Autor Zpráva
Kubaaj
Profil
Dobrý den,
Mám jeden velmi důležitý dotaz.
Mám již skoro rok vcelku úspěšný web, ale mám tam jeden problém. :(
Velká část obsahu je zkopírována z jiné stránky. Proto bych se chtěl zeptat jako to funguje. Vím třeba, že z wiki si můžete kopírovat co chcete a na druhou stranu jsou třeba weby, kde máte napsáno, že jakékoli kopírování není povoleno.
Proto mě zajímá, jak to poznat u webů, kde jste nic takového nenašli? Existuje něco, co třeba dává jasně najevo, že z daného webu se nesmí třeba až do roku 2016 nijak čerpat?
Prosím, poraďte. Je to pro mě opravdu moc důležité.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Kubaaje:
Vím třeba, že z wiki si můžete kopírovat co chcete
Jen při dodržení podmínek, jako je třeba uvedení autora.

Proto mě zajímá, jak to poznat u webů, kde jste nic takového nenašli?
U toho to dovoleno není. Můžeš maximálně citovat (v rozumné míře).

Existuje něco, co třeba dává jasně najevo, že z daného webu se nesmí třeba až do roku 2016 nijak čerpat?
Smrt autora dává najevo, že za (tuším) 70 let poté můžeš z jeho webu bez omezení čerpat. Jestli tedy máš nějakého oblíbeného tvůrce a chceš jeho dílo šířit bez jeho svolení co nejdříve, měl bys ho co nejdřív zabít :-)
Jinak viz Volné dílo na Wikipedii.
Jan Kozák
Profil
Obsah webu je automaticky chráněn autorským zákonem. Pokud ti chce autor umožnit jeho díla využívat, musí to dát jasně najevo. Pokud to neudělá, jeho dílo využívat nesmíš.

Existuje něco, co třeba dává jasně najevo, že z daného webu se nesmí třeba až do roku 2016 nijak čerpat?
Majetková práva autora díla trvají ještě 70 let po jeho smrti. Najevo to nijak dávat nemusí. Je to výchozí stav.

Vím třeba, že z wiki si můžete kopírovat co chcete
To není přesné. Zveřejňuje obsah pod licencí. Je to uvedeno v patičce každé její stránky.
Keeehi
Profil
Pravděpodobně existují speciální případy, ale většinou je to takto: Vše je vždy chráněno autorským zákonem a je naprosto irelevantní, zda je v patičce napsáno, že je zakázáno kopirovat obsah, nebo to tam není. Nikdy to nemůžeš použít jinak než v mezích autorského zákona. Takže nemůžeš zkopírovat obsah stránky a vydávat ho za vlastní. Na druhou stranu ti vlastník stránky (ať si do ní napíše cokoli) nemůže zabránit kopírovat části jeho stránky jako citace. Ty však při tomto kopírování musíš splnit zákonem dané povinnosti. Ten zákon si přesně nepamatuji, určitě si ho pročti ale jsem si celkem jistý, že by tam měly být alespoň tyto 3 body:
1) Citace musí být v odůvodněné míře (celkem sranda pak případně u soudu dokazovat kde kočí ta odůvodněná míra)
2) Musí se uvést zdroj.
3) Musí se uvést autor.

Pokud autor chce poskytnout svůj obsah i dalším, může tak učinit udělením licence (to ale asi nebude tvůj případ). Pak s tím můžeš dělat nad rámec autorského zákona co chceš, pokud tím neporušíš danou licenci. Co smíš a co nesmíš je vždy v té licenci napsáno.
Kubaaj
Profil
Dobrý den, děkuji za informace, ač mi moc radost neudělali. :(
Co si myslíte o webu, kde je ale poslední aktualizace v roce 2012... o ten web se již nikdo nestará... navíc je dole napsáno toto: název webu © 2006 - 2011
Co to znamená?
Předem moc děkuji.
Keeehi
Profil
Jak jsem psal, je úplně jedno, co si kdo napíše do stránky. Právně to nemá žádnou váhu. Tedy s výjimkou že by tam bylo napsáno něco ve stylu "Obsah teto stránky je licencován pod licencí XYZ"

A to že se o to nikdo nestará? To je irelevantní.
Kubaaj
Profil
Navíc na stránkách není žádný kontakt... Takže nemám jak se s tvůrci domluvit. :(
lionel messi
Profil
Kubaaj:
Co si myslíte o webu, kde je ale poslední aktualizace v roce 2012... o ten web se již nikdo nestará... navíc je dole napsáno toto: název webu © 2006 - 2011
Znak © v tomto prípade žiadny právny význam nemá. Platí teda všetko, čo povedali kolegovia v predošlých príspevkoch.
Keeehi
Profil
Kubaaj:
Navíc na stránkách není žádný kontakt... Takže nemám jak se s tvůrci domluvit. :(
V rámci práva zase nepodstatné.

Ale možnost získání kontaktu tu je. Zkoušel se dívat komu doména patří. Bývá tam uvedený kontakt.
Chamurappi
Profil
Reaguji na Kubaaje:
Navíc na stránkách není žádný kontakt...
Možná špatně hledáš. O které stránky jde?
Kubaaj
Profil
Chamurappi:
Omlouvám se, ale to zde raději nechci psát. ;)
Bubák
Profil
Kubaaj:
Koukni do AZ, co se v něm píše na téma "Osiřelá díla", ale ani to ti moc radosti nepřidá, i osiřelá díla jsou chráněna autorským zákonem a nelze s nimi volně nakládat.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0