Autor Zpráva
Kcko
Profil
Kdosi se na mě obrátil s vizí komerčního portálu (portál, který bude vydělávat především na reklamě), který bude v nějaké své podobě zobrazovat data z jiného portálu.
Onen portál, ze kterého se mají data dolovat data nijak neschovává, nejsou to žádná soukromá data (jedná se o sportovní data = tabulky, výsledky týmů, statistiky hráčů).

Je to trestná činnost či nikoliv? Mám na to několik názorů kdy jedna strana říká, že ano, druhá že ne.

Věděl by někdo?
Joker
Profil
Jaký postoj k tomu má ten zdrojový portál?
Kcko
Profil
Joker:
Ten o tom samozřejmě neví, klienta jsem na to upozornil, ten mi tvrdí, že to komunikoval se svým právníkem a že je to v pořádku.
Ale mě se to nezdá (a nebudu do toho zohledňovat svoje osobní morální hledisko = ani z toho se mi to nelíbí) a moje podmínka do toho jít, aby si to s portálem dohodl, nejlépe písemně.

Ale zajímá mě obecný názor, nechci se dostat do zbytečných problémů (i když jsem pouhý dělník kódu a nefiguruji zde jako vlastník komerčního portálu).
Davex
Profil
Kcko:
Obecně nelze považovat všechna veřejně přístupná data za dále volně šiřitelná. Pokud je v podmínkách použití zdrojového portálu uvedeno, že se smí jeho obsah přebírat a zveřejnit jinde, tak bych v tom problém neviděl.
Kcko
Profil
Davex:
Díky za odpověd. A co v situaci kdy portál nemá žádné podmínky používání?
Marschmallow
Profil
Kcko:
Napsat mu třeba mailem a zeptat se ho.
Davex
Profil
Kcko:
Pokud nemá na webu podmínky použití ani licenci, tak se zeptat.
Chro.
Profil
Portál, který nemá žádné podmínky používání je mi krajně podezřelý a to tím, že vykrádá obsah odjinud aniž by získal souhlas. Celé to zavání situací "vykradač chce vykrádat vykradače, bo vykradači si platí přiblblé videa na silasebe*edomi.cz, kde se vtlouká do hlavy ber si co chceš, kdy chceš a s ostatníma si vytírej zadnici".
Jan Kozák
Profil
Chro.:
Portál, který nemá žádné podmínky používání je mi krajně podezřelý
Hlasuji pro prohlášení tohoto výroku za kravinu roku.

Celé to zavání situací "vykradač chce vykrádat vykradače, bo vykradači si platí přiblblé videa na silasebe*edomi.cz, kde se vtlouká do hlavy ber si co chceš, kdy chceš a s ostatníma si vytírej zadnici".
Celé to zavání tím, že sem může psát nesmysly kdekdo. Smazat.
Str4wberry
Profil
jedná se o sportovní data = tabulky, výsledky týmů, statistiky hráčů

Taková data ale pocházejí od provozovatele dané soutěže, ne? Tedy to skutečně vypadá, že provozovatel jednoho portálu, chce brát data z jiného portálu, který je bere odjinud.
Jan Kozák
Profil
Str4wberry:
A téměř veškerá energie na Zemi pochází ze Slunce, ovšem na tom až tak moc nezáleží. Pořizovatel databáze si nemusí data cucat z prstu. Podstatné je, zda podstoupil podstatný vklad pro pořízení, ověření nebo představení obsahu databáze. V takovém případě by mu podle hlavy III autorského zákona připadalo zvláštní právo pořizovatele databáze.

A v tomto případě jde o něco úplně jiného. A sice to, zda porušení práva k databázi bude vyhodnoceno jako trestný čin podle § 270 trestního zákona, v kterémžto případě by Kcko mohl být brán jako účastník trestného činu pomocník (§ 24: (1) Účastníkem na dokonaném trestném činu nebo jeho pokusu je, kdo úmyslně [...] c) umožnil nebo usnadnil jinému spáchání trestného činu, zejména opatřením prostředků, odstraněním překážek, vylákáním poškozeného na místo činu, hlídáním při činu, radou, utvrzováním v předsevzetí nebo slibem přispět po trestném činu (pomocník).) Ovšem na to Kcko zde odpověď dostane stěží.
Kcko
Profil
Jan Kozák:
Díky za názor.

Str4wberry:
To nevím, ale je portál pod fotbalovým svazem - oficiální, takže další zdroj nebude.

Chro.:
Nebudu takový tupý názor raději komentovat.
Joker
Profil
Chro.:
Portál, který nemá žádné podmínky používání je mi krajně podezřelý a to tím, že vykrádá obsah odjinud aniž by získal souhlas.
To je samozřejmě nesmysl.

Jan Kozák:
A v tomto případě jde o něco úplně jiného. A sice to, zda porušení práva k databázi bude vyhodnoceno jako trestný čin podle § 270 trestního zákona, v kterémžto případě by Kcko mohl být brán jako účastník trestného činu
Teoreticky by to možná tak brát šlo, ale v praxi to stejně dopadne, pokud s tím zdroj nesouhlasí, výhrůžným dopisem.
Což může samozřejmě být dost nepříjemné, pokud si někdo zaplatí programování aplikace a následně zjistí, že ji nelze používat, protože zdroj dat odmítá poskytovat data.

Kdybych v něčem takovém figuroval jako programátor, upozornil bych zadavatele, že potřebuje souhlas od zdroje dat. Dál bych se dohodl, že získání souhlasu bude problém zadavatele a naprogramoval tu část na zpracování dat.
Pokud by to dělali bez souhlasu, už to pro mě je PNJ (Problém Někoho Jiného).

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0