Autor Zpráva
weroro
Profil
Ahoj,

mám rozrobený projekt a na margo nedávnej diskusie s niekoľkými ľuďmi som ostal v pomykove ohľadne jeho legálnosti. Samotný projekt sa skladá z dvoch samostatných na sebe nezávislých aplikácií.

1. Prvú časť chápem aj ja trochu ako nelegálnu. Existuje služba (filehosting), kde užívatelia nahrávajú vo veľkom množstve (zrejme pirátsky) audiovizuálny obsah. Samotný web má síce vyhľadávanie ale je podľa mňa nepostačujúce. Preto som sa rozhodol vytvoriť web, kde budem tento obsah kategorizovať (akčné, dráma a pod.), pričom budem odkazovať na pôvodný server. Proste sa bude jednať o katalóg obsahu iného webu a na základe toho si bude môcť užívateľ lepšie vybrať alebo vyhľadať konkrétny súbor. Službu chcem poskytovať bezplatne, bez reklamy a bez nutnosti registrácie. Prevádzkovateľovi daného filehostingu by to vadiť nemalo, skôr by som povedal, že mu takto pribudnú návštevníci. Sám prevádzkovateľ dáva k dispozícii API. Je takéto počínanie z mojej strany trestne stíhateľné?

2. Mám pre súkromné účely vytvorenú desktopovú aplikáciu, ktorá umožňuje sťahovanie z daného filehostingu zadarmo. Samotný file hosting umožňuje sťahovanie zadarmo s 30 sekundovým čakaním a iba v prípade, že sa nájde voľný slot, takže užívateľ musí buď 30 sekúnd čakať alebo (väčšinou) musím krok pre sťahovanie vykonať aj X-krát, kým trafí voľný slot. Moja aplikácia toto automatizuje a umožňuje vytvoriť aj frontu súborov, ktoré sa majú sťahovať a tak užívateľovi stačí iba kliknúť na stiahnuť a aplikácia sa o ostatné postará sama. Aplikácia bude poskytovaná zadarmo a bez reklamy. Chápem, že prevádzkovateľovi sa také niečo nemusí páčiť. Môže ma za to stíhať?

Ďakujem za reakcie.
Marschmallow
Profil
weroro:
Dovolím si jednu otázku: Co z toho budeš mít ty?
weroro
Profil
Marschmallow:
Co z toho budeš mít ty?
Nič a ani som na to nepomyslel.

Veľa projektov robím pro bono aj pre klientov (hlavne pre občianske združenia a pod.), sám mám rád bezplatné služby, tak prečo by som nemohol nejakú takú vytvoriť, aj keď to nie je služba, ktorá spasí svet. Nerozumiem ľuďom, ktorí vo všetkom vidia zisk.
_es
Profil
weroro:
Nič a ani som na to nepomyslel.
„Nič“ je príliš optimistická varianta. Ak pod „kategorizovaním“ myslíš to, že budeš vedome odkazovať na autorky chránený obsah s popisom, na čo vlastne odkazuješ. Prípadne ešte kombinované s nahrávaním súborov na tú „službu“.

Samotný web má síce vyhľadávanie ale je podľa mňa nepostačujúce.
Nenapadlo ťa, že je to vyhľadávanie takéto naschvál, aby sa mohla sčasti „služba“ kryť, že nevie, čo sa tam nahráva? A prípadné problémy rada „zverí“ cudzím „katalógovateľom“? Myslíš, že by pre tú službu bol veľký problém spraviť vlastný taký katalóg?

Chápem, že prevádzkovateľovi sa také niečo nemusí páčiť. Môže ma za to stíhať?
Takže vlastne sťaženie bezplatného sťahovania, slúžiace na získanie platiacich návštevníkov, „zjemníš“ a chceš vedieť, či to prevádzkovateľovi tej služby bude vadiť? To si na to nevieš odpovedať aj sám? A ak to bude mať pre službu nejaký škodlivý dopad, prečo by za to nepožadovala náhradu?
weroro
Profil
_es:
‚Nič‘ je príliš optimistická varianta.
Znie to nepochopiteľne ale je to tak. V mojom ponímaní je to ako odhadzovať sneh pred vlastným domom a potom odhádžem sneh aj s pred autobusovej zastávky - vlastnou lopatou, môj čas, moja energia - ale nič za to nechcem, nikomu o tom nehovorím aby ma vychvaľoval aký som uvedomelý občan.

Ak pod ‚kategorizovaním‘ myslíš to, že budeš vedome odkazovať na autorky chránený obsah s popisom
Nenapadlo ťa, že je to vyhľadávanie takéto naschvál, aby sa mohla sčasti ‚služba‘ kryť, že nevie, čo sa tam nahráva?
Presne tak a rozumiem aj tomu, prečo to tak prevádzkovateľ neurobil. Ide mi o poskytnutie väčšieho komfortu pri prehľadávaní danej služby, ktorý priláka väčšie množstvo ľudí. Nejde mi o návštevnosť a tak mi nevadia ani prípadné opatrenia voči indexácii vyhľadávačmi. Tento druh služieb sa dobre šíri aj bez Googla. A nemám ani záujem o spoluprácu s daným poskytovateľom.

Takže vlastne sťaženie bezplatného sťahovania, slúžiace na získanie platiacich návštevníkov, ‚zjemníš‘ a chceš vedieť, či to prevádzkovateľovi tej služby bude vadiť?
Áno, niečo na ten spôsob. Na danej stránke nie sú žiadne reklamy, kvôli ktorým by bola tá čakacia doba vytvorená. Moja aplikácia neodstraňuje všetky nedostatky free sťahovania (ako napr max. rýchlosť sťahovania 300KB/s, ktorú ja neviem ovplyvniť a ani neviem poskytnúť paralelné sťahovanie súborov), tak či tak ak chce človek sťahovať väčšou rýchlosťou a ak chce ťahať viac súborov súčasne musí si kúpiť kredit u prevádzkovateľa. Ja som iba vytvoril väčší komfort pre nie veľmi náročných (uspokoja sa aj s nižšou rýchlosťou a jedným sťahovaným súborom) ale za to pomerne lenivých ľudí, ktorých nebaví klikať 20 minút do vtedy, kým im vyhodí voľný slot. V každom prípade samotné vytvorenie fronty (čo aplikácia ponúka ale na stránkach neexistuje), ktorá sa postupne spracováva, je dobrý nápad a ak by ho aj prevádzkovateľ prebral bolo by to iba plus pre neho.
_es
Profil
weroro:
V mojom ponímaní je to ako odhadzovať sneh pred vlastným domom a potom odhádžem sneh aj s pred autobusovej zastávky
Lepšie je prirovnanie, že po poodhadzovaním snehu pred vlastným domom ešte poprenášaš sneh z jedného lyžiarskeho svahu na viac iných.

dobrý nápad a ak by ho aj prevádzkovateľ prebral bolo by to iba plus pre neho.
Nebolo, lebo by bolo sťahovanie zdarma pohodlnejšie a mal by menej platiacich „sťahovačov“.
weroro
Profil
To stým lyžiarskym svahom je trochu extrém. Som síce solidárny človek ale nie som hlupák. :)

_es:
Nebolo, lebo by bolo sťahovanie zdarma pohodlnejšie a mal by menej platiacich ‚sťahovačov‘.
Fronta by mohla byť prístupná pre ľudí s kreditom, avšak nebavíme sa o vylepšení cudzej služby na jej strane.

Vážim si názory skeptických ľudí ako si ty, ale mám pocit, že som stále nedostal odpoveď na moje otázky, teda na jednu už asi aj áno, ohľadne desktopovej aplikácie.

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0