěvníků. Ale obecně si nemyslím, že je to nezbytné. Na webu podle mě není zvykem při citacích zvlášť uvádět autora, název díla a další údaje, které známe z tištěných děl. Má to i logické odůvodnění, že na webu se lze ke zdrojové informaci dostat jediným kliknutím tlačítka.

_es:
lebo je zákon určený hlavne pre tlačené publikácie.
Možná to máte na Slovensku jinak, ale u nás se autorský zákon se týká všech médií stejně. Výslovně tištěné publikace v něm zaujímají jen velmi malou část. Doporučuji přečíst.
_es
Profil
[#16] jenikkozak:
Napísal som trochu nepresne, čo som chcel. Myslel som časť zákona, týkajúcu sa citácií, keďže sa jakre drží toho, že to bude „citácia“.
jakre
Profil
_es:
keďže sa jakre drží toho, že to bude „citácia
Je to jeden ze způsobů, který umožňuje dílo publikovat na mém webu.
_es
Profil
[#18] jakre:
Citácia predsa nie je „publikovanie diela“. Chceš dať predsa hypertextový odkaz na iné dielo a použiť na to dáta z RSS zdrojového webu, či nie?
jakre
Profil
_es:
Chceš dať predsa hypertextový odkaz na iné dielo a použiť na to dáta z RSS zdrojového webu, či nie?
Ano, napsal jsem to špatně. „keďže sa jakre drží toho, že to bude „citácia“ - je to jediný způsob, který mi zbyl.
Na webu bude uveden i nadpis (odkaz na článek), i zdroj (odkaz) hypertextovým odkazem, ale u toho zdrojového
odkazu se nebude jednat o viditelný odkaz (bez podtržení...), ale to už není v zákonu definováno.
jenikkozak
Profil
_es:
Myslel som časť zákona, týkajúcu sa citácií, keďže sa jakre drží toho, že to bude ‚citácia‘.
Nikoliv. Ten paragraf je zaměřen výhradně na texty psané temperovými barvami v sešitě s linkovanými stránkami. Nebo máš snad k dispozici nějaký argument, který by tvé tvrzení dokládal?

Citácia predsa nie je ‚publikovanie diela‘.
„Publikování díla“ není pojem z autorského zákona, nemá přesnou definici. Proto postrádá smysl se přít o to, co jím je a co není. Pokud chceš někoho bezúčelně tahat za slova, budeš si muset vybrat jinou frázi.
_es
Profil
[#21] jenikkozak:
Je snáď v tom zákone presne špecifikované, ako má byť v HTML kóde správna citácia z inej HTML stránky, kombinovaná s odkazom na tú stránku?
jakre
Profil
[#22] _es:
Obávám se, že ne. Kdyby zákon obsahoval všechno, i to, co není tak prioritní, byl by několikrát rozsáhlejší...
Ty si myslíš, že autorský zákon udává přesný font, barvu a velikost textu, který musíš použít?
_es
Profil
[#23] jakre:
No vidíš a od iných tie podrobnosti stále pýtaš.
jakre
Profil
[#24] _es:
Ano, zejména mě zajímalo, jestli stačí uvést jako zdroj "Český rozhlas" (nebo použít třeba Rozhlas.cz)...
A dozvěděl jsem se, že to zřejmě postačí.
Roman Plencner
Profil
jakre:

"jestli stačí uvést jako zdroj "Český rozhlas" (nebo použít třeba Rozhlas.cz)..."

= ako citovať z webových zdrojov je pekne vysvetlené na stránkach:

http://ciks.vse.cz/citace/internet.aspx

https://sites.google.com/site/novaiso690/schema-a-priklady/elektronick-zdroje

https://sites.google.com/site/novaiso690/specificke-zdroje/elektronicke-informacni-zdroje

"A dozvěděl jsem se, že to zřejmě postačí."

