Autor Zpráva
petrvozka.digitalni-obchodnik.cz
Profil
Jedná se o to.
"Někdo" uživatel mi zašle fotografii nějakého místa, a byl by rád, kdyby mu někdo řekl, kde to přesně je.
"Někdo" uživatel mi zašle fotografii třeba vojáků z první světové či druhé na které jsou osoby, a byl by rád, kdyby mu někdo řekl, kde to přesně je a pokud někdo ví, kdo na nich je..
"Někdo" uživatel mi zašle fotografii nějakého místa, třeba před 20 lety a na které ale budou osoby, a byl by rád, kdyby mu někdo řekl, kde to přesně je.
"Někdo" uživatel mi zašle fotografii nějakého místa a na které ale budou osoby a byl by rád, kdyby mu někdo řekl, kde to přesně je.
My foto zveřejníme s jeho souhlasem a s odkazem na něj, dáme na ní vodotisk. Dopouštíme se něčeho protizákonného, když jí dáme na net?
Pokud by se nějaké osobě nelíbilo, že je na uveřejněné fotce, kdo ponese zodpovědnost? My nebo ten, který je autor a dal souhlas ke zveřejnění?
Co všechno by mělo být ošetřeno, pokud chceme - a CHCEME - provozovat takový web?
Díky za rady
Petr_
Profil *
A kdo je autorem těch fotek? Pokud to nejsou přímo ty osoby co vám je posílají, tak vám ani nemohou* dát souhlas ke zveřejnění...

* Samozřejmě s určitými výjimkami ano.
petrvozka.digitalni-obchodnik.cz
Profil
Petr:
Dobrý den. Dobře... chci zjistit historii mé rodiny, ve skříni jsem po zemřelém tátovi našel tisíc fotek, které fotil sám, i s negativy. A jsou na nich nějaké osoby, či budovy apod.
To stejné chce třeba zjistit někdo jiný a využije k tomu mé stránky, které se na to specializují.
Petr_
Profil *
petrvozka.digitalni-obchodnik.cz:
No to je jedna z těch výjimek, co jsem psal. V tomhle případě se osobnostní autorská práva se pokud vím nedědí (nestáváte se tím autorem fotek), ale majetková ano (tedy i ta možnost je dál šířit).
petrvozka.digitalni-obchodnik.cz
Profil
Petr:
A kdo je autorem těch fotek? Pokud to nejsou přímo ty osoby co vám je posílají, tak vám ani nemohou* dát souhlas ke zveřejnění...
>
* Samozřejmě s určitými výjimkami ano.
Děkuji.
A co případ: zašle svoji fotografii nějakého místa, třeba před 20 lety, ale i třeba rok starou a na které ale budou osoby, a byl by rád, kdyby mu někdo řekl, kde to přesně je. Jak se k tomu můžou postavit ti lidé na foto, dopouštíme se něčeho, když takovou fotku zveřejníme, když autor fotky dá souhlas?
Taurus
Profil
Dle mého se musí rozmazat obličeje nebo mít souhlas všech osob... Mám pocit, že je nějak definované, co je momentka, kde můžou být vyfoceni cizí lidé, a co je detail, který už v pořádku není. Nelíbilo by se mi, kdyby se jen tak válely fotky se mnou na internetu jen proto, že někdo chtěl vědět, kde je to focené.
Petr_
Profil *
Většinou se to řeší nějakými podmínkami použití, které zavazují uživatele, aby nahrával pouze fotky (obsah) ke kterým má autorské práva, neporušují zákony ČR atd.
Reálně můžou nastat různé situace, co jednomu člověku nevadí a mávne nad tím rukou, to druhého naštve a bude jednat. Jaká je oficiální hranice ve focení lidí netuším. Je rozdíl mezi veřejně činnými osobami, fotkou jednotlivce/davu, okolnostech vzniku a vyznění fotky.
Davex
Profil
petrvozka.digitalni-obchodnik.cz:
Bez souhlasu fotografovaných osob lze fotografii zveřejnit pouze za určitých podmínek, které vymezuje nový občanský zákoník:

§ 88
(1) Svolení není třeba, pokud se podobizna nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob.
(2) Svolení není třeba ani v případě, když se podobizna, písemnost osobní povahy nebo zvukový či obrazový záznam pořídí nebo použijí na základě zákona k úřednímu účelu nebo v případě, že někdo veřejně vystoupí v záležitosti veřejného zájmu.

§ 89
Podobizna nebo zvukový či obrazový záznam se mohou bez svolení člověka také pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též k vědeckému nebo uměleckému účelu a pro tiskové, rozhlasové, televizní nebo obdobné zpravodajství.


Pokud jde o autorská práva na fotografii, tak je pro zveřejnění potřeba souhlas držitele autorských práv (která jsou platná 70 let po smrti autora).
petrvozka.digitalni-obchodnik.cz
Profil
Děkuji všem za informace... hezký den

Vaše odpověď

Mohlo by se hodit

Kategorie Obsah webu se věnuje otázkám:
  • autorského práva,
  • o čem a jak psát,
  • sociálních sítí.

Upozorňujeme, že názory ajťáků a právníků se mohou dost lišit. Počítejte s tím, že na této diskusi jsou inteligentní lidé s obecným právním rozhledem, můžou vám poradit dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale nemůžou poskytnout žádnou garanci, že neskončíte za mřížemi. Na opravdové konzultace si pořiďte opravdového právníka.

Prosím používejte diakritiku a interpunkci.

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvě-sta čtyřicet-sedm:

0