= nie, to zrejme nepostačí :)
jenikkozak
Profil
Roman Plencner:
Ani na jedné z odkázaných stránek není zmínka o citaci na webové stránce. Těžko říci, jaké bude mít jakrův blog, ale nejspíš nepůjde o vědeckou práci. Uvedený způsob citování by nejspíš působil velmi výstředně a takový přístup určitě není na webu zvyk. Na internetu se vyskytuje spíše jen u článků původně vydaných v tištěné podobě.
_es
Profil
[#26] Roman Plencner:
To je predsa odkaz na článok s radami, ako citovať v seminárnej práci a normy o bibliografických citáciách. Dáš aj nejaký odkaz, ako správne podľa českých noriem správne citovať na webových stránkach v HTML v kombinácii s odkazom na inú stránku? A aby to vyhovovalo jakremu, tak ako popísal? Tam by bolo trebárs uvedenie URL duplicitné - keďže je už v samotnom odkaze a pod.
Roman Plencner
Profil
jenikkozak, _es:

= samozrejme obaja máte pravdu, ospravedlňujem sa za nepozornosť.

_es: "Dáš aj nejaký odkaz, ako správne podľa českých noriem správne citovať na webových stránkach v HTML v kombinácii s odkazom na inú stránku?"

Etický kódex Sdružení pro internetový rozvoj:

http://www.samoregulace.cz/eticky-kodex-prebirani-zprav-na-internetu

"A aby to vyhovovalo jakremu, tak ako popísal?"

= citujem :) z vyššie uvedeného zdroja, ustanovenie 3.8: "RSS kanály distribuují obsah jeho původců, je proto na nich, jak určí nakládání s tímto obsahem. Při využití obsahu těchto kanálů jinak, než pro osobní potřebu, je proto vždy třeba jednat v souladu s podmínkami využití těchto kanálů uveřejněnými jejich původci, případně si vyžádat jejich souhlas."

= citujem z vyššie uvedeného zdroja, ustanovenie 3.5: "Citovat při využití části textu cizích článků či jiných děl (autorskoprávní citace) lze několika způsoby:
a) textovým uvedením zdroje a autora („jak napsal pan XY na serveru XY“ atp.)
b) hypertextem (podtržením citované části s umístěním odkazu na původní zdroj; uvedením slovíčka „více zde“ s umístěním proklikového odkazu na původní zdroj apod.)
"

Lepší materiál som nenašiel, ale vzhľadom na uvedené právne zdroje (smernice EP, autorský zákon) sa mi obsah kódexu zdá byť dostatočne seriózny. Účelom kódexu je, opäť citujem z vyššie uvedeného zdroja (preambula): "poskytnout doporučené postupy, při jejichž dodržení je možné cizí obsah využívat, aniž by se ten, kdo tento obsah užije, vystavil riziku sankce."
jakre
Profil
Reagu na Romana Plencnera:
jednat v souladu s podmínkami využití těchto kanálů uveřejněnými jejich původci
Na webu Českého rozhlasu je tato informační stránka,
kde jsou odkazy na RSS kanály (můj web čerpá z tohoto RSS kanálu).
Jak by to tedy bylo správně v tomto případě?

Citovat při využití části textu cizích článků či jiných děl (autorskoprávní citace) lze několika způsoby
Cituji název článku a jeho popisek. Název je hypertextovým odkazem na kompletní článek,
ovšem není podtržený. Pod proklikávacím názvem je uveden popisek článku, který již není proklikávací
a je useknut a zakončen třemi tečkami, bez uvedení slovíčka "více zde". Dále je u celého tohoto
boxu uveden text "ČESKÝ ROZHLAS", který není odkazem.

Příklad v praxi je uveden na mém webu, ovšem stále jsem si nejsem jistý, zda mi nehrozí
nějaký postih. Český rozhlas jsem kontaktoval emailem již přibližně před měsícem a zatím se mi
nedostalo žádné reakce.
« 1 2 3 »

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0